Facebook - официјална тема (новости, прашања, проблеми)

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Чекај сакаш да ми кажеш дека го одјави од сите сессии, смени пас, стави 2FA и пак ти го проби? Spyware да не имаш закачено?
Иначе пробај контактирај ги, ако не одговараат, најди некој на линкд-ин, таму замарај, жално е да ти одиде каналот.
Да, буквално сѐ проби за помалку од минута. Овие ми се известувања на алтернативниот мејл што ги добив:

Screenshot 2023-07-27 004723.jpg

А yt каналот сега не постои. Овој беше линкот. Ако само го презема мејлот и смени pass, зошто не е достапен каналот не ми е јасно... Ваљда не го избришал. xD
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.252
Поени од реакции
3.176
Да, буквално сѐ проби за помалку од минута. Овие ми се известувања на алтернативниот мејл што ги добив:

Прегледај го приврзокот 385639

А yt каналот сега не постои. Овој беше линкот. Ако само го презема мејлот и смени pass, зошто не е достапен каналот не ми е јасно... Ваљда не го избришал. xD
Барај по насловот на видеата, ако ги оставил. Провери си ги компјутерот/телефонот од вируси, зашто најверојатно има нешто. Да не ти влезел повторно откако си сменила, ќе мислев фишинг дека е проблемот, ама вака многу сумљиво е.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Барај по насловот на видеата, ако ги оставил. Провери си ги компјутерот/телефонот од вируси, зашто најверојатно има нешто. Да не ти влезел повторно откако си сменила, ќе мислев фишинг дека е проблемот, ама вака многу сумљиво е.
Не постојат видеата, не излегуваат на search воопшто, еве тука имав постирано, ги дава како private.

А Spyware нема шанси да е, ништо немам инсталирано во последно време ни на компјутер, ни на мобилен.

Каналот ми беше монетизиран, а adsense ми е на друг мејл, ама џабе.

Постирав и на reddit ама таму еден куп спамери се закачија во inbox демек пиши на тој и тој на инста ќе ти го реши проблемот, а уствари бараат пари и после ги снемува.

Никаков mail/chat support немаат ни Google ни Facebook? Пишав три пати на disabled@fb.com, никаков одговор нема.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Мал update на ситуацијата.

Преку live support на YouTube успеав да повратам Gmail, но фејсбукот ми е заглавен. Се најавив еднаш со код што ми стигна на мобилен, но не можев ништо да променам, што и да се обидев бараше password што не го знам, односно поставен од хакерот. Пробав да го внесам пак кодот од мобилен и ме одлогираше скроз и сега воопшто немам пристап, но профилот постои под име Jenna Ortega.

Гуглајќи дојдов до објава во која се опишува истото што ми се случи и мене - Why hackers are using ISIS flags to disable people's Facebook accounts? Буквално истото, со известување дека некој пробува да се најави, известување дека личност што не ја познавам и на која не сум пратила friend request ме прифатила за пријател и на крај со ISIS на профилна и disabled на профилот. Разликата е што немав зачувано кредитна и не можеа да го искористат за главната цел - да си платат реклами и да си промовираат сопствени фб страни.

Ова го пишувам како превентива за сите што имате зачувано кредитни на фб да бидете крајно внимателни. И ако некој има искуство со овој live support - https://howly.com да ми каже дали е воопшто веродостоен, уште ова ми остана да го пробам, или пак да платам некому преку Upwork?
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.545
Какво срање од социјална мрежа станал Фејсбук, страшна работа. Овие денови ке го деактивирам. Пред неколку години направив нов, со мал број пријатели, лајкнати страни и слично. Целта ми беше да гледам само што сакам, сега кога отворам цела почетна е со реклами, вести, најчесто црна хроника и фејк работи. Дива лига.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
Какво срање од социјална мрежа станал Фејсбук, страшна работа. Овие денови ке го деактивирам. Пред неколку години направив нов, со мал број пријатели, лајкнати страни и слично. Целта ми беше да гледам само што сакам, сега кога отворам цела почетна е со реклами, вести, најчесто црна хроника и фејк работи. Дива лига.
Eдинствено нешто корисно таму што гледам се групите за работа и сместување кои ми требаат. Се останато е без врска, мада и кога во истите ке влезам и ке видам исмевање/иронија/сарказам, ми доаѓа да го деактивирам.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.545
Eдинствено нешто корисно таму што гледам се групите за работа и сместување кои ми требаат. Се останато е без врска, мада и кога во истите ке влезам и ке видам исмевање/иронија/сарказам, ми доаѓа да го деактивирам.
Точно и аз за тоа го чував до сеа. За транспорт и продажба на нешто. Го избришав вчера.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.570
Ви се случува ли на FB на телефон да ви пишува дека имате една порака непрочитана а уствари сите пораки во месенџерот ви се отворени? Цело време ми стои горе на икончето од месинџер дека имам една порака нова непрочитана и таман ќе успеам некако да го тргнам пак се појавува.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
511
Поени од реакции
2.245
@MARCELLO @lunatik Земаш на последните 3 четови у апликацијата месинџер им правиш mark as unread. Ќе ти се појави дека имаш 3 непрочитани пораки, земаш ги отвораш/кликаш истите четови пак и после нема да се појавува дека има нешто непрочитано. Глупо е знам, ама функционира, пошто ме живцира и мене. Или иди провери дали имаш порака у спам, некад е од таму непрочитаното.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.570
@MARCELLO @lunatik Земаш на последните 3 четови у апликацијата месинџер им правиш mark as unread. Ќе ти се појави дека имаш 3 непрочитани пораки, земаш ги отвораш/кликаш истите четови пак и после нема да се појавува дека има нешто непрочитано. Глупо е знам, ама функционира, пошто ме живцира и мене. Или иди провери дали имаш порака у спам, некад е од таму непрочитаното.
Проверував и во спам ама си седеше како една да е непрочитана. Денес го снема тоа и еве до сега не ми покажува дека имам една непрочитана порака.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.736
не знам дали е некоја нова работа, ама додека да напишам одговор на страна, некој страни бргу ИСЧЕЗНИВААТ и не може да ги најдеш.. други пак не може да се тргнеш, пишува не си завршил коментарот, а не си напишал ништо....
Можно е да неког страни ги снемува, админот затвара ако има многу коментирање...
И друга работа, ако дискутираме дали кралот се чешла лево или десно, а некој ми одговори аргументирано дека кралот има краста на газот, јас и да не можамм да БРИШАМ незгодни коменти, ќе го избришам мојот ПОСТ и со него се бришат СИТЕ коментари на него..
Значи ако сакаш да изнесеш сериозна работа дека на кралот му е нечист газот, не у комент туку Посебна објава... Тогаш ќе мора да Бришат Цела ФБ страна
Работата е У Цара Трајана Козје Уши .... ама тогаш власта ангажирува Фактографи и Вистиномери и други лајна, башка и ФБ ако ти брише нешто, не ти ја кажува спорната работа, целта е да се скрие..
 
Последно уредено:
Член од
7 февруари 2021
Мислења
218
Поени од реакции
640
Имате проблем со Фејсубк? Пред 10тина минути ме одлогира од сите уреди и не можам да се логирам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom