eBay (официјална тема)

Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Јас порачав покер чипови од 40 долари (30 долари тие и 10 долари поштарина) и ми бараја царина и плус лежарина во Ups.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Јас порачав покер чипови од 40 долари (30 долари тие и 10 долари поштарина) и ми бараја царина и плус лежарина во Ups.
УПС и ДХЛ си имаат посебни царински одделенија и кај нив секоај пратка се царини како што знам ... плус не ти кажуваат одма дека пратката е кај нив туку ги задржуваат некое време за да наплатат и лежарина .. ако ти е многу за плаќање кажи му на продавачот мислам дека може да ги контактира и да си ја повлече пратката јас така лани направив кога мајмуниве од ДХЛ за пратка од 110 евра од спортсдирект ми побараа 7500 денари царина лежарина и ддв.. ги контактирав и си ја повлекоа пратката ми ги вратија сите пари .
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
УПС и ДХЛ си имаат посебни царински одделенија и кај нив секоај пратка се царини како што знам ... плус не ти кажуваат одма дека пратката е кај нив туку ги задржуваат некое време за да наплатат и лежарина .. ако ти е многу за плаќање кажи му на продавачот мислам дека може да ги контактира и да си ја повлече пратката јас така лани направив кога мајмуниве од ДХЛ за пратка од 110 евра од спортсдирект ми побараа 7500 денари царина лежарина и ддв.. ги контактирав и си ја повлекоа пратката ми ги вратија сите пари .
Да исто му пишав на тој од ebay и ми ги врати парите. Финтата беше шо можев да ги земам кога ми ги врати парите seller-ов ама ме мрзеше да одам до Скопје и да се замарам. Требаше прво во UPS, па после на царина и после пак назад во UPS. И згора на то, лежарина 1200денари бидејќи во UPS стоеле два дена, а никој не ме контактира (баш тоа шо го викаш).
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ако е о Кина, нема да има проблем, имам порачувано над $70 и ништо, а имам и чизми од Германија порачано од $45-50 до поштарина од $13 и ме изгорија на царината, ми испаднаа 100е се на се, а чизмите беа 35. А од Кина е друга приказната, тие и да кошта 200 долари, ќе напишат 12-13 или ќе го означат како Gift.
 
Член од
19 октомври 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали знаете некое лице или фирма што е да речам посредник за пратки од Америка или Британија, за производи што немаа дирекна достава до МК , па да се порача на нивна адреса и тие да го пратат за МК , како што беше Eurobay ?
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Дали може преку PayPal да купам пример телефон од eBay?и колку кошта царината да речеме ако телефонот кошта 500$? Или од Aliexpres?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Дали може преку PayPal да купам пример телефон од eBay?и колку кошта царината да речеме ако телефонот кошта 500$? Или од Aliexpres?
Можеш. Пејпал во суштина е изум на ибеј, подоцна се одвоија. На целата сума со шипинг +18% царина рачунај, но може да помине и без царина. И мнооогу внимателно со скапи телефони особено од алиекспрес
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Задоволен сум од EBay, на 13 Декември порачав повеќе работи и сега преку Tracking, гледам стигнале на Аеродромот во Скопје, Значи За 11 дена од Кина до Македонија
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Задоволен сум од EBay, на 13 Декември порачав повеќе работи и сега преку Tracking, гледам стигнале на Аеродромот во Скопје, Значи За 11 дена од Кина до Македонија
Супер што си задоволен меѓутоа тракинг системот не работи на принципот пратката е стигната на аеродром, или се препакува (како што имало случаи) или доручкува :) Пратката воопшто не е стигната на аеродром (затоа што системот не известува за пристигнување на аеродром) и се додека ова не го видиш:

2016-04-28 16:10, MACEDONIA, THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF, SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE, Send item to domestic location (Inb)
2016-04-28 12:52, MACEDONIA, THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF, SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE, Receive item at office of exchange (Inb)

пратката можеби и не ти е во Македонија :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Супер што си задоволен меѓутоа тракинг системот не работи на принципот пратката е стигната на аеродром, или се препакува (како што имало случаи) или доручкува :) Пратката воопшто не е стигната на аеродром (затоа што системот не известува за пристигнување на аеродром) и се додека ова не го видиш:

2016-04-28 16:10, MACEDONIA, THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF, SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE, Send item to domestic location (Inb)
2016-04-28 12:52, MACEDONIA, THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF, SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE, Receive item at office of exchange (Inb)

пратката можеби и не ти е во Македонија :)
Na aerodrom ima carinski oddel i tamu se pregleduva/carini pratkata pa se prepraka vo posta kade po adresi i postenski broevi se preraspredeluva vo reonskite posti koi pak prakaat izvestuvanje ili ja nosat prastkata na domasna adresa
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Na aerodrom ima carinski oddel i tamu se pregleduva/carini pratkata pa se prepraka vo posta kade po adresi i postenski broevi se preraspredeluva vo reonskite posti koi pak prakaat izvestuvanje ili ja nosat prastkata na domasna adresa
Не викам не, јасно ми е мене се, но он според тракингот вели дека пратката му е на аеродром :) Никој од нас според системот за следење на дадена локација не знае каде му е пратката, дали е тоа аеродром, канцеларија или веќе не чека во пошта. Пошта 1003 не значи дека е на аеродром.

Неговото е пандан на ова:



Macedonia airport? :)
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Не викам не, јасно ми е мене се, но он според тракингот вели дека пратката му е на аеродром :) Никој од нас според системот за следење на дадена локација не знае каде му е пратката, дали е тоа аеродром, канцеларија или веќе не чека во пошта. Пошта 1003 не значи дека е на аеродром.

Неговото е пандан на ова:



Macedonia airport? :)


Вака ми пишува
 

Kajgana Shop

На врв Bottom