Ex Yu

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Музика со која пораснав...Се што е горе напишано, а и Атомско склониште, Регата, (имаа еден хит Андреа, ако ви текнува, некаде средина на `80-тите),Смак, Џаволи, Азра, Бијело Дугме, Чорба, ЕКВ, Ју-Група, Корни Група, Индекси, Прљаво казалиште, Парни Ваљак, Забрањено пушење... Се се тоа веќе класики.
За разлика од сегашново срање кое масовно ни приостига во вид на Турбо - фолк или петпарачки пејачи како Жељко Јоксимовиќ и сл. тоа беше музика.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Site sto gi napiša plus Vatreni Poljubac, Yu Grupa, Divlje Jagode, Neki to vole vruće, Indeksi... imavme i edna naša - Memorija, ne znam dali baš beše rok ili disko ritam no seedno dobra beše.
аууу како само ги заборавив Divlje Jagode. Мислам дека влагаат во топ 5 групи на сите времиња. Поготово коа беше Ален во групата, а и Тифа со албумот Коњи.

Респект до сите кои го слушаат Џони, Азра.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Џони е легенда бе :music2::eek:jea:
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Дивље Јагоде, Рибља Чорба, Прљаво Казалиште и Бијело Дугме... најаки групи.. иначе мислам дека болји било порано отколку сега со турбо фолков :)
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
Van Gogh само од ју, неко те има ночас-my favorite :pipi:
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Добар топик...обошавам старо ЈУ!Особено ги поштувам Бајага,Рибља Чорба,Бјело Дугме,Прљаво Казалиште,Џорџе Балашевич, Борис Новкович....итн....итн....
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
па тоа е музика бе луѓе!!! ова денешново со излегува турбо фолк или слично се е сра*е со прадон... тоа се биле времиња :star:

RESPECT струмикс у добро време си пораснал у секој поглед :toe:
:vozbud:како бре сум закаснал на Светов лелеее
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
па тоа е музика бе луѓе!!! ова денешново со излегува турбо фолк или слично се е сра*е со прадон... тоа се биле времиња :star:

RESPECT струмикс у добро време си пораснал у секој поглед :toe:
:vozbud:како бре сум закаснал на Светов лелеее
Тоа сакам и јас да им го доловам на младинава кои се качуваат по маси уште на млади години, мислејќи дека прават правилни работи.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
`80-тите години беа најјаки години на YU ROCK музиката.
Во тоа време, памтам, освен Лепа Брена, која стандардно полнеше сали (и во Струмица конкретно) истата таа сала ја полнеа и Бијело Дугме, Чорба, Бајага & Инструктори, Валентино, Мерлин (у најбољи дани) Хари Мата Хари, Регата свиреа на плоштадот, бесплатно за народ, Сребрена Крила го наполнија стадионот (Владо Калембер е роден во Струмица)...И сум бил на сите тие концерти (без Брена, се разбира). Стариов мој ме носеше на квалитетна музика.
Имав шанса Дугме да ги гледам и со Жељко, и со Тифа а и со Ален.
Исто и Парни Ваљак, Азра не доаѓаа во Струмица...Многу идеа, многу концерти имаше...
А не како сега, Чорба дошол во некоја кафана и ајде...тоа беа концерти.
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Милан, Гиле, Џони - моето свето тројство

Ју рок слушам уште од раѓање, пошо моите се фанатици за тоа :)

ЕКВ ми е омилен бенд, ги иам сите нивни песни, и текстовите им се... неам зборови. Петар Јањатовиќ еднаш рече : Кога Милан би живеел во 19 век, сигурно би бил поет.

Со Оргазам (види аватар) пораснав, и сум сентиметално поврзана за нивната музика, а и за нив, посебно сеа, откако Гиле ме смува у Кастро :pos:


Азра ги љубам, Џони е звер, им ги имам сите албуми....

Некој ги спомена Ђаволи и ми е ненормално мило ради тоа, пошто сеа ретко кој ги знае и слуша (посебно луѓето од моја генерација). Од нив имам една плоча - Хало Лулу 22, ама тоа е најексплоатираната плоча у мојата колекција.

Да не должам многу, само уште сакам да ги споменам (пошто мислам дека никој не ги спомна) и Дисциплина Кичме, Октобар 1864 и Шарло Акробата.

П.С. Бјело Дугме ич не ги сакам, иако им ги имам сите албуми, и мислам дека се „мостот“ помеѓу рокот и турбо-фолкот. Без навреда за фановите на овој бенд.
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Ако нешто вредеше во таа (за моја среќа) бивша Татковина, тоа беше музиката.

-загребската школа, Хаустор !!!!!!, Азра, Филм....
-сараевските надреалисти на чело со Елвис Елвис Елвис Џи, Елвис Елвис Куртовиќ:vozbud:, Забрањено пушење

-белградските шмекери Идоли, Дисциплина кичме, Оргазам ( Натали ма, и тебе ли те смувал Гиле:vozbud:?) ЕКВ...
-Словенците Видеосекс, Панкрти, Лачни Франц, Лајбах...

Ја имав таа среќа да израснам во тоа време, така што нема ниеден бенд кој не сум го гледала катаљон пати, односно секогаш кога доаѓаа во Скопје.

.....Во тоа време, групите од типот на Рибља чорба, Бијело дугме, Ватрени пољубац и слично беа сметани за добри, ама сепак малку селски, но од денешен аспект сфаќам дека се всушност баш супер.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Rock And Fuckind Roll!!!


Ние помладиве мораме да жалиме што не живеевме во тие времиња,добро сеа живеевме ама само 3 години:( И покрај 650 плочи што ги имам дома како поклон од вујкоми на времето кога бил дете цвеќа,никогаш нема да успееме да уживаме бар една минута во тоа што постарите уживале.
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
-белградските шмекери Идоли, Дисциплина кичме, Оргазам ( Натали ма, и тебе ли те смувал Гиле:vozbud:?) ЕКВ...
малце офф.

за првиве (Идоли) - благодарна сум му на пејачот за моето постоење на светов (не, не ми е татко, само му ја преземал женската на татко ми... и после он се фатил со мајка ми :pos:)

На вториве цел живот им испуштам концерти.... ама цел живот... инаку ако некој е слободен на 8ми и 9ти септември има Јелен Пиво Live Fest во Белград и настапуваат

Ijan Braun (Velika Britanija)
„Happy Mondays“ (Velika Britanija)
Geri Mur (Velika Britanija)
„Hladno pivo“ (Hrvatska)
„Let 3“ (Hrvatska)
„Disciplin A kitchme“ (Srbija)
„Partibrejkers“ (Srbija)
„Plejboj“ (Srbija)
„Darkwood dub“ (Srbija)
„Obojeni program“ (Srbija)
Dado Topić i „Time“ (Hrvatska)


Јас нормално дека ќе ги пропуштам, затоа што тетка ми се мажи на 8ми..


Тањушке, нели Гиле владее? :vozbud:
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Да не должам многу, само уште сакам да ги споменам (пошто мислам дека никој не ги спомна) и Дисциплина Кичме, Октобар 1864 и Шарло Акробата.
Ја сакав Шарло да ги спомнам!!! :)
Го љубам графитот карши универзална.
Да не должам, и ја слушам 90% од горенаведените групи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom