FA & Capital One Cup

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Аха ама затоа кога Јунајтед беше во скроз истата ситуација во 2013 и плус смени менаџер а го купи само Фелаини тоа беше хумор во раскош :)

Актуелен шампион е актуелен шампион, не заебавајте, освен да ги изгубат екстремитетите пет шест играчи, навистина трула сезона е ова за Челзи што тешко дека ќе игра ЛШ, па макар и освоиле ФА куп :D
Абе сезоната секако е лоша поради сите негативности изминатите две месеци, и секако ќе биде голем неуспех доколку не завршат во топ 4 и не ја спасува било каков куп.
Ама сакам да кажам дека уште од почеток на сезоната (после прикажаното во трансфер периодот) реалноста беше дека максимум што може да направат е топ 4 и некој од куповите, колку да има на што да се израдуваат фановите малце.
Ако се гледа само така актуелен шампион, значи и за Лестер после шампионската сезона се освен борба за титула беше неуспех, што не е точно. А ако се согледаат околностите, Челзи и лани немаше доволно квалитетен состав за титула, ама го искористи неиграњето во Европа, и Конте успеа да ги изненади сите со формацијата, плус го извади максимумот буквално од секој играч. За да можеше да се борат сезонава за титули на повеќе фронтови, мораше значително да се засили тимот летото, калитативно и квантитативно. Тоа не се случи и затоа нереално беше уште од самиот старт да се очекува да се борат за титула во ПЛ или ЛШ.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.306
За јунајтед све осим Пл и лига шампиони е пропала сезона.
Кај Ферги второ место беше фејл од епски размери. Ама тоа е, менталитет, стандард, drive што викаат Енглезите.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Иначе на страна се друго и без да се гледаат било какви околности секако дека за било кој од Сити, Јунајтед, Челзи, Ливерпул и Арсенал сезона без титула ПЛ или ЛШ е неуспешна.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.127
Поени од реакции
16.618
Можи и Челзи не заслужва ЛШ да игра ама пак Јунајтед со она мртвило игра и покрај потрошени милиони не заслужва ич. Слаба сезона и за Челзи и за Јунајтед ама то е кога другите екипи спијат и се ептен отепани.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Можи и Челзи не заслужва ЛШ да игра ама пак Јунајтед со она мртвило игра и покрај потрошени милиони не заслужва ич. Слаба сезона и за Челзи и за Јунајтед ама то е кога другите екипи спијат и се ептен отепани.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Знаеме ние дека сме мизерија со играта ама го претера и ти, да имаше подобри од нас, немаше да играме ЛШ/бидеме втори, просто како грав, многу глупа теза. Муабетов "не за друго, туку останативе екипи биле утепани" можеш во сите лиги да го протнеш.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Пример, за Ливерпул е испешна сезона со топ4 пласман а ако додадеме некој куп, би било еднакво на триплете, со оглед на тоа што нит играме нешто често во Европа а уште помалку и да освојуваме купови. За освајање лига не сакам да дискутирам.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.127
Поени од реакции
16.618
Знаеме ние дека сме мизерија со играта ама го претера и ти, да имаше подобри од нас, немаше да играме ЛШ/бидеме втори, просто како грав, многу глупа теза. Муабетов "не за друго, туку останативе екипи биле утепани" можеш во сите лиги да го протнеш.
епа то ми е муабетот де, од шо се мизерни другите екипи и нема кој да конкурира, Арсенал пример е тиња. Муабетот ми е дека ни Челзи ни Јунајтед заслужва да игра ЛШ ова сезона


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.739
Пример, за Ливерпул е испешна сезона со топ4 пласман а ако додадеме некој куп, би било еднакво на триплете, со оглед на тоа што нит играме нешто често во Европа а уште помалку и да освојуваме купови. За освајање лига не сакам да дискутирам.
Многу си ги спуштил стандардите :D
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Mauricio Pochettino branded the Video Assistant Referee system a "nightmare" after Tottenham cruised into the FA Cup semi-finals with a 3-0 win at Swansea.
"It's a nightmare. I feel so sorry for the people trying to use that system," said Pochettino, who had also seen VAR dominate proceedings in the fifth-round replay against Rochdale.


"I think I prefer it when the ref and assistant make mistakes than to wait three or four minutes for things. But we now need to see the reality of how it is going to affect the staff on the touchline and the officials.

"It is so complex, but the worst thing for me is the effect for the fan. It is going to be a massive problem for the future. We will see what happens at the World Cup."

У Бундес најмалце се чека, не сум приметил да им треба 3-4 минути да прегледуваат ВАР. За сега у Фа Купов и Серије А е катастрофа, ќе преебат и фудбал и све.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.891
Поени од реакции
84.242
Солидна пиша :D
Затоа што покажаа уште летото дека толкави се амбициите сезонава.
Егзекли, еве човек што ме чита :D
Да бидеме реални се освен 3 титуливо сезона е срање.

Еве Челзи лани освоија Лига.

не ни играа ЛШ.
Не освоија ништо.

Дали е тоа одлична сезона?

Ova angliskava liga e totalno nebitna be, bitno e LS da osvois! Samo toa glupite kupovi se pomalku bitni od ligata. Ne znam zasto se jacaat ekipive vo liga da igraat koga poveke pari se osvojuva vo LS.

Ne znam zasto se zamaraat ekipite so takvi nebitni natprevaruvanja :([DOUBLEPOST=1521430888][/DOUBLEPOST]Многу чуден збор е "успешна" кога се опишува сезонава.

Некако често се користи на форумов како да е стандард што секоја година се очекува.

Успешна сезона може да се има 2 до 3 пати во деценија.

Тоа е навистина успешна сезона кога доминираш на сите полиња.

Барса имаше успешна сезони порано.

Реал имаше лани успешна сезона.

Челзи лани освои Лига и тоа убедливо. Тоа не значи дека имаа успешна сезона туку имаа добра сезона.

Ако било која од екипиве освои ФА куп секако нема да има успешна сезона.

Ако не освои било која од екипиве ФА куп секако ќе има срање сезона под очекувањата.


Има една тенка линија помеѓу овие две работи која што се добива со ФА куп.

Лани Јунајтед освоија куп во англија + европско натпреварување.

Дали тоа значи дека лани имаа успешна сезона??

Не знам зошто не прифаќате нешто помеѓу. Сезона каде што освојување на титула и исполнување на минимум очекувања од други натпреварувања е ок.

Освен ако не си Баерн Михен или Барса/Реал, вистински успешна сезона е невозможно да се има.

Сити сега на пример слободно би предале следни 5 утакмици во Премиер Лига за да освојат ЛШ.

Тоа што ЕПЛ е помалку битна од нешто не ја прави небитно натпреварување.

Челзи освои ЛШ во 2012 и заврши шеста во лига.

Апсолутно кур ме болеше што завршија шести.
Небитно натпреварување. Лига. Мех.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
епа то ми е муабетот де, од шо се мизерни другите екипи и нема кој да конкурира, Арсенал пример е тиња. Муабетот ми е дека ни Челзи ни Јунајтед заслужва да игра ЛШ ова сезона


Sent from my iPhone using Tapatalk
Епа тогаш кога другите тимови се тиња не гледам кој е овој критериум заслужувал некој или не. Не е ова аудиција па да ти ги оценуваат талентите, бодовен систем од 38 партии е. Кој ќе собере за првите четири позиции, ќе игра.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Кои стандарди? Завршување 7мо место у лига? :D
Иначе јас сакав да кажам дека во сите тие клубови ваљда преку лето целта им е да го спремат тимот за да атакува на титула. Не можам јас да тврдам, еве ти кажи што мислиш, ама не верувам управата и Клоп на лето да збореле да успееме некако да фатиме топ 4 и ако можеме некој куп да освоиме, топ. Сигурно гледале како да се засилат и да одат на титула. Само од тој аспект ако се гледа, за сите освен тој што ќе освои сезоната е неуспешна, нормално.
А ако се разгледаат сите околности како што пишав и за Челзи, тогаш да, не е Ливерпул сезонава уште доволно зрел за да оди до крај на титула и потребен им е било каков трофеј за да може Клоп да почне да гради вистински победнички менталитет.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Иначе јас сакав да кажам дека во сите тие клубови ваљда преку лето целта им е да го спремат тимот за да атакува на титула. Не можам јас да тврдам, еве ти кажи што мислиш, ама не верувам управата и Клоп на лето да збореле да успееме некако да фатиме топ 4 и ако можеме некој куп да освоиме, топ. Сигурно гледале како да се засилат и да одат на титула. Само од тој аспект ако се гледа, за сите освен тој што ќе освои сезоната е неуспешна, нормално.
А ако се разгледаат сите околности како што пишав и за Челзи, тогаш да, не е Ливерпул сезонава уште доволно зрел за да оди до крај на титула и потребен им е било каков трофеј за да може Клоп да почне да гради вистински победнички менталитет.
Донев, јас кога се вработив, сакав за 2 години да стигнам до плата од 2000 евра. После 2 години, ја немам таа плата ама пак сум задоволен од онаа која што ја имам, сфаќаш? :)

Едно е нереално сонување, друго е реални цели и можности.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom