Eurovision Song Contest (официјална тема)

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.064
Поени од реакции
7.102
И во живо ко ќе почнит да цвичит ко Јапонка во порнич дното не ни бегаше
Епа ајде според вас кого Македонија да прати на Евровизија? Се некој не ви чини од нашиве пеачи и пеачки.
Јас не сум за да се откажеме целосно од Евровизија.

Еве гледај Украина и покрај што не можеа да огранизираат Евровизија поради војна а победија поради што сите и дадоја подршка во време на војна сепак пак не се откажуваат и две групи ќе имаат во ревиален дел на годинешново издание.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.840
Поени од реакции
9.423
Епа ајде според вас кого Македонија да прати на Евровизија? Се некој не ви чини од нашиве пеачи и пеачки.
Јас не сум за да се откажеме целосно од Евровизија.

Еве гледај Украина и покрај што не можеа да огранизираат Евровизија поради војна а победија поради што сите и дадоја подршка во време на војна сепак пак не се откажуваат и две групи ќе имаат во ревиален дел на годинешново издание.
Овие шо се годинава. Група Никој.
Реално македонската музичка сцена во моментов е големо дно. Затоа не би можел да ти кажам кој и како меѓутоа ова ја видовме кое беше 15-16 место во полуфинале. Настрана шо се глупраат секоја година и се шетаат како деца на екскурзија нек аплаќаат од џеб па ќе ги видам кој ќе се нафати на Евровизија да пее.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.064
Поени од реакции
7.102
Овие шо се годинава. Група Никој.
Реално македонската музичка сцена во моментов е големо дно. Затоа не би можел да ти кажам кој и како меѓутоа ова ја видовме кое беше 15-16 место во полуфинале. Настрана шо се глупраат секоја година и се шетаат како деца на екскурзија нек аплаќаат од џеб па ќе ги видам кој ќе се нафати на Евровизија да пее.
Ние сме народ што полесно му е да искритикува околку да преземе работите што не му се допаѓаат да ги направи како што смета дека треба да бидат. Поаѓам и од себе бидејќи и јас сум таков.
А да плаќале од свој џеб изведувачите ќе одеа на Евровизија само оние со многу пари а такви не знам колку се во државава, можеби албанците имаат повеќе пари и така селекцијата ќе беше неправедна во тој случај.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.630
Поени од реакции
34.866
што ќе се замараш со ваков фестивал каде што главна работа е дали пејачот е педер/транс или дали иде од Украина. Евровизија престана да биде релевантна уште пред 15 години.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.064
Поени од реакции
7.102
што ќе се замараш со ваков фестивал каде што главна работа е дали пејачот е педер/транс или дали иде од Украина. Евровизија престана да биде релевантна уште пред 15 години.
Знам дека одамна Евровизија не е тоа што беше, сега повеќе се истакнуваат геј, транс и секакви други такви луѓе. Поради ова што треба да останат пеачиве наши да пеат само во нашава држава и ретко некогаш во Србија ако им успее?

Нека осетат поголема сцена, повеќе публика а тоа што се накотија гејеви, лезбоси, транџи и секакви чудни луѓе не можеме многу тука да промениме нешто.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.830
Поени од реакции
30.926
што ќе се замараш со ваков фестивал каде што главна работа е дали пејачот е педер/транс или дали иде од Украина. Евровизија престана да биде релевантна уште пред 15 години.
Знам дека одамна Евровизија не е тоа што беше, сега повеќе се истакнуваат геј, транс и секакви други такви луѓе.
Не е тоа што била некогаш, сега имало геј транс и што знам какви луѓе... Што правите муабет бе? На Евровизија LGBT лобито отсекогаш било најјако. Какви 15 години, какви сини очи? Уште во 1998 година на ESC победи транс-личност. Пол Оскар, претставник на Исланд во 1997 е првата геј личност која отворено се декларирала како таква, а настапувала на ESC. Катрина од бендот Katrina and the Waves кои победија истата 1997 со Love Shine a Light (верувам сите ја знаете) е лезбејка. Подоцна - Кончита Вурст (Австрија 2014), Данкан Лоренс (Холандија 2019) и Марија Шерифовиќ (Србија 2007) се единствените 3 LGBT пејачи кои победиле на изборот. Значи сумирано - 2 во 90-тите (една лезбејка и една трансексуалка), 1 во 2000-тите (лезбејка) и 2 во 2010-тите (еден травестит и еден бисексуалец). Значи не е дека во последниве години нешто се сменило, Евровизија уште од 90-тите е LGBTQIHDHJAHIAJPOAJOHASUIDBUISBUAJHIKAH+ парада!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.630
Поени од реакции
34.866
Не е тоа што била некогаш, сега имало геј транс и што знам какви луѓе... Што правите муабет бе? На Евровизија LGBT лобито отсекогаш било најјако. Какви 15 години, какви сини очи? Уште во 1998 година на ESC победи транс-личност. Пол Оскар, претставник на Исланд во 1997 е првата геј личност која отворено се декларирала како таква, а настапувала на ESC. Катрина од бендот Katrina and the Waves кои победија истата 1997 со Love Shine a Light (верувам сите ја знаете) е лезбејка. Подоцна - Кончита Вурст (Австрија 2014), Данкан Лоренс (Холандија 2019) и Марија Шерифовиќ (Србија 2007) се единствените 3 LGBT пејачи кои победиле на изборот. Значи сумирано - 2 во 90-тите (една лезбејка и една трансексуалка), 1 во 2000-тите (лезбејка) и 2 во 2010-тите (еден травестит и еден бисексуалец). Значи не е дека во последниве години нешто се сменило, Евровизија уште од 90-тите е LGBTQIHDHJAHIAJPOAJOHASUIDBUISBUAJHIKAH+ парада!
Да, но не беше онака in your face. Марија Шерифович колку што знам никогаш јавно не се декларирала како лезбејка и да се гордее со тоа пред сите. Она кога победи никој не збореше као елџибити личност победила, него Србија победила.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.830
Поени од реакции
30.926
Да, но не беше онака in your face. Марија Шерифович колку што знам никогаш јавно не се декларирала како лезбејка и да се гордее со тоа пред сите. Она кога победи никој не збореше као елџибити личност победила, него Србија победила.
Па ни Данкан Лоренс не се фалеше дека е би, ама сепак победи, и реално најдобар беше, и со исклучок на Maneskin е единствен победник на Евровизија од последниве 10 години што успеал да биде „популарен“ по победата. Дури и во Америка. И тоа во 2019, што е после 2007. За разлика од него, Марија Шерифовиќ веќе со години седи во жири на Звезде Гранда, што и е веројатно најголемото постигнување во кариерата по победата на Евровизија.

А BTW, да, никогаш јавно нема кажано дека е лезбејка, ама во нејзиниот документарец Исповест од 2014 кажа дека имала врски со жени (што значи?). Плус, цел Балкан знае дека беше во врска со Џејла Рамовиќ, може и уште е.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.630
Поени од реакции
34.866
Па ни Данкан Лоренс не се фалеше дека е би, ама сепак победи, и реално најдобар беше, и со исклучок на Maneskin е единствен победник на Евровизија од последниве 10 години што успеал да биде „популарен“ по победата. Дури и во Америка. И тоа во 2019, што е после 2007. За разлика од него, Марија Шерифовиќ веќе со години седи во жири на Звезде Гранда, што и е веројатно најголемото постигнување во кариерата по победата на Евровизија.

А BTW, да, никогаш јавно нема кажано дека е лезбејка, ама во нејзиниот документарец Исповест од 2014 кажа дека имала врски со жени (што значи?). Плус, цел Балкан знае дека беше во врска со Џејла Рамовиќ, може и уште е.
тоа е нејзино, ја реално немам ништо против хомоси што не го тупат околу нивната сексуалност. Така да она никогаш не влегла у радарот, за разлика од овие што се опседнати со нивната сексуалност и пробуваат тоа на било кој извитоперен начин да го прикажат. Подеднакво ми се одвратни и тие Манескин и слични испрдоци кои само го фаќаат возот да добијат некаква популарност со тие ствари.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.830
Поени од реакции
30.926
Подеднакво ми се одвратни и тие Манескин
Од Манескин колку што знам само девојката е би. Другите тројца се хетеро. Овој Дамјано Давид нели беше во врска со некоја манекенка со некаква ретка болест, не се сеќавам што точно беше. Тоа што се глупираат на сцена е само како поддршка за LGBT, во стил да покажат дека „љубовта е љубов“.

Инаку, за Марија еве читав дека на нејзин концерт за дочекот на Нова година 2022 го веела LGBT знамето и настапувала под слоганот: Љубав је закон, како референца за иницијативата за легализирање на истополовите бракови во Србија! Значи почнала и да се експонира.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.840
Поени од реакции
9.423
Проблемот е само во тие заедници шо упорно ги форсираат и ти доаѓа до гадење зашто не е местото за таков форс на истите. Којзнае од какви болни умови слушаме музика па сепак ја слушаме ако ни се допаѓа. Има и Евровизија добри парчиња не е све ѓубре,секогаш настанува проблемот кога дојде фестивалот и се замараат со истиве работи најмалку со музика. Има песни што аум ги слушнал на радио па не сум имал појма дека се од Евросонг или обратно. Ако е добро ,добро е без разлика од каков настан доаѓа, ние имаме створено некоја одбивност поради овој форс на геј,политика итн нешто по и во приватен живот ни е одбивно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.630
Поени од реакции
34.866
Од Манескин колку што знам само девојката е би. Другите тројца се хетеро. Овој Дамјано Давид нели беше во врска со некоја манекенка со некаква ретка болест, не се сеќавам што точно беше. Тоа што се глупираат на сцена е само како поддршка за LGBT, во стил да покажат дека „љубовта е љубов“.

Инаку, за Марија еве читав дека на нејзин концерт за дочекот на Нова година 2022 го веела LGBT знамето и настапувала под слоганот: Љубав је закон, како референца за иницијативата за легализирање на истополовите бракови во Србија! Значи почнала и да се експонира.
Злате, многу ги браниш овие сектава некако, а не се за бранење. Меѓу нив најмалце имаш регуларни педери и лезбачи. Највеќе се некои фетишисти, воајери и педофили кои под капата на лџбт роварат наоколу.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.830
Поени од реакции
30.926
Злате, многу ги браниш овие сектава некако, а не се за бранење. Меѓу нив најмалце имаш регуларни педери и лезбачи. Највеќе се некои фетишисти, воајери и педофили кои под капата на лџбт роварат наоколу.
За кои зборуваш, за Maneskin? Или за ESC? Не ги бранам ESC, напротив, вие тврдевте дека станале секта последниве години, јас само ве исправив дека секта се уште од 90-тите. Јас прв пат се сретнав со поимот трансексуалец благодарение на сектата, ко што ја викаш. :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.630
Поени од реакции
34.866
За кои зборуваш, за Maneskin? Или за ESC? Не ги бранам ESC, напротив, вие тврдевте дека станале секта последниве години, јас само ве исправив дека секта се уште од 90-тите. Јас прв пат се сретнав со поимот трансексуалец благодарение на сектата, ко што ја викаш. :D
секта е, поготово последниве години секој пациент се прогласува како лџбт лице. Сите сексуални и психички девијации станаа дел од ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom