eBay (официјална тема)

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Абе сите се ненормални .. ти кажвев ко се расправав со таја кравата од царина што ми се заканвеше на црна листа ќе ме стаела после во нејзино име шефот се извинвеше ..
Да се сеќавам на случкава дек ми ја кажвеше. Просто е неверојатно шо све не се дешават кј нас. Ко шо ќе им прднит така си прает.
Ima uste pokvareni kupuvaci sto lazat deka ne go dopile paketot/proizvodot so cel da bidat refundirani ili se osvestija deka nema nisto bez pari
Имат имат уште. Пишев пред некоја година за такви купувачи, но кај сериозни продавачи и компании како шо спонав и порано банирана си е земјава.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
прв пат нарачка направив на ебај сега која е процедура за плаќање на кој начин оди
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
прв пат нарачка направив на ебај сега која е процедура за плаќање на кој начин оди
Мислиш си ја ставил во корпа само или? Процедурата за плаќање иде преку или преку копчето commit to buy, proceed to checkout или pay now зависи на кој начин си ја направил нарачката, понатаму следен чекор ти е paypal верификуван акаунт или плаќање со картичка (која повторно иде преку paypal), нормално проверка на вкупната цена со достава до МКД, адресата на која треба производот да ти стигне на крај confirm payment и тоа е тоа.
 
G

Goldie

Гостин
Има некој продавано преку ибеј ? Колку зимаат нашиве за достава на пратките во странство, има ли некаде на интернет да се види ценовник за тоа
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Има некој продавано преку ибеј ? Колку зимаат нашиве за достава на пратките во странство, има ли некаде на интернет да се види ценовник за тоа
На сајтот на Македонска пошта се наоѓа калкулаторот за меѓународен сообраќај, таму одбираш држава, потоа дали пратката ќе ти биде писмо до 2кг или пакет до 30кг, следно одбираш дали пратката сакаш да ти биде препорачана, итна или авионска и на крајот ти ја дава финалната цена. Ако нешто не ти е јасно окулу пратките слободно прашај.
 
Член од
17 март 2014
Мислења
321
Поени од реакции
478
Ебате ибеј-от, не можеш нарачка да си откажеш.
Направив нарачка, барав да ми ја кажат поштарината, ама никој не ми кажуваше (калкулаторот не им работи). Побарав да ми направат фактура за да видам колку ќе ме чини. Фактурата ми ја пратија после пет дена, а јас во меѓувреме си нарачав сличен производ од друго место.
Да беше некоја разумна сума за поштарина, можеби ќе го нарачав и тој предмет преку ибеј (продавачот беше од Италија), ама сумата за поштарина беше близу половина од цената на производот (се рабори за сума од околу стотина евра).
За разлика од алиекспрес, на ибеј немаш начин да ја откажеш порачката, па мора да пратиш барање кај продавачот да ти ја откаже порачката.
Очигледно на продавачот не му се брза, па најверојатно ќе си заработам казнени поени тамо.
Ова го кажувам за да знаат тие кои по прв пат купуваат на ибеј за да не ги изненади можноста на невидено да им се дуплира цената поради ненаведената поштарина (ми се случи и такво нешто, ама продавачот самостојно ја откажа нарачката бидејќи не беше сигурен дека ќе може да испорача од Канада до кај нас).
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Дечки ме интересира дали има шанси некој од македонска пошта да кради пратки порачани од ebay ? Стварно не ми е јасно неколку продавачи во последниве 7 месеци ми тврдат дека е испратен производот, а од него ни трага. Па сум морал да барам повраток на средствата, и кој ми биле вратени без никаков проблем.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Дечки ме интересира дали има шанси некој од македонска пошта да кради пратки порачани од ebay ? Стварно не ми е јасно неколку продавачи во последниве 7 месеци ми тврдат дека е испратен производот, а од него ни трага. Па сум морал да барам повраток на средствата, и кој ми биле вратени без никаков проблем.
македонија и се е можно
се има случувано доста такви работи со македонски пошти
си царинат како си сакаат си земаат што од пратките ќе си бендисаат и никој ништо не им можи
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Задоволен сум од EBay, на 13 Декември порачав повеќе работи и сега преку Tracking, гледам стигнале на Аеродромот во Скопје, Значи За 11 дена од Кина до Македонија
Зошто јас нишо не можам да порачам? Мора со пеј пал? Се што сакав да порачам ми пишува дека селеерот не го прака во мкд.


The address specified in your cart is in a location that does not meet the seller's shipping requirements. You can change the shipping address in your cart and try adding this item again, or contact the seller to request an exemption.
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Дечки ме интересира дали има шанси некој од македонска пошта да кради пратки порачани од ebay ? Стварно не ми е јасно неколку продавачи во последниве 7 месеци ми тврдат дека е испратен производот, а од него ни трага. Па сум морал да барам повраток на средствата, и кој ми биле вратени без никаков проблем.
Многу случаи има каде пратките не стигале, тоа може да се случи од причина што пратката се изгубила или заглавила по пат, или пак му се допаднала на некој од нашата пошта. Ова би било скоро невозможно доколку пратката е препорачана, заклучок - купувај од онаму каде праќаат препорачани пратки или пак може да се доплати некоја скромна сума за да ти ја пратат како препорачана.

Јас сум немал искуство, ова погоре ми е по препораки од оние кои искусиле. Воедно и доста често по форуми се има зборено на оваа тема.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Дечки ме интересира дали има шанси некој од македонска пошта да кради пратки порачани од ebay ? Стварно не ми е јасно неколку продавачи во последниве 7 месеци ми тврдат дека е испратен производот, а од него ни трага. Па сум морал да барам повраток на средствата, и кој ми биле вратени без никаков проблем.
Многу случаи има каде пратките не стигале, тоа може да се случи од причина што пратката се изгубила или заглавила по пат, или пак му се допаднала на некој од нашата пошта. Ова би било скоро невозможно доколку пратката е препорачана, заклучок - купувај од онаму каде праќаат препорачани пратки или пак може да се доплати некоја скромна сума за да ти ја пратат како препорачана.

Јас сум немал искуство, ова погоре ми е по препораки од оние кои искусиле. Воедно и доста често по форуми се има зборено на оваа тема.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
македонија и се е можно
се има случувано доста такви работи со македонски пошти
си царинат како си сакаат си земаат што од пратките ќе си бендисаат и никој ништо не им можи
Идиоти и мајмуни друго незнам што да речам, од такви има продавачи кој не праќаат до Македонија.[DOUBLEPOST=1484299810][/DOUBLEPOST]
Многу случаи има каде пратките не стигале, тоа може да се случи од причина што пратката се изгубила или заглавила по пат, или пак му се допаднала на некој од нашата пошта. Ова би било скоро невозможно доколку пратката е препорачана, заклучок - купувај од онаму каде праќаат препорачани пратки или пак може да се доплати некоја скромна сума за да ти ја пратат како препорачана.

Јас сум немал искуство, ова погоре ми е по препораки од оние кои искусиле. Воедно и доста често по форуми се има зборено на оваа тема.
Да верувам дека можи да се случи некоја пратка да залута, ама кога не ќе ти стигнат повеќе работи во кратко време, тогаш почнуваш да веруваш дека е друг проблемот. А за препорачана гледам да е само кога сумата е поголема.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Зошто јас нишо не можам да порачам? Мора со пеј пал? Се што сакав да порачам ми пишува дека селеерот не го прака во мкд.


The address specified in your cart is in a location that does not meet the seller's shipping requirements. You can change the shipping address in your cart and try adding this item again, or contact the seller to request an exemption.
Де бе што е тоа толку специфично што никој до МКД не го праќа? Инаку ако селерот не праќа не праќа и тоа е тоа, така има одлучено. Имам пробано да контактирам со селери што не испорачуваат до МКД да се догориме дали има некаква шанса за испорака но секогаш завршувале со ектремно високи цели за испорака. За производ од 100$ ми бара 80$ поштарина :(
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Многу случаи има каде пратките не стигале, тоа може да се случи од причина што пратката се изгубила или заглавила по пат, или пак му се допаднала на некој од нашата пошта. Ова би било скоро невозможно доколку пратката е препорачана, заклучок - купувај од онаму каде праќаат препорачани пратки или пак може да се доплати некоја скромна сума за да ти ја пратат како препорачана.

Јас сум немал искуство, ова погоре ми е по препораки од оние кои искусиле. Воедно и доста често по форуми се има зборено на оваа тема.
Да бидам јасен, не препорачана туку и со код за пратење пратка мојт да ја снемат со добро испраксирана и разработена шема од поединци кај нас. Најжално од се, е то шо немат и никој не те сослушвит за твојата жалба освен продавницата/продавачот/сервисот од кај шо си го купил производот.
Шансите да исчезнит препорачана и пратка со код се нормално помали него ли обичните, но се случвит и то кај препорачаните (во однос на обичните/стандардните) зато шо е полесно за манипулирање а последно и најмалце кај оние со код. Но пак ќе речам со добра шема све се прајт да исчезнит.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Де бе што е тоа толку специфично што никој до МКД не го праќа? Инаку ако селерот не праќа не праќа и тоа е тоа, така има одлучено. Имам пробано да контактирам со селери што не испорачуваат до МКД да се догориме дали има некаква шанса за испорака но секогаш завршувале со ектремно високи цели за испорака. За производ од 100$ ми бара 80$ поштарина :(
Премногу случаи имаш кај нас што бараат рефундирање, кој поради тоа што не му стигнала пратката (залутала или некој од пошта си ја прибрал), додека други и покрај тоа што му стигнала ќе бара рефундирање со лажење дека не му стигнала. Полека, полека не учат и не тргаат од места на кои испорачуваат. Тој што ти бара многу пари за шипинг е од причонс поради ова погоре, и ти нуди да ти ја испрати преку Брзите пошти, каде неможе да се изгуби пратката и продавачот да остане и без пратка и без пари.

Да бидам јасен, не препорачана туку и со код за пратење пратка мојт да ја снемат со добро испраксирана и разработена шема од поединци кај нас. Најжално од се, е то шо немат и никој не те сослушвит за твојата жалба освен продавницата/продавачот/сервисот од кај шо си го купил производот.
Шансите да исчезнит препорачана и пратка со код се нормално помали него ли обичните, но се случвит и то кај препорачаните (во однос на обичните/стандардните) зато шо е полесно за манипулирање а последно и најмалце кај оние со код. Но пак ќе речам со добра шема све се прајт да исчезнит.
Секоја препорачана пратка има тракинг број, исто ти е, за да ја подигнеш е потребен потпис. Неможе да ја прибере некој, точно се знае нејзината локација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom