Fantasy Premier League 2019/20

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.910
Поени од реакции
84.315
А ако ги споредиш поените за сите кола?
А бе не ми беше муабетот за мене и тебе, само како пример те земав дека најлесно можам тимот да ти го најдам од лигата затоа :D

Поентата ми беше дека не се небитни играчите од одбраната.

Фала богу среден ред е најбитно и твојата тактика на хартија изгледа бољи и функционира сега за сега, ама не е дека е добро да го наполниш цел тим со евтини дефанзивци, добро е да имаш дефанзивци што бркаат бонус поени или асистенции/голови
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
А бе не ми беше муабетот за мене и тебе, само како пример те земав дека најлесно можам тимот да ти го најдам од лигата затоа :D

Поентата ми беше дека не се небитни играчите од одбраната.

Фала богу среден ред е најбитно и твојата тактика на хартија изгледа бољи и функционира сега за сега, ама не е дека е добро да го наполниш цел тим со евтини дефанзивци, добро е да имаш дефанзивци што бркаат бонус поени или асистенции/голови
Нека се стабилизираат одбраните на Сити и Ливерпул па после ќе се прават измени. И јас лани ги имав Ван Дајк, Робертсон и Едерсон и куцав поени цело време. Сега почнав со истите и тие што ги имаа Стерлинг, Салах и Агуеро ми избегаа 100 поени за две кола, па ти види.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Робертсон 213
Ван Дијк 208
ТАА 185
Алисон 176
Лапорте 177
Едерсон 169
Алонсо 161

---------

Салах 259
Стерлинг 234
Мане 231
Обамејанг 205
Агуеро 201
Погба 179
Варди 174


Па проценете сами дали вреди повеќе да се инвестира во одбрана или во напад :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Робертсон 213
Ван Дијк 208
ТАА 185
Алисон 176
Лапорте 177
Едерсон 169
Алонсо 161

---------

Салах 259
Стерлинг 234
Мане 231
Обамејанг 205
Агуеро 201
Погба 179
Варди 174


Па проценете сами дали вреди повеќе да се инвестира во одбрана или во напад :)
Добро, ама лани цените на Робертсон и ТАА беа достапни па така беше изводливо во состав да ги имаш еден од нив двајца и плус Салах/Стерлинг.
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Да, ама треба да ја земеш и цената на играчите во математиката :) На крај, ти си тој што одлучува дали ќе играш офанзивно, дефанзивно или ќе имаш избалансиран состав. Минатата сезона можеше слободно да собереш 3-4 добри дефанзивци (вклучено и голман во тие), еден премиум среден ред и напаѓач и другите пари да ги распоредиш на играчи со средни цени. Годинава сите дефанзивци што донесоа поени се рипнати по 1-1,5 и го отежнуваат склопувањето на тим со солидна задна линија и имање играчи како Салах, Стерлинг и Мане (2 или сите 3 од нив) и напред Кејн/Агуеро+Варди или Хименез рецимо кој исто има солена цена :)
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Секоја година е така. На играчите што биле најдобри претходната сезона цената им скока.

Општо сакам да ви покажам дека од офанзивци повеќе се профитира. Без разлика на играчите и цената.

Како друг пример ќе го земам Хименез кој беше 5.5, а на крај имал 181 поен. Кој одбранбен од тој ценовен ранк имал приближно толку?
*5.5м за напаѓач немаат иста тежина како 5.5м за одбранбен.

Напаѓач од Норич многу полесно ќе дојде до 15 голови, отколку одбранбен од Норич до 15 клин шитови.
Затоа преферирам 3-4-3 формација.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Напаѓач од Норич многу полесно ќе дојде до 15 голови, отколку одбранбен од Норич до 15 клин шитови.
Затоа преферирам 3-4-3 формација.
Да, ама гледај на тоа дека напаѓач на Норич или било кој друг тим од тоа ниво е 6-6.5 додека одбранбен е 4-5.
Како и да е, на двајцата ви држи вода муабетот.

Бај д веј, нема да правам 2-3 недели трансфери само за да искомбинирам напад Лаказет-Варди-Абрахам.
Лаказет горе доле ми е сличен на Обамејанг (единствена предност се пеналите) а разликата е 1.5
Секако, морам 2-3 недели за да го избацам Ван Бисака и да го заменам со некој што чини 4, 4.5.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.910
Поени од реакции
84.315
Ама не е муабетот за што повеќе вреди.

Јас викам:


Ок е да имаш 3ца напаѓачи солидни..ама не по цена на тоа да имаш играчи од Барнли, Астон ВИла и Брајтон у дефанзива
Автоматски споено мислење:

Секако повеќе вредат напаѓачи т.е. среднисти :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Чекам Алисон да се врати од повреда за да ја лупнам вајлдкартата. Офанзивава со Салах, Кејн, Агуеро и Обамејанг добро иде засега. Со одбраната очигледно сите имаат фрки такада не се секирам многу. Проблемот ми е средината, ќе морам да најдам адекватно решение за Лонгстаф и Мутињо, а да се надевам дека Фриман за Шефилд ќе распали пошто ств е квалитетен играч.

Како и да е, изгледа сепак ни сезонава нема да бидам прво место у свет. Ќе гледам наредната да биде моја.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.910
Поени од реакции
84.315
Чекам Алисон да се врати од повреда за да ја лупнам вајлдкартата. Офанзивава со Салах, Кејн, Агуеро и Обамејанг добро иде засега. Со одбраната очигледно сите имаат фрки такада не се секирам многу. Проблемот ми е средината, ќе морам да најдам адекватно решение за Лонгстаф и Мутињо, а да се надевам дека Фриман за Шефилд ќе распали пошто ств е квалитетен играч.

Како и да е, изгледа сепак ни сезонава нема да бидам прво место у свет. Ќе гледам наредната да биде моја.
Колку поена собра до сега со тактикава?

Ја дури би рекол и 270+ поени до сега не би те отпишале од битка за прво место
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Колку поена собра до сега со тактикава?

Ја дури би рекол и 270+ поени до сега не би те отпишале од битка за прво место
И 350 би го отпишале. Максимум што може е второ
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Тројца играчи од Норич на клупа, со нив ќе имав 20+ поени.
:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom