eBay (официјална тема)

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
do koja suma e sigurno kupuvanje preku internet
da ne e informiran nekoj???
dali moze i avtomobili da se kupuvaat preku ebay???
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
57
Поени од реакции
6
Гледам по reklama5.mk и paza3.mk и наидов на луѓе од Македонија кои преку свои Pay pal акаунти можат да порачаат производи од E-bay за одреден процент.Што мислите.. дали е некоја измама или се е регуларно? :) ;)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.560
Поени од реакции
14.330
Не знам за тие, али не би требало да е измама.

Еве ти еден проверен од мене, преку него имам купувано доста работи и никогаш не сум имал проблем.
http://www.kupuvanjeonlajn.webs.com/
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
57
Поени од реакции
6
и за колку време ти стигнуваа порачките?
и ако порачаш повеќе производи наеднош за секој ли посебно земаат провизија или..?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Шо ти требит од ибеј?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.560
Поени од реакции
14.330
Па зависи од каде се порачките и слично, ќе ти даде тој и еден број и една страна и преку таа страна ќе можеш да си го пратиш производот до каде е стигнат. Мене дрес од Пекинг ми стигна за 15 дена. А тоа за производите не знам, прашај си..
 
K

kalimer0

Гостин
Сакам да побарам refund, што треба да нагласам за барањето да ми биде поуверливо? Не го добив производот, не добив tracking number а помина долго време незнам што да правам...

dailysource2005 received your payment on Jan 24, 2012. This item is being shipped from a seller in United Kingdom to you in Macedonia. Additional time may be required in order for your shipment to clear customs.
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
има некој каталог или нешо сл. за да пресметам царина на музички инструмент од ибеј?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
и за колку време ти стигнуваа порачките?
и ако порачаш повеќе производи наеднош за секој ли посебно земаат провизија или..?
Колку ти бараа провизија за порачка? Времето на испорака варира, тоа и сам можеш да го видиш на страницата на продавачот.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Сакам да побарам refund, што треба да нагласам за барањето да ми биде поуверливо? Не го добив производот, не добив tracking number а помина долго време незнам што да правам...

dailysource2005 received your payment on Jan 24, 2012. This item is being shipped from a seller in United Kingdom to you in Macedonia. Additional time may be required in order for your shipment to clear customs.
и мене не ми стигнаа 3 пратки хмм се си мислам дека има и некој скамери што демек ти викаат дека ти испракаат а уствари везе нема па демек чекаш ти и може ке заборавиш и ке си останат парите за нив (мое сфакање е ова)
и на крај кога ке ги исконтактирас дури сами се понудуваат за да ти исплатат назад парите ... така да има нешто

исконтактирај го продавачот за тоа што си го порачај и види што ке каже , ако не сака да ти исплати назад онда иди пријави го преку ebay
--- надополнето: 13 март 2012 во 14:19 ---
има некој каталог или нешо сл. за да пресметам царина на музички инструмент од ибеј?
има каталог гледав пред некое време само ме мрзи да го тражам
тражи под името "царински водич" и треба да има нов за 2012
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сакам да побарам refund, што треба да нагласам за барањето да ми биде поуверливо? Не го добив производот, не добив tracking number а помина долго време незнам што да правам...

dailysource2005 received your payment on Jan 24, 2012. This item is being shipped from a seller in United Kingdom to you in Macedonia. Additional time may be required in order for your shipment to clear customs.
Само пиши му дека уште чекаш и одма ќе те праша дали сакаш да ти врати пари или да ти прати нова пратка.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.538
кај мене пиши дека е пратено и тоа не пејпал сметката. обележано е дека е пратено, ама една никако да стигни.
а една каснеше 2 месеци, среќа тракинг имаше па ја најдоја во бразил и ја препратија. па шуќур стигна здрава и права.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
добро се бележи некаде на ebay порачките што ми се стигнати да ги бележам дека се готови ? т.е дека ми стигна порачката (и за мое добро и за доброто на продавачот)
овде нема пејпалот да ги држи парите во него и кога јас ке потврдам дека ми е стигната пратката да ги испушти така ?
преку moneybookers имаше такво нешто ама овде не гледам никаде
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.538
добро се бележи некаде на ebay порачките што ми се стигнати да ги бележам дека се готови ? т.е дека ми стигна порачката (и за мое добро и за доброто на продавачот)
овде нема пејпалот да ги држи парите во него и кога јас ке потврдам дека ми е стигната пратката да ги испушти така ?
преку moneybookers имаше такво нешто ама овде не гледам никаде
ако те сватив добро за ибеј за фебдак прашуваш. имаш каде што гледаш што имаш порачано да оставиш федбак. мислам ке се снајдиш многу лесно. добро е и за тебе пошто и тие те рангираат , па така да ако некогаш стварно имаш проблем со некоја нарачка повеќе ке бидеш веродостоен.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
ако те сватив добро за ибеј за фебдак прашуваш. имаш каде што гледаш што имаш порачано да оставиш федбак. мислам ке се снајдиш многу лесно. добро е и за тебе пошто и тие те рангираат , па така да ако некогаш стварно имаш проблем со некоја нарачка повеќе ке бидеш веродостоен.
не Владе него мислев на потврдување дека пратката ми е стигната
кога потврдив дека пратката е стигната и се е во ред како што треба преку moneybookers дури тогаш продавачот си ги повлекуваше парите
а тука мислам дека одма ги повлекува не ти тражи никаква потврда што и не ми се свига баш
или еве лично за мене да има да си бележам некако кој пратки ми се стигнати а кој не бидејки некогаш и се заборава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom