eBay (официјална тема)

Член од
1 август 2007
Мислења
89
Поени од реакции
5
Помина месец ипол и уште ми немаат стигнато 2 продукта (инаку нарачани од топ селери). До сега сите работи ми имаат стигнато за околу 3 недели.
Може ли да се оди во пошта и они да проверат во компјутер дали воопште има стигнато нешто на мое име ? Дека стално поштарот ми ги остава пратките во сандаче (никад не ми ги дава на врата), па сакам да знам случајно некој да не ми ги земал..
 

PsycLogic

Junk'n'roller
Член од
21 јуни 2010
Мислења
67
Поени од реакции
15
Ако поминале 45 дена слободно можеш да побараш од продавачот да ти ги врати парите или да ти го прати продуктот уште еднаш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.538
провериси прво во поштата, за сигурно да не стигнале.
ако не ке се обратиш до продавачот, за да изнајдете заедничко прифатливо решение.
п.с не му одете на сила, така само ке ја дозаглавите работата.
ако се направи големата може и акаунтот на пејпал да оди јабана.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Помина месец ипол и уште ми немаат стигнато 2 продукта (инаку нарачани од топ селери). До сега сите работи ми имаат стигнато за околу 3 недели.
Може ли да се оди во пошта и они да проверат во компјутер дали воопште има стигнато нешто на мое име ? Дека стално поштарот ми ги остава пратките во сандаче (никад не ми ги дава на врата), па сакам да знам случајно некој да не ми ги земал..
Ако пратката е со бројче за следење во пошта може да ти кажат дали кај нив поминала.Ако е обична не постои начин да проверат дали пристигнала во Мк.
Иначе ова што го кажа за поштарот не е на арно.Ако стварно ти ги остава во сандаче,а претпоставувам живееш во зграда,тогаш можно е да ти го оставил пакетот над сандаче и некој случаен минувач да си го здиплил.Мене ми се има случено пратка пред врата да ми ја остави поштар,а живеам во зграда.Среќа ја видов на време.Затоа за адреса на испраќање почнав да ја ставам таа од дедо ми.Тие барем живеат во куќа и се постојано дома.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Да, лошо е ако живееш во зграда, си ги остава поштарот како ке стигне (над сандаче обично). Инаку пред некој ден случајно ми се погоди при нарачка од Ebay со обична поштарина (бесплатна) да биде препорачана пратка. Така мора поштарот на рака да ти ја предаде за да потпишеш, не смее да ја остави во/над сандаче. Ако во описот на производот пишува дека пратката е Registered (Air)mail тогаш станува збор за таква испорачка, но ептен се ретки да начекаш бесплатни такви .
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
ми проработе тракинг бројот и сега ми кажува дека нарачата пристигнала вчера во скопје на царина и пишува вака -"Held By Customs, Awaiting Payment Of Duties/taxes By Receiver"
е сеа што треба тоа да значи, ќе ми стигне пратката у пошта па ќе ми бара царина да платам или предходно треба да се плати царината за да ја испорачаат на домашна адреса, не сум имал искуство со царини и такви ствари?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.538
ми проработе тракинг бројот и сега ми кажува дека нарачата пристигнала вчера во скопје на царина и пишува вака -"Held By Customs, Awaiting Payment Of Duties/taxes By Receiver"
е сеа што треба тоа да значи, ќе ми стигне пратката у пошта па ќе ми бара царина да платам или предходно треба да се плати царината за да ја испорачаат на домашна адреса, не сум имал искуство со царини и такви ствари?
ке ти стигне пусулче:)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
ми проработе тракинг бројот и сега ми кажува дека нарачата пристигнала вчера во скопје на царина и пишува вака -"Held By Customs, Awaiting Payment Of Duties/taxes By Receiver"
е сеа што треба тоа да значи, ќе ми стигне пратката у пошта па ќе ми бара царина да платам или предходно треба да се плати царината за да ја испорачаат на домашна адреса, не сум имал искуство со царини и такви ствари?
Ако не ти стигне пусулче наредниве ден-два,јави се на царина и прашај.
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
206
Поени од реакции
43
Прашање за dealextreme како да ја пишам бројот на зградата и станот 10/11 ми вика
Invalid character(s):
/
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Може ли некој накратко да ми објасни дали сеуште работи принципов за купување преку Ибеј тука кај нас? Значи,
  • што ќе ми биде потребно?
  • како да ја пресметам царината/поштарината/сите тракатанци додека ми дојде продуктот? (зборувам за мали работи испод 100 евра)
  • како да го направам сето тоа (туторијал од некаде, линк од страна)?
  • Или па можам да купам директно од овие shoppingusa.mk ?

Бидејќи ја листав темава и неможев да најдам конкретно, се изгубив у мислењата и тоа што некој нешто кажал..
Ве молам за помош, ќе ви бидам најблагодарен (колку и да тоа е прифатливо во денешново општество :D )
Фала однапред
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.538
Може ли некој накратко да ми објасни дали сеуште работи принципов за купување преку Ибеј тука кај нас? Значи,
  • што ќе ми биде потребно?
  • како да ја пресметам царината/поштарината/сите тракатанци додека ми дојде продуктот? (зборувам за мали работи испод 100 евра)
  • како да го направам сето тоа (туторијал од некаде, линк од страна)?
  • Или па можам да купам директно од овие shoppingusa.mk ?

Бидејќи ја листав темава и неможев да најдам конкретно, се изгубив у мислењата и тоа што некој нешто кажал..
Ве молам за помош, ќе ви бидам најблагодарен (колку и да тоа е прифатливо во денешново општество :D )
Фала однапред
  • потребно ти е пејпал
  • поштарината ти се пресметува при самото плаќање на ибеј.
  • за царината ке се прекрстиш и едно шише масло во црква ке однесеш, викат помага.
  • притискаш на buy now и се друго е автоматски.
  • можеш и преку нив.
 
K

kalimer0

Гостин
Ми пишуваше за 25 дена ако не ми стигне производот да го контактирам продавачот, денес истече 25тиот ден и не ми стигна.
Што да му пишам? Ова ми е прво искуство, првото купување ми беше успешно од Кореа ми стигна за 10 дена а ова од Велика Британија абер си нема...
Да напоменам дека се работи за Free Shipping и дека производот нема tracking number ако значи нешто...
Каде да прашам во пошта или на царина? Производот чини околу 3800 денари.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.538
де бе почекај малце, нашата пошта не е јапонска железница.
барем еден месец цел нека помини после кревај паники.
некогаш знаат да закаснат и два месеци.
 

PsycLogic

Junk'n'roller
Член од
21 јуни 2010
Мислења
67
Поени од реакции
15
Ми пишуваше за 25 дена ако не ми стигне производот да го контактирам продавачот, денес истече 25тиот ден и не ми стигна.
Што да му пишам? Ова ми е прво искуство, првото купување ми беше успешно од Кореа ми стигна за 10 дена а ова од Велика Британија абер си нема...
Да напоменам дека се работи за Free Shipping и дека производот нема tracking number ако значи нешто...
Каде да прашам во пошта или на царина? Производот чини околу 3800 денари.
Почекај уште малце и пиши му дека рокот за испорака е изминат. Имаш право да ги побараш парите назад или пак да ти го прати производот уште еднаш. Ич не му ја мисли, ваљда нема да му поклониш 50-60 евра некому.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Our records show that you recently contacted or received messages from hohxil through eBay's messaging system. This account was recently found to have been accessed by an unauthorized third party, who may have used the account in an attempt to defraud other members.

We've taken action to restore this account to the original owner, but wanted to let you know to be suspicious of any communication you may have received from them. Nothing is wrong with your account at this time -- this message is just being sent as a precaution. If you have received any messages from hohxil that appears suspicious, please feel free to forward them to us at spoof@ebay.com for review.

Што би требало да значи ова, инаку има порачано еден дукс што го чекам веќе месец и половина...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom