Eurovision Song Contest (официјална тема)

D

Deleted member 12196

Гостин
евровизија повеќе доаѓа како промоција на пејачот неголи на државата.
Евровизија треба да се преименува во Евроциркус. Скандинавците си ги даваат (најчесто) гласовите меѓу себе, Грција и Кипар си ги разменуваат гласовите, Израел и Австралија се еврпоеизираа...
ПС
Не ја следев Евровизија. Дали Грција и Кипар дадоа бодови на Северна Македонија? Знам дека на Македонија не даваа ниту еден единствен поен.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.941
Поени од реакции
10.575
Евровизија треба да се преименува во Евроциркус. Скандинавците си ги даваат (најчесто) гласовите меѓу себе, Грција и Кипар си ги разменуваат гласовите, Израел и Австралија се еврпоеизираа...
ПС
Не ја следев Евровизија. Дали Грција и Кипар дадоа бодови на Северна Македонија? Знам дека на Македонија не даваа ниту еден единствен поен.
Грците еден поен а Кипар нула
сите си гласаат меѓу себе само ние се исциганчивме со србите


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.136
Stvarno glupo bese na Srbive ni eden poen sto ne im dadovme i da ne im se svidela pesnata cisto radi lojalnost trebase da dadat, oni ni davale 12-ki i koa sme imale najdno pesni.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.553
Поени од реакции
21.577
Stvarno glupo bese na Srbive ni eden poen sto ne im dadovme i da ne im se svidela pesnata cisto radi lojalnost trebase da dadat, oni ni davale 12-ki i koa sme imale najdno pesni.
Eve ushte eden od skopska crna gora.
Koj gi ebit be, ako ne bila dobra pesnata zasho da im dademe poeni?
Taka treba site da praat. A ne kao bile sosedi nashi, pesnata im bila teletabisi soundtrack, ama nashi se, daj im poenche inache kje ne rugaat na fejsbuk na slavorum...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.075
Поени од реакции
11.064
Eve ushte eden od skopska crna gora.
Koj gi ebit be, ako ne bila dobra pesnata zasho da im dademe poeni?
Taka treba site da praat. A ne kao bile sosedi nashi, pesnata im bila teletabisi soundtrack, ama nashi se, daj im poenche inache kje ne rugaat na fejsbuk na slavorum...
Е треба сите да праат али пошто не праат нема што ние фер да се правиме.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.136
Eve ushte eden od skopska crna gora.
Koj gi ebit be, ako ne bila dobra pesnata zasho da im dademe poeni?
Taka treba site da praat. A ne kao bile sosedi nashi, pesnata im bila teletabisi soundtrack, ama nashi se, daj im poenche inache kje ne rugaat na fejsbuk na slavorum...
Nikade ne spomnav deka se nasi poentata mi e deka uvek ni davale 12ki i prethodnite godini kolku sto se sekjavam mozda posto ja takva sum po karakter na dobro so dobro vrakjam i ne zaboravam koga nekoj kje me ispocituva.

Znaci ne mislam na zemjata deka sosed ni e za bilo koja zemja kje go kazev istoto.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Чекајте малце, не ве сфаќам. Евровизија е циркус бидејќи сите си гласаат меѓу себе, ама срамота било што не сме дале поен на Србија?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Чекајте малце, не ве сфаќам. Евровизија е циркус бидејќи сите си гласаат меѓу себе, ама срамота било што не сме дале поен на Србија?
Ако веќе е циркус, зошто ние да сме исклучок. А циркус е. Залудно трошење толкави средства.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.820
Поени од реакции
33.713
Нас не мачи сеуште онаа девиза од претходниот систем -не е важно да се победи, важно е да се учествува:vozbud:
Една пристојна песна, еден пристоен handsome музичар, претставник на Естонија, по потекло од Шведска.
За која сметав дека ќе се пласира меѓу првите 10, а која заврши на 20то место
Ама човеков ужасно фалшираше! И мене ми беше во топ 15 песнава, но по настапот во полуфиналето реков - овој нема шанси да помине во финале. Имаше среќа што пееше во првото полуфинале кај што имаше катастрофа песни, па ете се прогура некако. Дури и на прес конференцијата по полуфиналето се извини дека испеал толку лошо и рече као демек - во финале ќе се поправел. Не само што не се поправи, туку уште полош беше.[DOUBLEPOST=1558636136][/DOUBLEPOST], 60846496_10157902988536988_1987037134543912960_n.jpg
Еве ги конечните резултати. Во топ 8 нема ни една песна од првото полуфинале, што покажува колку беше катастрофа истото. Во bottom 9, пак, нема ниту една песна од второто полуфинале, што исто така, покажува колку тоа беше јако.
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Ако веќе е циркус, зошто ние да сме исклучок. А циркус е. Залудно трошење толкави средства.
А зошто пак да не сме исклучок?

Пошто патиме од комплекс на пониска вредност, затоа.
- Да беше збор за некоја од западните земји, муабетот ќе беше: така треба, реално да се гласа, не на соседите.
- Ама дека сме ние во прашање, срамота било.
- Србија да беше таа што ако ни дадеше 0 поени, ќе речевте: така и ни треба, кога име мењаме / ваква песна праќаме / Koсово го признавме / you get my point.

Залудно трошење на пари е? Темава за 4 месеци е напукана со 52 страни. Facebook ѕидот ми полн со Тамара и секакви евровизиски постови. Да, срање е државата. Тоа не значи дека треба да се крати од се, особено не од културни настани во вакви времиња. Една недела барем колку толку за друго се збореше, преку таквото ми беше од политика со изборите.
Дали може поинаку да се искористат парите? Да, може. Ама не го делам истото мислење дека е залудно трошење на средства.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Дали може поинаку да се искористат парите? Да, може. Ама не го делам истото мислење дека е залудно трошење на средства.
Јас го сметам тоа како залудно трошење на средства. Не само за Македонија, туку воопшто за целата Евровизија. Кога не би биле тие политички игри, местенки, комшиски гласања, во ред. Уште и некои 5 држави (не се сеќавам кои беа) имаат загарантирано место. Зошто да се повластени?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Јас го сметам тоа како залудно трошење на средства. Не само за Македонија, туку воопшто за целата Евровизија. Кога не би биле тие политички игри, местенки, комшиски гласања, во ред. Уште и некои 5 држави (не се сеќавам кои беа) имаат загарантирано место. Зошто да се повластени?
The "Big Five" (formerly "Big Four") are the group of countries who make the biggest financial contributions to the European Broadcasting Union (EBU). Затоа.

Не те сфаќам, зошто тогаш си против тоа Македонија да и даде 0 поени на Србија, кога си поборник за фер плеј? Србија имаше екстремно лоша песна, и ако тоа мислење го делат повеќето, не гледам причина да и се даде 12ка на Србија поради добрососедски односи. Па и срамота било.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
The "Big Five" (formerly "Big Four") are the group of countries who make the biggest financial contributions to the European Broadcasting Union (EBU). Затоа.

Не те сфаќам, зошто тогаш си против тоа Македонија да и даде 0 поени на Србија, кога си поборник за фер плеј? Србија имаше екстремно лоша песна, и ако тоа мислење го делат повеќето, не гледам причина да и се даде 12ка на Србија поради добрососедски односи. Па и срамота било.
Не се сеќавам дека напишав такво нешто (дека е срамота). Напишав дека сме можеле и ние да се придружиме на циркусот. Ако другите си разменуваат поени со комшиите, можеме и ние. Да го надополниме циркусот.
Инаку сум за фер гласање, ама кај сите.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Нема никаква поента да не сме дел од Евровизија зошто ниту се крати од нешто и слични работи... Ние даваме многу мал дел од што ни е буџетот во државата на годишно ниво. 000.01% е давањето за Евровизија. 100.000е од кои само 36 се за учество а другите 64 за сценски настап итн. Јас сериозно неможам да ги разберам луѓево од тука што само крекаат со тоа да не сме трошеле "големи суми" . И пак ќе кажам, не е до сумата колку ќе вложиш. Види Австралија колку плаќа а беше на 9 место 2 места позади нас.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom