Eurovision Song Contest (официјална тема)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.068
Поени од реакции
14.457
Добро ќе е ако вгодина ги пуштат дечкиве од Некст Тајм на евровизија, незнам дали е дозволено да настапиш со преработка од стари народни песни, мислам не е, ама тој стил на музика во модерен музички контекст, уфф партали.. редно е да понудиме нешто НАШЕ, да го чујат светот нашиот мелос.
Може, да, они, со некоја бугарска народна. Или исто може, само да пејат „ВМРО, ВМРОоооооООО...“. Уште сега се ежам![DOUBLEPOST=1558299038][/DOUBLEPOST]
7/8мински такт..
...Мојот свет на Каролина...
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
9.895
Поени од реакции
4.316
Може, да, они, со некоја бугарска народна. Или исто може, само да пејат „ВМРО, ВМРОоооооООО...“. Уште сега се ежам![DOUBLEPOST=1558299038][/DOUBLEPOST]
...Мојот свет на Каролина...
Да и таа ја изумив.

Првата песна со кој беше на Евровизија Каролина мене ми беше подобра. Музиката на Пере Нокаут и Текст на Франц исто од Нокаут иако сега веќе и не е во тој бенд.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
847
Поени од реакции
463
Lazirano bese vtoriot del na glasanjetoSent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
24.773
Поени од реакции
23.770
Ова уствари коа ќе видиш, на крај, откако холандија си доби поени,по автоматизам се знаеше дека се победници, бидејќи у игра биле само 151 поен, а овие над 200 бегаа од Македонија и Шведска, така да џабе глумење тензија од водителите, ако воопшто и они биле свесни за тоа.

Глупо е ова со бодувањево, боље да даваат истовремено жири и после публика, ако сакаат да има неизвесност, вака на крај кога ги делеа бодовите од најслабо рангираниот, до најдобро рангираниот според жири, некој ако рачунал односно пример у калкулатор го има вметнато вкупниот број на поени, над 2000, само ќе одзема со секое гласање од државите поени, и на крај ќе знае колку се во игра, а кога холандија доби, у игра биле само 151 поени, ние 58 и шведска 93.
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
5.282
Поени од реакции
6.528
Нормално дека се знаеше само која будала ке бројт од тие фамозни 2378 уш колку останале коа ке ги фатит еуфорија таму освен лик некој со дигитрон кој немат работа и да си минусират како шо ги делеа бодојте и коа лапна Холанганецов толку се знаше веке пошто Италија,Норвешка,Русија,Швајцарија имаа по 200 - 250 и поке негде Азербејџан,Исланд,Австралија по 100 и кусур едно 10 земји со 50тина и поке на округло на околу 2200
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
9.895
Поени од реакции
4.316
Oвие заникаде од 1тв први да напраат интервју во студио со Тамара наместо да ја остават да си оди дома со сопругот со децата да и спласнат впечатоците, да се одмори па има време да се прават интервјуа. Мора ли одма да ја гњават за некаква си гледаност :facepalm: Безвезе.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
599
Поени од реакции
194
можи да е вистина тоа што велат дека поените ни ги дадоја политички од жирито за да се изрекламира новото име северна, на youtube го има гласањето од телеволтингот и ние сме некаде во средина, никој не ни дава повеќе од 8 поени, што значи дека се било фалс, инаку Норвешка беше прва, а Русија втора, па ако немаше жири поени Норвешка ќе победеше а Холандија, Шведска и Македонија ке беа аутсајдери
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.068
Поени од реакции
14.457
Холандија, Шведска и Македонија ке беа аутсајдери
Холандија ќе беше втора. Второто место е аутсајдерско? Ние да, ќе бевме 12 место, а одличниот настап, феноменалната песна и прекрасната изведба на Серхат од Сан Марино ќе беше на 10 место, пред нас!

BTW, народот на Северна Македонија (пошто еве овие македончињава велат сека не гледале и не гласале) на трето место го ставил исто - Сан Марино. Имаме слух, у пичку матер, знаеме да препознаеме добра песна и одличен вокал!

Затоа, драги мои, јас сметам дека телевотингот треба да се укине, да не постои, за да не победуваат тралалајки и недај Боже, Серхати од Сан Марино. Или ако не се укине, да се сведе на некои 20-30% од севкупната оценка.

Но, и кај жирито требаат драстични промени, не толку заради политичкото гласање што никако не може да се смени, колку за тактичкото. Јас мислам дека треба да изгледа вака:

1. Луѓето во жирито да мора да имаат:
-или диплома од Академија за музички уметности
-или да се пејачи или музичари со издадени минимум 3 албуми (а не факин Роберт Вукелиќ!)
-или да се композитори, аранжери, текстописци кои се потпишале на минимум 3 албуми.
2. Во жирито да има 30, а не 5 луѓе
3. Имињата да не им се објавуваат до завршување на гласањето
4. Секој од нив да гледа и гласа сам, а не заедно, како што е сега.
5. Тоа со годините нека остане, не смета. Ете, 10 души нека се постари од 50 години, 10 да имаат од 30 до 50 и 10 да се помлади од 30.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.730
Поени од реакции
6.698
Ete taka neka znaat decinjata deka sme imale pobednik na evrovizija a ne da skokaat od radost za edno pislivo 8 mesto i da se puvaat kako ova ni bil najdobar uspeh. Posebno ova vazi za onie na koi ne im bilo bitno pod koe ime ili drzava nastapuvavme i pobedivme.
 

staycalm

prof. d-r potpaluvach na konzervi
Член од
12 јануари 2013
Мислења
2.253
Поени од реакции
1.547
Има теорија дека поените од Белоруското жири биле прогласени погрешно, но ова не е потврдено од EBU.

Наводно највисоки поени добиле последните рангирани од жирито наместо првите, што би значело дека ние би добиле 10 поени од Белорусија и со 7 гласови повеќе од Шведска би биле први од гласовите од жири :D
Инаку можно е и да е намерно бидејќи жирито на Белорусија во интервју пред финалето изјавиле кои држави ги гласале високо а кои ниско што е против правилата на Евровизија.

Подетално ситуацијата е објаснета ТУКА
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
1.672
Поени од реакции
1.738
одгодина не 200 илјади евра, 500 илјади ќе потрошиме, ма и цел милион ако треба, ама први мора да бидеме.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
10.229
Поени од реакции
5.265
Може, да, они, со некоја бугарска народна. Или исто може, само да пејат „ВМРО, ВМРОоооооООО...“. Уште сега се ежам![DOUBLEPOST=1558299038][/DOUBLEPOST]
...Мојот свет на Каролина...
 
Последно уредено:

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
8.877
Поени од реакции
10.339
Има теорија дека поените од Белоруското жири биле прогласени погрешно, но ова не е потврдено од EBU.

Наводно највисоки поени добиле последните рангирани од жирито наместо првите, што би значело дека ние би добиле 10 поени од Белорусија и со 7 гласови повеќе од Шведска би биле први од гласовите од жири :D
Инаку можно е и да е намерно бидејќи жирито на Белорусија во интервју пред финалето изјавиле кои држави ги гласале високо а кои ниско што е против правилата на Евровизија.

Подетално ситуацијата е објаснета ТУКА
I Ja ova go primetiv si rekov ovie na sala im dale na poslednite bodovi. Israel do togas nemase bod zemeno i dobi 12 od Belorusija. Se iznenadivme site :D
 
На врв Bottom