Elder Scrolls V: Skyrim

Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Се дешава и во Skyrim, како во Oblivion да пазиш цело време да не украдеш нешто и после пак да те сопре guard? Неколку пати ми се случуваше во Oblivion и многу ме фрустрираше.
Не, чуварите немаат повеќе телепатски моќи, всушност сите акции им се според линијата на прегледност, постирав видео пред неколку страни, ако им ставиш котле на глава, можеш слободно да им крадеш пред нос.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Од она што видов за 2 дена (некои 3 гратчиња) и што правев конверзации, поситни квестови (јбг, почетно ниво, слаба опрема и атрибути) и тргувања играва има многу малку со првите 3 игри од Елдер Скролс. Малку како да треба да се трча играва, нема лајкс и дислајкс со нпцијата, ...не дека не е интересна ама некои ствари фалат од прошлите игри. Системот за менување оружја и интерфејсот се доста лошо решени. Дел со глувче, дел со тастатура. Менување на магии и оружја преку фаворитес немам пробано, ваљда функционира. Проблем се и ознаките за квестовите, многу бунат и снимените фајлови, сите се во едно без разлика на број на профили.
А перформансите...ради слабата конфигурација спуштив се на најниско, во windows спуштив аудио сетирање на базично, исклучив всинк и лаг на маус...и пак (мме на огромните текстури и мапите) кога се качив на една планина, кога влегоа у кадар 2 џина и 2 мамути (и уште нешто, не знам што пошто фатив штрафта) не можев да го исклучам ради сецкање. Ваљда ќе извадат некои твикови (овие по нетов сега се базични) кои ќе намалат одредени побарувања ресурси.
Во секој случај да не хејтам превише, без везе што скоро нема допирни точки со Моровинд (освен некои ствари како боговите Азура, Акатош...) ама заразна е. ..од сабајле од 8 саат до сега играв (со мали паузи), миљон пати ме сокцаа :) Башка нпц-ата не бленат во празно како поранешните...поживо е.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Играва е масивна само дали е жива т.е. колку е жива?
Нескриптирана кажано „народски“ (дојде време зборови како скрпитирани да бидат народски... индустријата е крива).

Прашувам оти сега немам многу време да ја пробам, дури в година изгледа.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Пола милион нови корисници на Steam во последните 2 дена... WOW!!!

 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Играва е масивна само дали е жива т.е. колку е жива?
Нескриптирана кажано „народски“ (дојде време зборови како скрпитирани да бидат народски... индустријата е крива).

Прашувам оти сега немам многу време да ја пробам, дури в година изгледа.
Неможам јас да кажувам многу дека не сум ја играл ептен. Но кај што врвев кај едно патче има еден елен, секогаш на истото место, и секогаш ми бега во река :).

Но сепак светот е доволно жив, и можеш да се загубип во него. Осечам ќе има доста жртви кој не излегуваат од тој свет. :)
 
W

wernstrom

Гостин
Во играва само би додал како тоа што е од Fable 3 кога ќе земеш квест знаеш кај да одиш. Тоа што светка по патот де :), немора да е тука цело време нека има опција да се бира. Вака мапава ми е многу збонувачка.
Сеуште ја немам почнато играта, но од трејлерите се сеќавам дека имаше spell за тоа што го бараш. Clairvoyance.
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Во играва само би додал како тоа што е од Fable 3 кога ќе земеш квест знаеш кај да одиш. Тоа што светка по патот де :), немора да е тука цело време нека има опција да се бира. Вака мапава ми е многу збонувачка.
Ах ве размази Peter Molyneux со неговата кежуалност, немањето на мапа најмногу ме нервираше во Fable, наместо да ја гледаш прекрасната позадина што се намачиле девелоперите да ја направат, цело време го гледаш glowing trail-от. А и тука во Skyrim нема типична дво-димензионална мапа.

Иначе опцијата што ја бараш ја има во играта, во Riverwood ќе го купиш спелот, се вика Clairvoyance.

Не, чуварите немаат повеќе телепатски моќи, всушност сите акции им се според линијата на прегледност, постирав видео пред неколку страни, ако им ставиш котле на глава, можеш слободно да им крадеш пред нос.
Хаха ова е закон мора да го пробам, знам уште од Fallout 3 финтата со кофата кога крадеш предмети, али ова на глава да им ставам кофа е уште подобро.

Јас дефинитивно незнам да ја играм играва, со 2-3 ме убиваат, а да не зборам за бубачките во подземјето :S
Намали ја тежината ако ти е тешка, јас досега немав проблем со преживување, дури и лесно ги убивам, можда зошто не сум забегал многу далеку од почетниот град. Земи штит и one-handed оружје, можеш и companion одма да регрутираш некој, ако и тоа не помогне намали тежина.

Играва е масивна само дали е жива т.е. колку е жива?
Нескриптирана кажано „народски“ (дојде време зборови како скрпитирани да бидат народски... индустријата е крива).

Прашувам оти сега немам многу време да ја пробам, дури в година изгледа.
Скриптирана е, мора да биде видео-игра е не се живи луѓе, но скриптираноста е доста подобра од Oblivion или друг тип на вакви игри, сите луѓе си имаат професија работат од 10 наутро до 10 навечер, после гледам по inn-ови се собираат, прават муабет, јадат, пијат, се караат. Еднаш го оставив оружјето на улица пошто немав место, пројде некое време гледам ми приоѓа еден и ми вика “да не ти падна случајно ова?“ и ми ги враќа работите што сум ги фрлил на улица.

А жива од поглед на атмосфера е доста подобра од Oblivion, градовите се многу пополни со луѓе и се осеќа баш како да е вистинско населено место.

Единствени замерки досега ми се интефејсот којшто е ужасно направен, доста е поедноставена играта во поглед на stats и skill-ови и ми фали journal-от за секоја квест фаза којашто беше направена како личен дневник на протагонистот, вака само има една до две реченици за квестот откако ќе го завршиш и толку.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Ах ве размази Peter Molyneux со неговата кежуалност, немањето на мапа најмногу ме нервираше во Fable, наместо да ја гледаш прекрасната позадина што се намачиле девелоперите да ја направат, цело време го гледаш glowing trail-от. А и тука во Skyrim нема типична дво-димензионална мапа.

Иначе опцијата што ја бараш ја има во играта, во Riverwood ќе го купиш спелот, се вика Clairvoyance.

Хаха ова е закон мора да го пробам, знам уште од Fallout 3 финтата со кофата кога крадеш предмети, али ова на глава да им ставам кофа е уште подобро.

Намали ја тежината ако ти е тешка, јас досега немав проблем со преживување, дури и лесно ги убивам, можда зошто не сум забегал многу далеку од почетниот град. Земи штит и one-handed оружје, можеш и companion одма да регрутираш некој, ако и тоа не помогне намали тежина.

Скриптирана е, мора да биде видео-игра е не се живи луѓе, но скриптираноста е доста подобра од Oblivion или друг тип на вакви игри, сите луѓе си имаат професија работат од 10 наутро до 10 навечер, после гледам по inn-ови се собираат, прават муабет, јадат, пијат, се караат. Еднаш го оставив оружјето на улица пошто немав место, пројде некое време гледам ми приоѓа еден и ми вика “да не ти падна случајно ова?“ и ми ги враќа работите што сум ги фрлил на улица.

А жива од поглед на атмосфера е доста подобра од Oblivion, градовите се многу пополни со луѓе и се осеќа баш како да е вистинско населено место.

Единствени замерки досега ми се интефејсот којшто е ужасно направен, доста е поедноставена играта во поглед на stats и skill-ови и ми фали journal-от за секоја квест фаза којшто беше направен како личен дневник на протагонистот, вака само има една до две реченици за квестот откако ќе го завршиш и толку.
Исто ... UI-to кое е направено 100% конозолашко и journalot сега за сега ми се двете најголеми замерки.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Исто ... UI-to кое е направено 100% конозолашко и journalot сега за сега ми се двете најголеми замерки.
Шо бе конзолашко, на конзола е бетер него на пц ваквото UI. Којзнае, за iPad е праено изглеа...
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Во играва само би додал како тоа што е од Fable 3 кога ќе земеш квест знаеш кај да одиш. Тоа што светка по патот де :), немора да е тука цело време нека има опција да се бира. Вака мапава ми е многу збонувачка.
Да, и јас се изнамачив прееска. Се вртев 1 саат наколу додека да најдам кај треба да одам.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Дилема, дилема - не знам дали да им се приклучам на востаниците или на Империјата.. двете страни имаат јаки аргументи.

Инаку, да не се чудите кај се Fighters/Mages Guild.. Companions во Whiterun и Колеџот таму на север во Winterhold.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Дилема, дилема - не знам дали да им се приклучам на востаниците или на Империјата.. двете страни имаат јаки аргументи.

Инаку, да не се чудите кај се Fighters/Mages Guild.. Companions во Whiterun и Колеџот таму на север во Winterhold.
Отидов јас кај востаниците чисто да го испоштувам Делчев :)
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Добро, зарем цел Esbern quest line e bugged?!
Ја саат време се мачам таму,, вратата не ми се отвара кога треба да го изнесам Есберн од тоа канализацијата... пиши чаре ако си се снашол, ако не утре ке бараме.

Иначе живо чудо е како ми ја вози играва на кантава моја без некој посериозни сецкања и солиден FPS ,,

и дајте некој тип како да левелувам побрзо и дестинации каде што можам да најдам добро оружје и заштита.
 
K

Khabs Staadnau

Гостин
Ја саат време се мачам таму,, вратата не ми се отвара кога треба да го изнесам Есберн од тоа канализацијата... пиши чаре ако си се снашол, ако не утре ке бараме.

Иначе живо чудо е како ми ја вози играва на кантава моја без некој посериозни сецкања и солиден FPS ,,

и дајте некој тип како да левелувам побрзо и дестинации каде што можам да најдам добро оружје и заштита.
Esbern влези му со tcl командата, нема друг начин мислам. Почекај некое време, лебди во воздух па после сам ќе ја отвори врата и ќе почне да ти збори. Ја заглаив после кога ќе ја известиш Delphine дека си го нашол, она ти вика иди побарај го да не го нападнат, али quest marker-от си остануе на неа.

Еве уште еден начин, не знам дали работи.
http://www.gamefaqs.com/boards/615805-the-elder-scrolls-v-skyrim/60983763
 

Kajgana Shop

На врв Bottom