Eye Cue на Евровизија 2018

Дискусија во форумот 'Музика' започната од MARCELLO, 13 февруари 2018.

 1. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  8.656
  Допаѓања:
  3.624
  Eye Cue со песна насловена Lost and found ќе ја преставува годинава Македонија на Евровизија.
  http://mrt.com.mk/node/46800
   
  На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Астера

  Астера

  Член од:
  17 ноември 2014
  Мислења:
  305
  Допаѓања:
  444
  Не знаев дека дечките може да пеат нешто што е не кавер.
   
  На chef_cook му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MyloXyloto

  MyloXyloto

  Член од:
  23 јуни 2008
  Мислења:
  3.946
  Допаѓања:
  4.155
  Imaat odlicni pesni, proguglaj malce..

  Baska i vo zhivo se odlicni
   
  На staycalm и Zlatikevichius им се допаѓа ова.
 4. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  Нели ќе имаше избор на песна преку натпревар, дури и конкурс за пријавување песни имаше, па и за Анета Молика викаа дека ќе се натпреварува? Преку ноќ се одбра кој ќе биде претставникот.

  Како и да е Eye Cue се добар бенд, имаат и добри песни. И онака бендовите добро поминуваат на Евровизија.
   
 5. acereal

  acereal

  Член од:
  5 јануари 2012
  Мислења:
  8.976
  Допаѓања:
  4.710
  Моментално немаме подобро нешто ... Доста е од Калиопи и други такви мамини и татини синчиња и ќерки .
   
  На The Wild Boy и Zlatikevichius им се допаѓа ова.
 6. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  До година треба да ја пратат Антонија Гиговска. Не знам дали сега е над 16 години за да го исполнува условот, но е страшен вокал. Кога би ја испратиле на Евровизија со добра квалитетна балада би направила растур.
   
  На The Wild Boy и G1-Killer им се допаѓа ова.
 7. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  8.656
  Допаѓања:
  3.624
  Да имало конкурс за избор на композиција т.е песна. Целта на конкурсот била за да се избере песната (музика и текст) па потоа да се бира изведувач.

  Според текстот на МРТ сајтот вака било

  Од пристигнатите 382 композиции на конкурсот жирито по пат на три елиминациски круга одбрале 12, секоја била бодувана како на евровизија што бодуваат, потоа ги собрале бодовите и според тоа одлучиле од Бојан Трајковски (автор на текст и музика) и Дарко Димитров (аранжман) дека има највеќе бодови. Се мислеле кој најдобро би ја извел песната и решиле дека најдобро ќе ја изведе бендот на Бојан Трајковски Еуе Cue.
   
 8. acereal

  acereal

  Член од:
  5 јануари 2012
  Мислења:
  8.976
  Допаѓања:
  4.710
  Што е до мене треба да се откажат џабе фрлање пари е секако не не бива а и да не бива неможе да сме побдници ради политичките проблеми . Онаа лани не успеа ни со запросвењето да им замачка очи .
   
 9. Zlatikevichius

  Zlatikevichius Human... or at least - trying to be

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  6.167
  Допаѓања:
  12.625
  Не, сериозно. Во очајот кој ја зафати нашава сцена последниве 2-3 години, они се единствени што прават музика. Еве, пример, од 2017 освен на Dance Alone од Јана, јас не знам ни една друга наша песна, само нивните 5-6: Најдобар, Мојот крал, Колку добро те знам, Можам, но не сакам... Исто и претходните неколку години: Еве пак, Колку пати, Само сакав, Сепак ми е забавно, Убава... а сите се сеќаваме и на Не заборавај, Сега ми требаш ти, Магија, Superstar Wanabe, Иста патека, Сон, Glowing Lips, Not this time... Значи ако некој заслужува да се шета, заради тоа што работел, тоа се Eye Cue! Настрана муабетите дали се добри и колку се добри (јас мислам дека се, ама ете, може тоа е прашање на личен вкус), никој не може да оспори дека Eye Cue во последниве 2-3 години имаат направено повеќе песни од било кој друг наш изведувач, и многу од нив биле многу слушани. Плус, се вртеа и на MTV Adria. На Domacica листата неколку нивни песни стигнаа и до прво место, што значи гласале многу жители од Екс Ју, т.е. се релативно популарни и таму. Јас, на пример, мислам дека Колку добро те знам е најдобрата наша поп песна од последнава деценија. И ги сакам, и знам дека нема да потфрлат. Браво за изборот годинава.
  --- Споено дупло мислење, 14 февруари 2018 ---
  А која песна им е кавер?
   
  На Sasa Ilic, ЏинЏер и staycalm им се допаѓа ова.
 10. Астера

  Астера

  Член од:
  17 ноември 2014
  Мислења:
  305
  Допаѓања:
  444
  Па нели беа некој кавер бенд овие, сум ги начекал у хавана пред некоја година. Беа онака средно лоши. Нека тераат, нема што да изгубат.
   
 11. Zlatikevichius

  Zlatikevichius Human... or at least - trying to be

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  6.167
  Допаѓања:
  12.625
  Не се кавер бенд. Напротив, имаат повеќе авторска музика од било кој друг изведувач кај нас последниве 2-3 години. Единствени 2 кавер песни кои ги имаат се: Боби, баш ми е гајле, преработката на детска песничка од СиДо од 90-тите, и каверот на Не заборавај од Калиопи.
   
  На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  6.405
  Допаѓања:
  1.663
  Eye Cue за мене се добри. Но тоа што не е добро е што не го прашуваат народот кој сака да го избере да оди, туку некои си уредници на МРТВ, оној педерот Марко Марк и слични шарлатанти.
  Не се лоши, но можеше да се избере и подобро.

  Не дека нешто ќе направиме, нели политички е Евровизија, но сакам цело Европа да слушне дека и ние имаме добри вокали и пеачи.
  --- Споено дупло мислење, 14 февруари 2018 ---
  Eye Cue за мене се добри. Но тоа што не е добро е што не го прашуваат народот кој сака да го избере да оди, туку некои си уредници на МРТВ, оној педерот Марко Марк и слични шарлатанти.
  Не се лоши, но можеше да се избере и подобро.

  Не дека нешто ќе направиме, нели политички е Евровизија, но сакам цело Европа да слушне дека и ние имаме добри вокали и пеачи.
   
 13. Tonchie

  Tonchie BATTERY +

  Член од:
  15 јуни 2005
  Мислења:
  11.962
  Допаѓања:
  4.054
  Ајде тема за оваа година :)
   
 14. Groove.M

  Groove.M

  Член од:
  18 јануари 2012
  Мислења:
  336
  Допаѓања:
  651
  Добро бе, уште ли фрламе пари за ова?
   
  На Ska Maniac и AceCaleb им се допаѓа ова.
 15. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.446
  Допаѓања:
  4.226
  Добри песни имаат Eye Cue вакви музички групи и тоа како и се потребни на Македонската музичка сцена ... имаат доста песни, а најомилени ми се песните Убава и Сепак ми е забавно !
  --- Споено дупло мислење, 14 февруари 2018 ---
  Што и фали на Калиопи таа била, е и ќе остане алфа и омега на домашната музичка сцена е сега песната со која Калиопи настапуваше на Евровизија беше тешко срање и нормално ништо не направи !
   

Сподели преку: