Fast Food ресторани во Македонија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Стварно седмица го шитнале мајонезот за некој нов? :(
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Сега кога спомна аеродром и гиро, 2014та имаше одма до Капитол (не ми текнува на името на зградата) под Моцарт кладилница една пицерија правеа роло гиро. Цената мислам околу 150 МКД ама го правеа ептен јако. Одма од карши имаше и лесковачка во зградата секогаш свежа. Пу бе, сум заборавил имиња на локали, ама баш супер беше да работиш во Капитол. За храна се немаше проблем никогаш.
Тоа со Роло Гиро сега е префрлено карши Мирко 919 (Рагуза) на Тодор Чангов.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.780
Поени од реакции
33.568
Истотака видов дека отвориле и популарниот во Турција Usta Donerci.
Кога бев во Истанбул ги видов на многу локации и ми делуваат на доста добар фаст фуд ресторан.
Не успеав да пробам. Друштвото со кои бев фураа филм дека традиционалните биле многу подобри па така цело време јадевме по некои локални кебапчилници.
USTA DÖNERCI има веќе 3 ресторани кај нас - во Сити Мол, во Рамстор Мол и на плоштад Македонија. Препорачувам томбик донер - пилешки или говедски, сеедно, и тоа најубаво насабајле, зашто лепчињата сами ги прават и ги печат, секое утро, и вкусот им е прсти да излижеш. Само - ако земете пилешки томбик донер, побарајте место тој сосот што го ставаат, да ви стават гиро сос. Еве сега лиги ми потекоа!

Во Рамстор Мол заедно со USTA DÖNERCI имаат и нов бренд - USTA PIDECI. Прават пидеа - нешто измеѓу пастрмајлија, пица и лахмаџун. Има неколку различни вкуса, и цените се навистина евтини: најскапото пиде е 150 денари, а ќе се дупнеш! Особено пиде со суџук и кашкавал - јас тоа сам не можам да го изедам.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.336
Поени од реакции
3.305
Vo Kosmos pravat opasno giro vo toa ednoto restorance na 11 casot koga ke vlezes od amfiteatarot ili treta od desno ako vlezes od vnatre.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.250
Поени од реакции
3.174
Најчесто јадам донер, во Пласет во Чаир или во еден ресторан на Бит Пазар што не му го знам името (до тие продавниците 21јули или како и да се викаа се наоѓа). Во Пласет малце го уништија, не е тоа што беше, додека второво место е топ, не штедат на ништо.

Гирото сегде е 160-180 и не најадува, цена како во Грција, не се нормални.

Јадам лесковачка исто, позади Капитол се наоѓа местово и истото го има кај Мајчин дом.

На другиве места каде што има бургери лупаат сосеви ептен, а ја по сосови не сум. Додека па ако не им ставиш сос на нивните работи тогаш е ептен суво.
Од лесковачка полоша плескавица амин, компирите исто не чинат полу-живи. Подобро ќе купам леб и паштета ќе јадам.
 
T

Torchyrus

Гостин
@Zlatikevichius не сум ги знаел овие, после постот обавезно ќе одам да пробам!
Иначе донер и дурум најчесто јадам од Хамза на железничка бидејќи ми се случуваше често да поминувам од таму.
Океј е, вкусно е ама не ми се допаѓа однесувањето на вработените...Цело време се некако намрштени и ти се понашаат како да не им плаќаш за храната... Многу слабо услужливи барем од мое искуство...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
@Zlatikevichius не сум ги знаел овие, после постот обавезно ќе одам да пробам!
Иначе донер и дурум најчесто јадам од Хамза на железничка бидејќи ми се случуваше често да поминувам од таму.
Океј е, вкусно е ама не ми се допаѓа однесувањето на вработените...Цело време се некако намрштени и ти се понашаат како да не им плаќаш за храната... Многу слабо услужливи барем од мое искуство...
Заради истата работа не одам веќе во чаршија. Абе отидов еднаш во тоа Тетекс со срби демек ајде да видат чаршијата, кај отидов кај се заебав. Мислиш со Милошевиќ сум дошол.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
@Zlatikevichius не сум ги знаел овие, после постот обавезно ќе одам да пробам!
Иначе донер и дурум најчесто јадам од Хамза на железничка бидејќи ми се случуваше често да поминувам од таму.
Океј е, вкусно е ама не ми се допаѓа однесувањето на вработените...Цело време се некако намрштени и ти се понашаат како да не им плаќаш за храната... Многу слабо услужливи барем од мое искуство...
Може таква ти била среќата, јас летото често јадев таму и навечер/ноќеска имаше едни дечки, топ си беа, дури и муабет ни правеа онака рандом :D
Али у секој случај Пласет > Хамза
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Може таква ти била среќата, јас летото често јадев таму и навечер/ноќеска имаше едни дечки, топ си беа, дури и муабет ни правеа онака рандом :D
Али у секој случај Пласет > Хамза
За мене е обратното Хамза >>>> Пласет. Мене месото ми е приоритет, и само во Хамза има парчиња месо (малце е помешано со донер месо - мелено месо, ама сепак има чисто месо, како традиционалните донерџии во Турска). Кај сите други донер „продавници“ е мелено пресирано месо, со речиси ист вкус
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
За мене е обратното Хамза >>>> Пласет. Мене месото ми е приоритет, и само во Хамза има парчиња месо (малце е помешано со донер месо - мелено месо, ама сепак има чисто месо, како традиционалните донерџии во Турска). Кај сите други донер „продавници“ е мелено пресирано месо, со речиси ист вкус
A она Prince кај балонот што е работи уште?
Добар бургер сум јадел таму на времето кога отворија. Потоа незнам дали се подобриле али сосема солиден бургер добиваш за 60вче. Сега се кладам и цената е друга. :)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
A она Prince кај балонот што е работи уште?
Добар бургер сум јадел таму на времето кога отворија. Потоа незнам дали се подобриле али сосема солиден бургер добиваш за 60вче. Сега се кладам и цената е друга. :)
Работеше убаво додека работеше и маркетот али сега еве година и нешто маркетот е скоро затворен ради хх причини и од тогаш иако сеуште работи али далеку се тоа што беа иако цената е мислам иста.Не препорачувам таму веќе со оглед дека во нивна близина имаш подобри места за слична цена.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
За мене е обратното Хамза >>>> Пласет. Мене месото ми е приоритет, и само во Хамза има парчиња месо (малце е помешано со донер месо - мелено месо, ама сепак има чисто месо, како традиционалните донерџии во Турска). Кај сите други донер „продавници“ е мелено пресирано месо, со речиси ист вкус
Последен пат јадев у Хамза на Јаја Паша. Се разочарав колку беше мал. За убав убав е, ама мало.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Последен пат јадев у Хамза на Јаја Паша. Се разочарав колку беше мал. За убав убав е, ама мало.
Јас земам дурум, не донер ( и тоа ексклузивно само месо, кромид и мнооооогу лут црвен сос, ништо друго од салатите)...а некогаш и порција и пол во тањир (со салата)...
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Јас земам дурум, не донер ( и тоа ексклузивно само месо, кромид и мнооооогу лут црвен сос, ништо друго од салатите)...а некогаш и порција и пол во тањир (со салата)...
И тоа е добро. Изглеа ја многу обилно јадам и затоа ми беше мал. Може два ќе ме најадат:D Во Бутел последно јадев на автобуската кај трговскиот, не беше лош.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
И тоа е добро. Изглеа ја многу обилно јадам и затоа ми беше мал. Може два ќе ме најадат:D Во Бутел последно јадев на автобуската кај трговскиот, не беше лош.
У принцип сегде донерот е мал, некогаш два зимам за да се најдам. Ама сепак подобро тоа него да земам гиро за 160ден и во зуб да ми застане.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom