Eye Cue на Евровизија 2018

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Eye Cue со песна насловена Lost and found ќе ја преставува годинава Македонија на Евровизија.
http://mrt.com.mk/node/46800
Нели ќе имаше избор на песна преку натпревар, дури и конкурс за пријавување песни имаше, па и за Анета Молика викаа дека ќе се натпреварува? Преку ноќ се одбра кој ќе биде претставникот.

Како и да е Eye Cue се добар бенд, имаат и добри песни. И онака бендовите добро поминуваат на Евровизија.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Моментално немаме подобро нешто ... Доста е од Калиопи и други такви мамини и татини синчиња и ќерки .
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Моментално немаме подобро нешто ... Доста е од Калиопи и други такви мамини и татини синчиња и ќерки .
До година треба да ја пратат Антонија Гиговска. Не знам дали сега е над 16 години за да го исполнува условот, но е страшен вокал. Кога би ја испратиле на Евровизија со добра квалитетна балада би направила растур.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Нели ќе имаше избор на песна преку натпревар, дури и конкурс за пријавување песни имаше, па и за Анета Молика викаа дека ќе се натпреварува? Преку ноќ се одбра кој ќе биде претставникот.

Како и да е Eye Cue се добар бенд, имаат и добри песни. И онака бендовите добро поминуваат на Евровизија.
Да имало конкурс за избор на композиција т.е песна. Целта на конкурсот била за да се избере песната (музика и текст) па потоа да се бира изведувач.

Според текстот на МРТ сајтот вака било

Од пристигнатите 382 композиции на конкурсот жирито по пат на три елиминациски круга одбрале 12, секоја била бодувана како на евровизија што бодуваат, потоа ги собрале бодовите и според тоа одлучиле од Бојан Трајковски (автор на текст и музика) и Дарко Димитров (аранжман) дека има највеќе бодови. Се мислеле кој најдобро би ја извел песната и решиле дека најдобро ќе ја изведе бендот на Бојан Трајковски Еуе Cue.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
До година треба да ја пратат Антонија Гиговска. Не знам дали сега е над 16 години за да го исполнува условот, но е страшен вокал. Кога би ја испратиле на Евровизија со добра квалитетна балада би направила растур.
Што е до мене треба да се откажат џабе фрлање пари е секако не не бива а и да не бива неможе да сме побдници ради политичките проблеми . Онаа лани не успеа ни со запросвењето да им замачка очи .
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Не, сериозно. Во очајот кој ја зафати нашава сцена последниве 2-3 години, они се единствени што прават музика. Еве, пример, од 2017 освен на Dance Alone од Јана, јас не знам ни една друга наша песна, само нивните 5-6: Најдобар, Мојот крал, Колку добро те знам, Можам, но не сакам... Исто и претходните неколку години: Еве пак, Колку пати, Само сакав, Сепак ми е забавно, Убава... а сите се сеќаваме и на Не заборавај, Сега ми требаш ти, Магија, Superstar Wanabe, Иста патека, Сон, Glowing Lips, Not this time... Значи ако некој заслужува да се шета, заради тоа што работел, тоа се Eye Cue! Настрана муабетите дали се добри и колку се добри (јас мислам дека се, ама ете, може тоа е прашање на личен вкус), никој не може да оспори дека Eye Cue во последниве 2-3 години имаат направено повеќе песни од било кој друг наш изведувач, и многу од нив биле многу слушани. Плус, се вртеа и на MTV Adria. На Domacica листата неколку нивни песни стигнаа и до прво место, што значи гласале многу жители од Екс Ју, т.е. се релативно популарни и таму. Јас, на пример, мислам дека Колку добро те знам е најдобрата наша поп песна од последнава деценија. И ги сакам, и знам дека нема да потфрлат. Браво за изборот годинава.[DOUBLEPOST=1518567247][/DOUBLEPOST]
Не знаев дека дечките може да пеат нешто што е не кавер.
А која песна им е кавер?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Па нели беа некој кавер бенд овие, сум ги начекал у хавана пред некоја година. Беа онака средно лоши. Нека тераат, нема што да изгубат.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Па нели беа некој кавер бенд овие, сум ги начекал у хавана пред некоја година. Беа онака средно лоши. Нека тераат, нема што да изгубат.
Не се кавер бенд. Напротив, имаат повеќе авторска музика од било кој друг изведувач кај нас последниве 2-3 години. Единствени 2 кавер песни кои ги имаат се: Боби, баш ми е гајле, преработката на детска песничка од СиДо од 90-тите, и каверот на Не заборавај од Калиопи.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Eye Cue за мене се добри. Но тоа што не е добро е што не го прашуваат народот кој сака да го избере да оди, туку некои си уредници на МРТВ, оној педерот Марко Марк и слични шарлатанти.
Не се лоши, но можеше да се избере и подобро.

Не дека нешто ќе направиме, нели политички е Евровизија, но сакам цело Европа да слушне дека и ние имаме добри вокали и пеачи.[DOUBLEPOST=1518571453][/DOUBLEPOST]Eye Cue за мене се добри. Но тоа што не е добро е што не го прашуваат народот кој сака да го избере да оди, туку некои си уредници на МРТВ, оној педерот Марко Марк и слични шарлатанти.
Не се лоши, но можеше да се избере и подобро.

Не дека нешто ќе направиме, нели политички е Евровизија, но сакам цело Европа да слушне дека и ние имаме добри вокали и пеачи.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Добри песни имаат Eye Cue вакви музички групи и тоа како и се потребни на Македонската музичка сцена ... имаат доста песни, а најомилени ми се песните Убава и Сепак ми е забавно ![DOUBLEPOST=1518621278][/DOUBLEPOST]
Моментално немаме подобро нешто ... Доста е од Калиопи и други такви мамини и татини синчиња и ќерки .
Што и фали на Калиопи таа била, е и ќе остане алфа и омега на домашната музичка сцена е сега песната со која Калиопи настапуваше на Евровизија беше тешко срање и нормално ништо не направи !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom