eBay (официјална тема)

S

staycalm

Гостин
Јас сум модератор и јас ти ги бришам мислењата.
Различна е темата, прашањето ти е исто и нема потреба во 3 различни теми истиот муабет да се води. Пошто во една веќе доби одговор таму ти го оставив мислењето. Тука и во Алиекспрес темата нема да остане.
Различни теми = различни луѓе кои што ги отвараат = повеќе одговори на моето прашање. Сакам одговор од администратор за тоа дали смеам да поставам исто прашање во различна тема (впрочем сите теми се за таа тематика т.е. порачки онлајн.)
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
да ве прашам,дали ви стигнува од ибеј,мене последни три нарачки не ми стигнаа,се разочарав,дали ги џопаат у пошта
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
да ве прашам,дали ви стигнува од ибеј,мене последни три нарачки не ми стигнаа,се разочарав,дали ги џопаат у пошта
Ја ногу често порачувам од eBay, порачките стигат ама има и некој шо не стигат..
Овие у пошта видат ако е нешто шо тука го нема и шо можат да ги продадат скапо го зимат за себе..
Кога порачуваш кажи на селеро да пише тракинг број.
Кога имат тракинг број несмеат да го земат пакето овие гнасите у поштите[DOUBLEPOST=1500233019][/DOUBLEPOST]немора тракинг бројо да е точен или вистински битно е овие у поштите да видат дека има
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ја ногу често порачувам од eBay, порачките стигат ама има и некој шо не стигат..
Овие у пошта видат ако е нешто шо тука го нема и шо можат да ги продадат скапо го зимат за себе..
Кога порачуваш кажи на селеро да пише тракинг број.
Кога имат тракинг број несмеат да го земат пакето овие гнасите у поштите[DOUBLEPOST=1500233019][/DOUBLEPOST]немора тракинг бројо да е точен или вистински битно е овие у поштите да видат дека има
јас нарачувам евтино,до 15долари
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
И јас приметувам дека некои од пратките, посебно тие без тракинг број не ми стигаат. Ама фино лепо си се обратив кај селерот, ми ги вратија парите и тоа е тоа. Македонска работа, нонстоп знаат по нешто да дигнат.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
И јас приметувам дека некои од пратките, посебно тие без тракинг број не ми стигаат. Ама фино лепо си се обратив кај селерот, ми ги вратија парите и тоа е тоа. Македонска работа, нонстоп знаат по нешто да дигнат.
Точно. Ја му кажам на селеро. Да стае тракинг број, немора да е точен, само да пишува на пакето дека има. Така да не ги лапат тие пратки
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
На која страна да глеам до каде е пратката со тракингов од ebay?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Гледам дека не сите членови се запознаени со тоа дека и обичните пратки добиваат број за следење од македонски пошти. Повеќе тука

@Mr Bean ^.- 17track.net
 
Член од
8 април 2014
Мислења
146
Поени од реакции
17
Може некој да ја опише процедурата за порачка затоа што никогаш не сум порачал од ebay и незнам дали можам за кај нас.Сакам да купам телефон,па како е со достава,други трошоци и слично.Би сакал да објасни некој што порачал слично нешто.Поздрав :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Може некој да ја опише процедурата за порачка затоа што никогаш не сум порачал од ebay и незнам дали можам за кај нас.Сакам да купам телефон,па како е со достава,други трошоци и слично.Би сакал да објасни некој што порачал слично нешто.Поздрав :)
Moже, пред се се отвора ebay акаунт, се внесуваат генералиите, име, празиме, адреса, поштенски број, град и држава меѓутоа и зависи што телефон, цената ја зголемуваат трошоците за достава т.е. поштарината и данок од 18%. Исто така голема е можноста да налеташ и на fake апарат затоа пред да купиш добро консултирај се со поупатени луѓе. Плаќањето се врши со paypal и дебитни и крадитни картички а доставата зависи продавач до продавач.
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Уште 1 ден ми е рокот за пратката да ми дојде од ebay па ако не ми дојде дали на ebay може да направам за да ми ги вратат парите и како?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Уште 1 ден ми е рокот за пратката да ми дојде од ebay па ако не ми дојде дали на ebay може да направам за да ми ги вратат парите и како?
Зависи што е, ако е нешто вредно според мене а и од искуство најубаво нека ти ги врати парите, ако е нешто што е евтино до кај 5$ нека го прати повторно.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Уште 1 ден ми е рокот за пратката да ми дојде од ebay па ако не ми дојде дали на ebay може да направам за да ми ги вратат парите и како?
Koga e imas naracano , plateno?
Dali IMA Nekoj broj kaj order no.( shipping number?
I Na kraj jas praktikuvam Na 55 den od placanje da otvoram case ako go otvoris porano moze I da TE zaftkne da go izgubis slucajot a toj da IMA tracking or da dokaze Deka posle si go primil I duri I accauntot da ti go izbrisat.
Ebay buyer protected e 60 dena

Sent from my Xtouch using Tapatalk
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Koga e imas naracano , plateno?
Dali IMA Nekoj broj kaj order no.( shipping number?
I Na kraj jas praktikuvam Na 55 den od placanje da otvoram case ako go otvoris porano moze I da TE zaftkne da go izgubis slucajot a toj da IMA tracking or da dokaze Deka posle si go primil I duri I accauntot da ti go izbrisat.
Ebay buyer protected e 60 dena

Sent from my Xtouch using Tapatalk
Вчера истече рокот до 25 Октомври требаше да стигне а го нарачав на 25 Август и ме чинеше 18долари плус 7долари шипинг за mi powerbank 20000mah
 

Kajgana Shop

На врв Bottom