DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.636
Поени од реакции
14.436
Зошто прво даваше координати а после настојуваше на моментот Stay? Вајда ако сакаше Купер да не дозволи ќерка му да расте сама, немаше да дава координати на помладиот негов Купер, настрана сите физичкo-астрономски мерки, ова би рекол дека е plot hole.
Вајда емоцијата го допрела подоцна?
Нема везе овој муабет, тоа не е plot hole, ќе најдеше начин да и пренесе било што пошто негова СУДБИНА беше да биде таму кај што е, а не да биде фармер. Координатите секако ќе беа дадени, дали преку книги, буквари или боенки е небитно.

STAY ни оддалеку не е plot hole, stay беше вметнато само за емоции кај гледачот и тоа е.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.342
Поени од реакции
57.956
Stay е само емоција, ништо повеќе. После тоа се созема.

Друго што е можно е дури и тоа Stay да упали, можно е Купер да остане со ќерка му и пак да биде во Тесерактот, поради различни временски линии. Со други зборови, Купер од Тесерактот би можел да го реши проблемот помагајќи му на Купер од другата страна, кога овој би останал.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Гледам на kickass камера снимки од филмов по над 1000 сидери имаат... Добро кои будали ги спуштаат овие?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Вчера бев на IMAX Кино да го гледам, во целот ми се допадна, единствено нешто што не ми се допадна е што филмот,е премногу долг, многу непотребни сцени (кадри од вселенскиот брод и тоа премногу, кадри од вселената ), ако филмот беше на 3D би биле интересни сцените од вселената со над 10 сец или по 30 сец кади од вселенскиот брод. Доколку би се скратил на 2 часа би бил подобар.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.352
Поени од реакции
5.010
Колку чини билтетот за Интерстелар во Cineplexx ? Паметните ги тргнале цените од сајтот
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.636
Поени од реакции
14.436
Вчера бев на IMAX Кино да го гледам, во целот ми се допадна, единствено нешто што не ми се допадна е што филмот,е премногу долг, многу непотребни сцени (кадри од вселенскиот брод и тоа премногу, кадри од вселената ), ако филмот беше на 3D би биле интересни сцените од вселената со над 10 сец или по 30 сец кади од вселенскиот брод. Доколку би се скратил на 2 часа би бил подобар.
Што го прави еден филм sci-fi ако нема кадри од вселената? И тоа какви кадри!

П.С 3D за ваков филм? Глупости... Плус Нолан е еден од најголемите противници на 3D
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Што го прави еден филм sci-fi ако нема кадри од вселената? И тоа какви кадри!

П.С 3D за ваков филм? Глупости... Плус Нолан е еден од најголемите противници на 3D
Да но тука мислам дека малку претерале, како и да е личен вкус е , некој сака подолги дијалози некој сака кадри од вселената :)
И баш дека е Sci FI е добар за 3D .
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.342
Поени од реакции
57.956


Several years ago, I discussed with my friend Kip Thorne about his and Lynda Obst's ideas for a sci-fi movie about wormholes. Those ideas became part of Christopher Nolan's Interstellar Movie. Kip and I went to the UK premiere on October 29th. Kip also appears in the upcoming film about my life as well, The Theory of Everything Movie.

Stephen Hawking
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Многу е убаво ова што го рецитираа у филмот :pipi:

"Do not go gentle into that good night", Dylan Thomas

Do not go gentle into that good night,
Old age should burn and rave at close of day;
Rage, rage against the dying of the light.

Though wise men at their end know dark is right,
Because their words had forked no lightning they
Do not go gentle into that good night.

Good men, the last wave by, crying how bright
Their frail deeds might have danced in a green bay,
Rage, rage against the dying of the light.

Wild men who caught and sang the sun in flight,
And learn, too late, they grieved it on its way,
Do not go gentle into that good night.

Grave men, near death, who see with blinding sight
Blind eyes could blaze like meteors and be gay,
Rage, rage against the dying of the light.

And you, my father, there on the sad height,
Curse, bless, me now with your fierce tears, I pray.
Do not go gentle into that good night.
Rage, rage against the dying of the light.

 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Филмот го гледав сити мол и одма забележав дека квалитетот на сликата е многу послаб во споредба со филмот до балчак кој го гледав претходно. Зашто е тоа така не знам.

Филмот е премногу долг, можеле да направат два дела. Глумата е ок, но филмот не ме водушеви нешто посебно. Не ми се допаѓа што сакаат да ја натурат теоријата дека ние сме вака населени на ова планета и тоа им беше подсвесно порака на овој филм.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.475
Поени од реакции
4.631
Филмот го гледав сити мол и одма забележав дека квалитетот на сликата е многу послаб во споредба со филмот до балчак кој го гледав претходно. Зашто е тоа така не знам.

Филмот е премногу долг, можеле да направат два дела. Глумата е ок, но филмот не ме водушеви нешто посебно. Не ми се допаѓа што сакаат да ја натурат теоријата дека ние сме вака населени на ова планета и тоа им беше подсвесно порака на овој филм.
:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom