Ex Yu

ljupce_piroman

А ти си или... Брат ти ?
Член од
7 март 2007
Мислења
77
Поени од реакции
2
bjelo dugme,4asa,parni valjak,bajaga i mn mn dr
 
Член од
14 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
6
Spored mene najdobar ex-yu sostav se Indexi (posebon nivnata Bacila je sve iz rjeku)
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Статистичнки ако се гледа мислам дека Азра е најдобрата група што некогаш постоела на YU просторите. Инаку мене сите ми се драги. Но на прво место секогаш Џони и Рундек.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
П.С. Бјело Дугме ич не ги сакам, иако им ги имам сите албуми, и мислам дека се „мостот“ помеѓу рокот и турбо-фолкот. Без навреда за фановите на овој бенд.
За прво да кажиш дека се мостот помеќу рокот и турбо-фолкот, треба убаво да ги преслушаш сите песни и после ќе прајме муабет. Со слушнати 5-6 песни не мојш да одредиш какви им се песните. Или можит мислите така дека голем процент од песниве им се балади и мислите дека тие се турбо-фолк. Стварно не можам да ве разберам.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.465
Ние помладиве мораме да жалиме што не живеевме во тие времиња,добро сеа живеевме ама само 3 години:( И покрај 650 плочи што ги имам дома како поклон од вујкоми на времето кога бил дете цвеќа,никогаш нема да успееме да уживаме бар една минута во тоа што постарите уживале.
Па Скај Дог бр.1 музиката повеќе ќе ја почитуваш доколку чекаш месец, два, три за да дојде и во твојата музичка продавница во вид на винил или касета, отколку сега кога за 15 до 150 минути ја симнуваш за 2 саати откако ќе излезе во продажба или евентуално уште пред да излезе во продажба.

Туку бек ту д Сабџект (Топик ор уотевер): Баталете старите времиња. Имало интересни моменти, квалитетни музичари кои правеле добра или лоша музика, кои фурале ваква или таква идеологија.

И денес просторите кои беа во рамките на СФРЈ имаат квалитетни музичари, ама ај дознај за нив да те видам.
На концертот на Оверфлоу во рамките на вториот роденден на Плагиј.ат имаше 100тина луѓе. Извонреден панк бенд!
ДаркВуд Даб е на овие им беф на една сфирка ама беа последни на лајнапот на еден од Таксиратите и малку сатница им остана.
Бед Копи (рапери се ама го носат духот на рок ен ролот во себе многу повеќе отколку сите стари рок бендови). МОЈ ОМИЛЕН БЕНД ВО ГОДИНАВА ШТО ИЗМИНУВА а ќе бидат и во годините што следат.
Потоа доаѓаат тука и Ди-Џеите (рок ен ролот еволуира, нели) Светски признатиот Умек, ѕвездите во успон DJ AHMAAD, Ди Џеј Иљче...
Месецов што измина 10те гигабајти за симнување ги потрошив на филмови, ама следниот се фрлам на НОВА рок ен рол музика од просторите на бифшата СФРЈ.
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
68
Поени од реакции
0
Prljavo kazaliste Azra Riblja corba Smak Bjelo dugme toa e vistinskata muzika kakva ceca kakov turbo folk
 

Etushko! :)

блажо <3 all
Член од
24 ноември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
1
Pa od Ex yu rock grupive najmn si gi sakam Riblja chorba i Bjelo dugme.. a od pomovive grupi najmn si gi sakam Van Gogh
 
Член од
12 јули 2007
Мислења
140
Поени од реакции
6
Мислам дека нема подобра музика од ју рок.
Riblja corba, BIjelo dugme, Parni valjak, Plavi orkestar, Crvena jabuka......
Штета што сум роден во погрешно време (турбо фолк, пејачи што се вадат на изглед-.....)
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
118
Поени од реакции
5
Bijelo dugme i turbo folk.....svinja i kozmetika!!!Nema vrska ja mnogu gi postuem imaat pesni lugeto.Riblja Corba se zakon isto kako i pesnite.....crvena jabuka....parni valjak....toa bile i ke ostanat grupi....takvi pesni nema za zal sea.mnogu bi sakal vo kafic da pustat bijelo dugme ili crvena jabuka ili slicno,ama nema toa e toa!!!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
Prljavo kazaliste,Azra,Riblja corba,Divlje jagode,Yu grupa
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Ни едни ни други ни трети...Многу се фураат на дугме, додека други пак ги кењаат како се крем, и фураат чорба демек андерграунд? ....хихихихи
ок нема везе фурам само малце, разлика навкус нели? :wink:
мене омилени ми се група смак и тајм
поздрав
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Ни едни ни други ни трети...Многу се фураат на дугме, додека други пак ги кењаат како се крем, и фураат чорба демек андерграунд? ....хихихихи
ок нема везе фурам само малце, разлика навкус нели? :wink:
мене омилени ми се група смак и тајм
поздрав


Da da time gi zaboraivme mnogu mi se svigaat najbolja im e onaa hege dupa upa so Dado Topik mnogu top pesna
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
93
Поени од реакции
0
mene Bijelo Dugme so pesnata MOTORI MOTORI omilena pesna i omilena grupa :)
:chelsea:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom