DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.865
Сигурно таа сцена повредила многу следбеници на Брус Ли, нека му ја мисли Тарантино сега кога искача сам на улица.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
@Vlatko_Gjorce а ти си нешто фан на Брус Ли па се секираш да не добие светот искривена слика за него?
Што беше јако?, тоа што беше нереално прикажан?
Начинот на кој збореше Брус Ли и темата која ja образложуваше.
Курчењето на Бред Пит.
Фрлањето у колата.
Оштетената кола.
Врескањето на жената на режисерот.
Папучарењето на режисерот.
Не сум фан на Брус Ли и скоро и да немам ништо изгледано ни филм ни документарен, но баш пред некој ден налетав на видеото Be Like Water и има ептен resemblance. Пред неколку години ја имам прочитано Википедија статијата за него и мислам дека има интересни размислувања.
Знам дека не може да се заклучи дека бил таков секогаш од едно видео и од еден филм на Тарантино, не се секирај.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Начинот на кој збореше Брус Ли.
Курчењето на Бред Пит.
Фрлањето у колата.
Оштетената кола.
Врескањето на жената на режисерот.
Папучарењето на режисерот.
Мене па ми беше глупа таа сцена а демек требаше да биде смешна, која беше поентата освен ликот на Бред Пит да изгледа bad-ass и придобие симпатии, ако некој се курчеше тоа беше Брус а не бил таков нити па некојситаму каскадер би можел да му парира у брзина а не па уште и така да го фрли, башка што овој не требаше да ги симиња наочарчињата без нив ич не личеше на него и го упропасти моментот
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Мене па ми беше глупа таа сцена а демек требаше да биде смешна,
Тоа е во ред, не сите сакаат исти нешта :)
која беше поентата освен ликот на Бред Пит да изгледа bad-ass и придобие симпатии,
А зошто би требала поголема поента или повеќе поенти?
ако некој се курчеше тоа беше Брус
Да двајцата се курчеа ама Бред испровоцира
а не бил таков нити па некојситаму каскадер би можел да му парира у брзина а не па уште и така да го фрли
Ова би потегнало муабет од 5-6 одд „кој е појак Бетмен или Супермен“ во кој не би навлагал.
башка што овој не требаше да ги симиња наочарчињата без нив ич не личеше на него и го упропасти моментот
Мене не ми го.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
А зошто би требала поголема поента
Па имаш уште една таква сцена кајшто сеоскиот Роберт Редфорд гледаме колку е badass кога го претепа тој реднеко шо му ги избуши гумите, да не зборам и крајната кајшто немаше везе што беше хајјј
Ова би потегнало муабет од 5-6 одд „кој е појак Бетмен или Супермен“ во кој не би навлагал.
Со таа разлика што Брус Ли стварно постоеше.
"Bruce never used jumping kicks in an actual fight. And even if he did, there wasn’t a stuntman in Hollywood fast enough to catch his leg and throw him into a car."
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Со таа разлика што Брус Ли стварно постоеше
Воопшто небитно.
Мајк Тајсон vs Мекгрегор (генерациски јаз јеје).
Каратист vs Џудист.
Кик боксер vs нешто...
Муабети за пред кооперација.
Муабетов е сличен ко хејтерите на последната сезона од Game of Thrones... a kako tolku frla ogan zmejot unlimited hhh
Треба да се научите малку повеќе да уживате во филмовите и сериите, и ако веќе се критикува да се критикува за работи како лошо сценарио, лоша глума, лоша музика, лоша камера...
А не дали во вистински живот Брус Ли користел jump kicks или не и дали постоел ЧОВЕК ОД ОДРЕДЕНА ПРОФЕСИЈА НА ОДРЕДЕНО МЕСТО кој би можел да го сопре.
 
Последно уредено:

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Воопшто небитно.
Мајк Тајсон vs Мекгрегор (генерациски јаз јеје).
Каратист vs Џудист.
Кик боксер vs нешто...
Муабети за пред кооперација.
Муабетов е сличен ко хејтерите на последната сезона од Game of Thrones... a kako tolku frla ogan zmejot unlimited hhh
Треба да се научите малку повеќе да уживате во филмовите и сериите, и ако веќе се критикува да се критикува за работи како лошо сценарио, лоша глума, лоша музика, лоша камера...
А не дали во вистински живот Брус Ли користел jump kicks или не и дали постоел ЧОВЕК ОД ОДРЕДЕНА ПРОФЕСИЈА НА ОДРЕДЕНО МЕСТО кој би можел да го сопре.
Јас не реков за целиот филм туку за таа една сцена, дека без никаква причина/потреба БрусЛи е прикажан во негативно светло па наместо смешно испадна глупо, лоша идеја
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Небитно е како бил Брус Ли претставен, сцената беше дејдриминг, Клиф може како сака да си го замисли и што сака да си замислува.
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.319
Изгледа не сте сфатиле дека


Таа сцена е daydream/замислување на Бред Пит што би се случило ако би отишол да бара работа


Мене па ми беше глупа таа сцена а демек требаше да биде смешна, која беше поентата освен ликот на Бред Пит да изгледа bad-ass и придобие симпатии, ако некој се курчеше тоа беше Брус а не бил таков нити па некојситаму каскадер би можел да му парира у брзина а не па уште и така да го фрли, башка што овој не требаше да ги симиња наочарчињата без нив ич не личеше на него и го упропасти моментот

Поентата беше


Да покаже како се гледа самиот себе си ликот на Бред Пит и дека е човек што ретко со кого успева да биде во добар однос. Со секого се расправа и има циничен став, што уште повеќе покажува колку се почитуваат со ликот на Лео. Ако овој со сите се хејта...кој знае колку е добар ликот на Лео за да имаат така добар однос.

Во таа сцена:
-Ни се зајакнува односот на Лео и Пит преку тоа
-Ни покажува какво е егото на Пит
-Ни покажува дкеа Пит е легитимен бедес кој што си ја има (наводно) убиено жена му
-Ни спрема подлога за финалето т.е. дека е сосема очекувано од него да убива луѓе и да оди сам против сите следбеници на Менсон

И пред се....главната поента ваљда е....

Тарантино сакал да направи сцена со Брус Ли :D

Не е реално прикажан Брус Ли и не треба да биде во таа сцена.

Тоа што го гледаме е како ликот на Бред Пит си го замислува Брус Ли и си вика "Да бе...овој е некој си мадерфакер, ќе се фали како крши кичми, па ја ќе му ја скршам кичмата на него, па оваа ороспијава ќе ми јаде гоммна...па ќе и ја сјебам колата...па ќе ме отпуштат.....ај да не си праам други проблеми (пошто нели, претходно (или после) кажа и бега на полицијата) ќе си седам тука со антенава


Исто така, пошто гледам ќерката на Брус Ли има проблеми и вели "Тарантино треба да признае дека лаже во филмот"

Е па ете, сепак само таа е со такво мислење, но не и Пол Ричард Полански кој е уствари детето на Шерон Тејт кој што на прашањето дали е задоволен од тоа како беше претставена неговата мајка Шерон Тејт во филмот кажа


Ништо, бидејќи Шерон Тејт беше убиена на само пар недели пред тој да се породи.

А сепак во филмот Бред Пит им ја искрши кичмата на сите...исто како тие...на гумата што му ја скршија кичмата.....и ондак то..


Така да, логично во филм со фиктивни ликови и фиктивно претставување на одредени настани и ситуации... дека ќе има фиктивни ситуации и фиктивно претставување на реални ликови.

Иначе ова не ми е пост на тебе само, пошто изгледа како ептен да сум напнат или да ме погодило тоа што некој се буни за ова хаха :D Онака само да придонесам со некое мислење плус на темава :D

Сфаќам зошто би се бунеле некои за ова, особено ја сфаќам и ќерка му и фановите, од нивен аспект сигурно е многу невкусен потег.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Изгледа не сте сфатиле дека


Таа сцена е daydream/замислување на Бред Пит што би се случило ако би отишол да бара работа





Поентата беше

Да покаже како се гледа самиот себе си ликот на Бред Пит и дека е човек што ретко со кого успева да биде во добар однос. Со секого се расправа и има циничен став, што уште повеќе покажува колку се почитуваат со ликот на Лео. Ако овој со сите се хејта...кој знае колку е добар ликот на Лео за да имаат така добар однос.

Во таа сцена:
-Ни се зајакнува односот на Лео и Пит преку тоа
-Ни покажува какво е егото на Пит
-Ни покажува дкеа Пит е легитимен бедес кој што си ја има (наводно) убиено жена му
-Ни спрема подлога за финалето т.е. дека е сосема очекувано од него да убива луѓе и да оди сам против сите следбеници на Менсон

И пред се....главната поента ваљда е....

Тарантино сакал да направи сцена со Брус Ли :D

Не е реално прикажан Брус Ли и не треба да биде во таа сцена.

Тоа што го гледаме е како ликот на Бред Пит си го замислува Брус Ли и си вика "Да бе...овој е некој си мадерфакер, ќе се фали како крши кичми, па ја ќе му ја скршам кичмата на него, па оваа ороспијава ќе ми јаде гоммна...па ќе и ја сјебам колата...па ќе ме отпуштат.....ај да не си праам други проблеми (пошто нели, претходно (или после) кажа и бега на полицијата) ќе си седам тука со антенава


Исто така, пошто гледам ќерката на Брус Ли има проблеми и вели "Тарантино треба да признае дека лаже во филмот"

Е па ете, сепак само таа е со такво мислење, но не и Пол Ричард Полански кој е уствари детето на Шерон Тејт кој што на прашањето дали е задоволен од тоа како беше претставена неговата мајка Шерон Тејт во филмот кажа


Ништо, бидејќи Шерон Тејт беше убиена на само пар недели пред тој да се породи.

А сепак во филмот Бред Пит им ја искрши кичмата на сите...исто како тие...на гумата што му ја скршија кичмата.....и ондак то..


Така да, логично во филм со фиктивни ликови и фиктивно претставување на одредени настани и ситуации... дека ќе има фиктивни ситуации и фиктивно претставување на реални ликови.

Иначе ова не ми е пост на тебе само, пошто изгледа како ептен да сум напнат или да ме погодило тоа што некој се буни за ова хаха :D Онака само да придонесам со некое мислење плус на темава :D

Сфаќам зошто би се бунеле некои за ова, особено ја сфаќам и ќерка му и фановите, од нивен аспект сигурно е многу невкусен потег.
At Dalton's house, Booth reminisces on a sparring match he had on the set of The Green Hornet with Bruce Lee
Сцената/исмејувањето на БруСЛи има поента колку тоа што Бред Пит полугол ја местеше антената
Шерон Тејт беше исмејувана?, не. Само секташите и БрусЛи пошто тоа е едно те исто нели?, фикција или не - беше сосема непотребно, лош потег/замисла на Тарантино, све за контроверзност.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Очекував Бред Пит - Ди Каприо дуото да ми го надмине Џонтра и Самул Л. Џексон дуото во Pulp Fiction, али ништо.
Се на се, во глобала добар филм, интересен, ми ги исполни очекувања. Далеку од најдобар филм на Тарантино, има многу подобри од овој.
Последните 30 минути, класика Тарантино сцена. Shit hits the fan и хаос се дешава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom