Erepublik - помогнете на еМакедонија

Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Дечки, да не бара некој работа. Плаќам прописно... Истиов ник ми е и во играта. Ако има заинтересирани нека ми пишат на еРеп.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Постов е напишан од Bratot на темата за именувањето на Македонија на Poker Stars. Што мислите да се излезе со вакво барање на eRepublik?

Bratot напиша:
Кажи му, односно преведи ме со тоа што ќе го кажам подоле:


Господине,

јас го посакувам токму истото, да не се мешате во политичките прашања и да ја задржите професионалноста. Класификацијата на ООН јасно потенцира дека употребата на привремената референца е само за внатрешна употреба во рамките на ООН и со ниту еден дел не дава препорака приватните бизнис субјекти да се обраќаат со друго име од она што самите граѓани на таа држава го избрале:
" By resolution A/RES/47/225 of 8 April 1993, the General Assembly decided to admit as a Member of the United Nations the State being provisionally referred to for all purposes within the United Nations as "The former Yugoslav Republic of Macedonia" pending settlement of the difference that had arisen over its name."

Доволно е да кликнете на линкот до соодветната земја: http://www.un.org/en/members/

Понатаму, членот 8 од Европската Конвенција за човекови права јасно вели дека:

Warsaw, 30 July 2010
Opinion-Nr.: PRIV– MOL/160/2010 (LH)
4.2 Ethnic identity as a protected characteristic of the right to respect for private life
12. It is by now established in the case-law of the ECtHR that ethnic identity is a detail pertaining to the individual’s identity which is protected by Article 8 ECHR.12
Under the principle of personal autonomy, which underlies the
guarantees provided by Art. 8 ECHR, protection is afforded to the personal sphere of each individual, including the right to establish details of their identity as human beings.13
Ethnic identity is protected because it constitutes an essential
aspect of a person’s private life and identity, along with other aspects such as name, gender, religion and sexual orientation.14

Извор: http://www.legislationline.org/documents/id/15942

Со вашето одбивање мојата земја да ја нарекувате според нејзиното уставно име, слободно избрано од нејзините граѓани, Вие силно го нарушувате моето право загарантирано во член 8 од Европската Конвенција за Човекови Права која се темели на Повелбата на ООН и затоа љубезно Ве известувам, дека јас нема да се помирам со тоа и ќе се обратам до соодветните органи за постапка против Вашата фирма.
Се надевам ќе имате разбирање за чувствителноста на ова прашање за мене и мојот народ, и нема да сакате против Вашиот бизнис да биде поведена постапка за дискриминација и повреда на основните човечки права.
Очекувам на исправка на името на мојата земја до крајот на следната работна недела. Потоа овој случај ќе го предадам на соодветните органи.

Со почит,
ххххххххххххххххххх
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.464
Поени од реакции
10.167
Полека но сигурно се ојачувам и шо е најбитно станувам ко Бил Гејтс :) :) :)
 
М

Мартин`

Гостин
Постов е напишан од Bratot на темата за именувањето на Македонија на Poker Stars. Што мислите да се излезе со вакво барање на eRepublik?
Добра идеја, и така имам најчитан весник и ќе гледам да средам нешто викендов ..
 
Член од
2 август 2009
Мислења
975
Поени од реакции
380
ОД неодамна ја играм играва и сум 8-ми левел,ама само трењирам и работам и си извршувам по некоја мисија, де кажете друго со треба да се прави ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ќе треба малце поумерено да се наштелува барањето до еРеп.

И да се оди право кај оној што ја има највисоката позиција.

Дмитри од Покер Старс е грче, иначе кому би му текнало да го бара “името под кое сме заведени во ООН“ наместо Македонија. Затоа, треба да опипате пулс, кој е кој и најдобро би било да побарате првин совет од некој од внатре, за начинот како да пристапите со барањето, кое можете на идентичен начин да го аргументирате како што напишав претходно, но без директни закани за тужби.
Само потенцирајте дека тоа е ВАШЕ ПРАВО и дека ќе настојувате да се практикува, подеднакво како за другите. И дека ќе ви биде жал доколку еРеп нема да има слух за вашите чувства.
Потоа доколку не вроди ова со плод, ќе им дадете уште една недела, да размислат и да ви одговорат што решиле, за да знаете што понатаму да преземете.
 
М

Мартин`

Гостин
ОД неодамна ја играм играва и сум 8-ми левел,ама само трењирам и работам и си извршувам по некоја мисија, де кажете друго со треба да се прави ?
Ако сакаш да бидеш само обичен граѓанин ќе го правиш само тоа ..

- Ако сакаш да бидеш економист да кажам, собирај злато/пари, поканувај пријатели од кои ќе зимаш злато само без мулти. Основај си фирма, види што како.
- Ако сакаш да бидеш војник првен крени барем некои си 400-500 сила после пријави се во некоја воена организација ..
- За политичар да не ти кажувам, одприлика знаеш што како :)
- Можеш и новинар, само да не ти препорачувам барем додека не ги научиш механизмите на играта ..


Ќе треба малце поумерено да се наштелува барањето до еРеп.

И да се оди право кај оној што ја има највисоката позиција.

Дмитри од Покер Старс е грче, иначе кому би му текнало да го бара “името под кое сме заведени во ООН“ наместо Македонија. Затоа, треба да опипате пулс, кој е кој и најдобро би било да побарате првин совет од некој од внатре, за начинот како да пристапите со барањето, кое можете на идентичен начин да го аргументирате како што напишав претходно, но без директни закани за тужби.
Само потенцирајте дека тоа е ВАШЕ ПРАВО и дека ќе настојувате да се практикува, подеднакво како за другите. И дека ќе ви биде жал доколку еРеп нема да има слух за вашите чувства.
Потоа доколку не вроди ова со плод, ќе им дадете уште една недела, да размислат и да ви одговорат што решиле, за да знаете што понатаму да преземете.

Ај вака накратко ќе ти кажам некои основни информации барем јас што ги знам за играва како и луѓето што ја водат истата. Значи компанијата ако добро знам е лоцирана (главното седиште) во Ирска знам имаше нешто поинакви закони ама не сум сигурен 100% и зошто е баш таму. А и имаат канцеларии во Шпанија и Романија како и вработени секако.

Играта ја водат 3-4 главни админи Романци значи, е сега поентата е што во играта се инвестирани ептен големи суми пари. Им даваат знам кредити и сигурно има преку 600.000 евра дадено кредит за само да ја отпочнат играва, знам дека може некако и можеби да делуваме преку главните што им ги даваат кредитите или не ?

Знам дека беше некаква организација, ќе се потрудам да најдам нешто повеќе за неа. Инаку главната заработка на админите е тоа што продаваат злато за реални пари, да речеме 300 злато е некои си 100 евра и секако дека тие што купуваат имаат голема предност со тоа што секако побрзо напредуваат за разлика од останатите играчи.

Јас мислам дека можеме првен да ги притиснеме со фора дека играчите се откажуваат (добар дел) поради тоа FYROM во името и дека не купуваат злато за реални пари зошто е така името. Инаку во моментов не има 14.000 играчи од кои барем некои си 7000 сигурно активни, е сега пред додавањето имавме големи проблеми пред се зошто Грците беа против тоа и не сакаат и нив да ги изгубат како муштерии што им купуваат злато.

И првен не додадоа само како FYROM и настана општ хаос каде што јасно до знаење им дадовме дека ќе се откажеме ако не ја променат одлуката. Пробавме преку писма директно до администраторот (па дури и на фејсбук пораки хаха) и по предлог на наш играч додека не се реши наводно спорот да биде ова Republic of Macedonia (FYROM) така не додадоа ..

Сепак тоа беше нешто што највеќе можевме да го извадиме во моментов со некои си 200 играчи кога Грците беа преку 10.000. Сега мислам можеме и мораме повеќе, бар да се избориме да додадат двојна формула да речеме кај државите што не признале да биде Republic of Macedonia а кај другите може Republic of Macedonia (FYROM) се додека не не признаат.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
кој има да ми даде 10 голд за мисија..одма враќам 11..секундарно! specanz
 
С

Спенсер

Гостин
Dear Citizen

Dear Citizen,



You are suspended for breaking eRepublik laws. We are taking a lot of tickets about you. Please reply this message with your password and pin so that you will claim that you are the owner of this account. Otherwise , you will be banned permanently.



Your eRepublik Team

Best Regards.

сега што да правам...??? може некој сака пассот да ми го дознае или што... ?
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.653
Поени од реакции
9.877
Dear Citizen

Dear Citizen,



You are suspended for breaking eRepublik laws. We are taking a lot of tickets about you. Please reply this message with your password and pin so that you will claim that you are the owner of this account. Otherwise , you will be banned permanently.



Your eRepublik Team

Best Regards.

сега што да правам...??? може некој сака пассот да ми го дознае или што... ?
Не праќај ништо. Превара мислам дека е.
Дај скриншот ако моеш да видам поубаво.
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Dear Citizen

Dear Citizen,



You are suspended for breaking eRepublik laws. We are taking a lot of tickets about you. Please reply this message with your password and pin so that you will claim that you are the owner of this account. Otherwise , you will be banned permanently.



Your eRepublik Team

Best Regards.

сега што да правам...??? може некој сака пассот да ми го дознае или што... ?
Само ако ти пратена директно од Plato или ако позадината на пораката е обоена бледо жолто... Ако има обична бела боја превара е. Или на крај краева директно исконтактирај го оној Plato...
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Dear Citizen

Dear Citizen,



You are suspended for breaking eRepublik laws. We are taking a lot of tickets about you. Please reply this message with your password and pin so that you will claim that you are the owner of this account. Otherwise , you will be banned permanently.



Your eRepublik Team

Best Regards.

сега што да правам...??? може некој сака пассот да ми го дознае или што... ?
Под секоја приватна порака еве што стои:

Very important! Do not share your credentials with anyone. The eRepublik team will NOT ask you for this information via PM so any similar requests are fraud attempts.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom