eBay (официјална тема)

Дискусија во форумот 'Интернет трговија' започната од corpz, 23 август 2007.

 1. staycalm

  staycalm Lets explore some shit

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  1.298
  Допаѓања:
  864
  Различни теми = различни луѓе кои што ги отвараат = повеќе одговори на моето прашање. Сакам одговор од администратор за тоа дали смеам да поставам исто прашање во различна тема (впрочем сите теми се за таа тематика т.е. порачки онлајн.)
   
 2. Човек123

  Човек123

  Член од:
  18 мај 2017
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  да ве прашам,дали ви стигнува од ибеј,мене последни три нарачки не ми стигнаа,се разочарав,дали ги џопаат у пошта
   
 3. 'DIABLO'

  'DIABLO'

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  154
  Допаѓања:
  45
  Ја ногу често порачувам од eBay, порачките стигат ама има и некој шо не стигат..
  Овие у пошта видат ако е нешто шо тука го нема и шо можат да ги продадат скапо го зимат за себе..
  Кога порачуваш кажи на селеро да пише тракинг број.
  Кога имат тракинг број несмеат да го земат пакето овие гнасите у поштите
  --- Споено дупло мислење, 16 јули 2017 ---
  немора тракинг бројо да е точен или вистински битно е овие у поштите да видат дека има
   
 4. Човек123

  Човек123

  Член од:
  18 мај 2017
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  јас нарачувам евтино,до 15долари
   
 5. coraline

  coraline

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  90
  Допаѓања:
  180
  И јас приметувам дека некои од пратките, посебно тие без тракинг број не ми стигаат. Ама фино лепо си се обратив кај селерот, ми ги вратија парите и тоа е тоа. Македонска работа, нонстоп знаат по нешто да дигнат.
   
 6. 'DIABLO'

  'DIABLO'

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  154
  Допаѓања:
  45
  Точно. Ја му кажам на селеро. Да стае тракинг број, немора да е точен, само да пишува на пакето дека има. Така да не ги лапат тие пратки
   
 7. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-

  Член од:
  12 јуни 2017
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  68
  На која страна да глеам до каде е пратката со тракингов од ebay?
   
 8. jovankrstevski1

  jovankrstevski1

  Член од:
  2 декември 2012
  Мислења:
  528
  Допаѓања:
  260
  Гледам дека не сите членови се запознаени со тоа дека и обичните пратки добиваат број за следење од македонски пошти. Повеќе тука

  @Mr Bean ^.- 17track.net
   
 9. NiceNaumoski

  NiceNaumoski

  Член од:
  8 април 2014
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  1
  Може некој да ја опише процедурата за порачка затоа што никогаш не сум порачал од ebay и незнам дали можам за кај нас.Сакам да купам телефон,па како е со достава,други трошоци и слично.Би сакал да објасни некој што порачал слично нешто.Поздрав :)
   
 10. PsychoalieN

  PsychoalieN Омлет мастеР

  Член од:
  12 јули 2009
  Мислења:
  1.629
  Допаѓања:
  1.353
  Moже, пред се се отвора ebay акаунт, се внесуваат генералиите, име, празиме, адреса, поштенски број, град и држава меѓутоа и зависи што телефон, цената ја зголемуваат трошоците за достава т.е. поштарината и данок од 18%. Исто така голема е можноста да налеташ и на fake апарат затоа пред да купиш добро консултирај се со поупатени луѓе. Плаќањето се врши со paypal и дебитни и крадитни картички а доставата зависи продавач до продавач.
   
 11. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-

  Член од:
  12 јуни 2017
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  68
  Уште 1 ден ми е рокот за пратката да ми дојде од ebay па ако не ми дојде дали на ebay може да направам за да ми ги вратат парите и како?
   
 12. 'DIABLO'

  'DIABLO'

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  154
  Допаѓања:
  45
  @Mr Bean ^.- Отвори case, дека не ти е стигнало, ке ти пратат ново или ке ти врнат пари
   
 13. PsychoalieN

  PsychoalieN Омлет мастеР

  Член од:
  12 јули 2009
  Мислења:
  1.629
  Допаѓања:
  1.353
  Зависи што е, ако е нешто вредно според мене а и од искуство најубаво нека ти ги врати парите, ако е нешто што е евтино до кај 5$ нека го прати повторно.
   
 14. vlado30

  vlado30

  Член од:
  4 ноември 2010
  Мислења:
  87
  Допаѓања:
  37
  Koga e imas naracano , plateno?
  Dali IMA Nekoj broj kaj order no.( shipping number?
  I Na kraj jas praktikuvam Na 55 den od placanje da otvoram case ako go otvoris porano moze I da TE zaftkne da go izgubis slucajot a toj da IMA tracking or da dokaze Deka posle si go primil I duri I accauntot da ti go izbrisat.
  Ebay buyer protected e 60 dena

  Sent from my Xtouch using Tapatalk
   
 15. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-

  Член од:
  12 јуни 2017
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  68
  Вчера истече рокот до 25 Октомври требаше да стигне а го нарачав на 25 Август и ме чинеше 18долари плус 7долари шипинг за mi powerbank 20000mah
   

Сподели преку: