Dark Souls

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.648
Sekiro nema variety.

Od prilika, tuka site diskutiraat koj boss u ds1, ds2, ds3 im e potezok, so koj si pominale polesno, koj od prva go pominale, koj od 20 pati.

Dodeka go citav wot, a i drugi luge otprilika gledam deka zaglavuele na istite bosovi kako mene(osven genichiro mene mi trebaa 5 obida *flex*), a istoto e so i drugi iskustva.

Toa e zosto osven koristenje shekeri, sho drugo sovet da ti dadam? Press L1?

Deka sekiro e crna ovca i u fromsoft go znaat toa, zatoa nema story dlc.
Variety u ds e toa sto guglaat na sto imaat weakness bossovite. Isto e i vo sekiro, vo ds menjas equipment, potezok/polesen da si, fire/lightning, od slow sword ides na fast slashing catana... U princip se adaptiras, menjas taktika za boss. Pa menjas taktika i vo sekiro, nekade treba konstanten pritisok, nekade cekanje moment, nekade parry nekade roll... Sekoj boss barase razlicen stil na igra pa do sam kraj ti znaes igrata da ja igras sovrseno so site mehaniki. Kaj sekiro ima ogromen learning curve biten za progress, u DS grindam souls za da se pojacam i im idam pak isto ko prethodno. Sto sum naucil tuka? Osven sto nosam withces hat, knights armour i bez legings poso taka sum najbrz i najrezistenten na odreden boss. It do be like clowning sometimes.

:LOL::LOL::LOL::LOL:

Нема такви бе, не заебај....


.....

А јас колку што го сфатив членот... не зборуваше човекот за лоша-добра, само си кажа што него лично не му се допаднало.
Убаво си потенцираше дека си сакал човекот мрачна, готска, мистериозна, депресивна... тоа е силот. :)
Znaev deka ti kense javis za skyrim :D
Ama i opsto imase lugje koi gi ubeduvavme deka ne e samo trial and error i deka ima nesto poveke.

Tocno, i okej e da ne mu se dopaga ama pisa deka e glupa i ne cini od sosema pogresni pricini. Tocno, do nekade go sfakam... Koga pocnuva skokas so jaze natamu navamu vo kombinacija so hack and slash tepacki, stvarno ide da kazes daleku e ova od souls be, wtf?

Само во еден дел од постот не се слагам. Секиро не создава жанр, тоа точно, но мислам дека солидно редефинира.

Многу игри сум ги завршил со WOW, ама само неколку со и нешто плус.
А пошо оваа е апла јапански повраќаници...тешко за тоа нешто плус. Едноставно е преголема бариера, жалам...
Ako me procita ubavo ke vidis deka ic ne se palam na japanski stvari, samurai i kodovi i zatoa i mene mi bese pregolem zalak. No posle nekoe vreme ne ti e gajle kade se odvivaat nastanite bidejki igras uste edna dark souls. Ne mislam souls-like, igras uste edna dark souls igra. I zatoa vredi.

Ima boss fights sto se poveke memorable od cela dvojka. :D
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Ako me procita ubavo ke vidis deka ic ne se palam na japanski stvari, samurai i kodovi i zatoa i mene mi bese pregolem zalak. No posle nekoe vreme ne ti e gajle kade se odvivaat nastanite bidejki igras uste edna dark souls. Ne mislam souls-like, igras uste edna dark souls igra. I zatoa vredi.
Не знам зошто велиш уште една дарк соулс игра.
Мислев ќе ја браниш сепаративно од ДС, а не поистоветувачки, пошо реално и не е.
Секиро е брза игра со многу други елементи позајмени од други жанрови (како на пример стелтот). Блодборн може да е дарк соулс игра (ако сакаш така да се изразиме и ако е коректно).
Но јас би рекол ниедна од нив не може да биде дарк соулс игра, можат да бидат соулс-лајк.
Сите овие кои ги спомнавме имаат нешто помалку и нешто повеќе од ДС (пр. Блодборн, Секиро, ЛОТФ, Д Срџ итн)

Играм ДС3 моментално и прикај сум, уште 3 боса :icon_mrgr:
Па џампам на Секиро... повеќе критики отом - потом.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Не сум бил толку долго на форумов за да знам кој кого убедувал но потполно се сложувам со wot за фактот дека Скајрим и ДС1 се слични, самата палета на бои е идентична, потоа спелови, оружја, штитови, витези, змејови, па и движење/механики.

Исто како и wot, го делам истото чуство како и тој што го има откако сега отпосле погледнал клип од ДС1, тоа е единствената причина зошто неможам да седнам и да ја изиграм играта, единствено катастрофално старее за играта за мои стандарди. И Демон Соулс ми делуваше вака но со овој римејк ептен ми го привлекоа вниманието и ќе ја играм кога ќе имам шанса. Се надевам римејк ќе видиме и на ДС1&2.

Ова кога некој ги доживува Фром Софтвер како предавници и погазиле се што направиле претходно со ДС ради фактот дека направиле игра како Секиро е детска работа, ако се толку големи фанови зарем не би биле среќни што тоа студио освојува нови хоризонти.

Иако Секиро зеде игра на годината и мене ми е најдобрата од Фром Софтвер, сепак мислам и дека одредена тежина дадоа и претходните игри направени од нив а кои не добија вакво признание или приближно вакво.

Можеби малку незрело ќе ви звучам што ќе го кажам ова ама немојте да се држите премногу за одредена игра, жанр или студио, бидете повеќе разнолики, надоградувајте се себе си како карактер, учете пропратно за историски факти итн. Немојте сами да се ограничувате, фокусирајте се на тоа што ве привлекува а не што ви е одбивно во игра.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Исто како и wot, го делам истото чуство како и тој што го има откако сега отпосле погледнал клип од ДС1, тоа е единствената причина зошто неможам да седнам и да ја изиграм играта, единствено катастрофално старее за играта за мои стандарди. И Демон Соулс ми делуваше вака но со овој римејк ептен ми го привлекоа вниманието
Не заебај, јас лани го одиграв римастерот на кецот и ептен бев хајпнат, значи премногу! А знаев дека графички и "механички" треба да очекувам малку послаба игра од 2 и 3.
Сега доколку би бил во можност Демон Соулс да ја купам би ја купил и би ја играл со ненормален хајп. :)
Али факинг писи гејмер сум штачеш :(

А ДС и Скајрим воопшто не се исти како игри. Единствено нешто во кое најмногу се совпаќаат им е medieval стилот, комба, механики и сллично сѐ е различно. Башка тоа Скајрим е опен ворлд - адвечр...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214

Не знам зошто ја ескалираш, кога ниеднаш не избегав од прво лице еднина и ниеднаш не пишував настрана од тоа како лично ја доживувам. Ама кога веќе навлегуваш, ај.

Pak ke kazam, bloodborne = sekiro.

Toa sto ti pretpocitas lovecraft si e tvoja licna preferenca. Podednakvo zavidno e toa sto go imaat napraveno i za bloodborne i za sekiro. Zemaat stil/setting i go adaptiraat sovrseno u nivna igra. Sledno modern day ili space da otidat ne e bitno dali ke e mracna, znaes i sam deka souls e gejmplejot, ne sminkata, kozmetikata.
Ако Мијазаки совршено адаптира визија во гејмплеј, тоа не значи дека Bloodborne = Sekiro. Во Bloodborne не висиш по дрва и не скокаш по кровови како мајмун, во Bloodborne нема таква stealth механика која е наградена со убиство од заседа, не се форсираат Metal Gear срања. Во Bloodborne системот е сличен на DS - HP и stamina, во Sekiro не е. Значи, се е различно. Не те разбирам како тоа се истото нешто. Изгледа оти јако ти е кога ќе кутнеш бос, ист адреналин те пука и ај, исти се. Како тоа анегдотата, кога некој ќе ти го бапне отпозади, и ти имаш кур у газ и тој има кур у газ. Исто е, ама не е исто.

Tuka zboris za stil, gotsko, mracno demek toa e sto ja napravi dark souls kultna? Sto imase stilsko u fucking Gateskeeper Frampt ili kade vide stil u cela DS2? :D
Кај Frampt немаше ништо стилско. Growing pains, јебига. Втора Souls игра им беше.

Ја пишувам за атмосферата која е комплементарна на гејмплејот и level design-от шо придонесува во одлуките шо ги носиш и реакциите шо ги вади од тебе...бе Бот. DS2 не ја спомнав нити ме интересира. Атмосферата во DS многу ме потсеќа на Diablo и Silent Hill 2, затоа и ги пишав. Во тие две имаш бавни ликови во хорор/готик сетинг шо треба многу внимателно да му пристапат на просторот и на секое ќоше оти се по дизајн неподготвени и од секоја сенка може да излезе некое срање и да ги убие. Во Секиро гледаш гранка, пушташ јаже, се качуваш горе и имаш увид во распоредот на непријателот, движењето на непријателот, рутата, каде застанува да моча за да можеш, додека висиш од олукот, да го грабнеш и елиминираш. Big fucking difference. Не е шминка, не е на место споредбата на тоа шо го пишувам со тоа шо дечиштата порано го пишуваа за Скајрим. Кога во Diablo од нигде ти излегува Butcher и ти вика „Aah, fresh meat“, кога во SH2 ти се појавува Pyramid Head по тесно ходниче и те збркува, кога во DS, под некое мовче стои некој батка, облечен како црн витез и ти се врти со тоа мечот...немаш поим дека ќе ти се сервира цел тој терор, никогаш додека си жив нема да заборавиш и затоа овие три се на таков пиедестал во нивните жанрови. Во Секиро скокаш на гранка/кров и гледаш доле некој трол, си викаш аха, значи трол има, дообро.

Bloodborne i sekiro go nadopolnuvaat gameplayot, so bloodborne ubrzaa, cel gameplay bese brz i ne naucija na dodge, sekiro e trial and error za parry throughout plus vertikalnost vnesoa... Se sto se slucuva do sega vodi kon kompletna dark souls igra u idnina sto ke gi inkorporira site elementi do sega od site igri.
Шо подразбираш под вертикалност? Souls секогаш имале вертикалност во дизајнот. Blighttown на пример. Ама ако под вертикалност подразбираш скокање по гранки и уништување на цела мистерија на сетингот како анти-souls дизајн пар екселанс, ок тогаш.
Ја ти гарантирам, ако сакаш и ќе се кладиме, дека многу од стварите од Секиро ќе бидат исфрлени во Elden Ring. Ќе јаваме коњче може, ама ќе се вратат малку назад и ќе направат поконзервативна Souls игра у која може единствено флексибилно да биде дали сакаш ликот да биде како од Bloodborne (parry/riposte) или со штитче( :love: ).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
кога некој ќе ти го бапне отпозади, и ти имаш кур у газ и тој има кур у газ. Исто е, ама не е исто.
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::pos:



Не не не, едноставно не можеше поинаку да објасниш ! :love::icon_mrgr:

....
Немој бе вака друже, имаме осетливи и воспитани членови во темава, им пречи ... :)
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Не заебај, јас лани го одиграв римастерот на кецот и ептен бев хајпнат, значи премногу! А знаев дека графички и "механички" треба да очекувам малку послаба игра од 2 и 3.
Сега доколку би бил во можност Демон Соулс да ја купам би ја купил и би ја играл со ненормален хајп. :)
Али факинг писи гејмер сум штачеш :(

А ДС и Скајрим воопшто не се исти како игри. Единствено нешто во кое најмногу се совпаќаат им е medieval стилот, комба, механики и сллично сѐ е различно. Башка тоа Скајрим е опен ворлд - адвечр...
Бидејќи си фан голем на серијалот затоа не ти било тоа прачка за да ја изиграш, а Демон Соулс ќе си ја чекаш на ПЦ тогаш белки ќе биде за година две излезена.
Ова за споредбата на Скајрим со ДС верувам за тебе како фан има огромна разлика, но пример за некој по кежуал што не е во тек ни со двете можеш да замислиш дека потешко би ги разликувале, инаку секако уникатни си се на свој начин.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Бидејќи си фан голем на серијалот затоа не ти било тоа прачка за да ја изиграш, а Демон Соулс ќе си ја чекаш на ПЦ тогаш белки ќе биде за година две излезена.
:love:
Cannot wait...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.934
Супер си е двојката, посебно Scholar of the first sin, ги имам преиграно двете, првата на пц, втората на сони, има подобра механика и некои багови се решени. Еве, од позиција на помината една година од изигрување на 3ката, би можел да кажам дека баш одат по редослед, 1 > 2 > 3. Има повеќе фактори претпоставувам зошто е тоа така, но сакам да кажам дека двојката никогаш не би ја хејтал, иако е праена од сосема друга екипа, сепак си го заслужува своето место во ДС универзумот, има мислам најголем број на босови и избор на оружја и други ајтеми, и најинтересни билдови.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Супер си е двојката, посебно Scholar of the first sin, ги имам преиграно двете, првата на пц, втората на сони, има подобра механика и некои багови се решени. Еве, од позиција на помината една година од изигрување на 3ката, би можел да кажам дека баш одат по редослед, 1 > 2 > 3. Има повеќе фактори претпоставувам зошто е тоа така, но сакам да кажам дека двојката никогаш не би ја хејтал, иако е праена од сосема друга екипа, сепак си го заслужува своето место во ДС универзумот, има мислам најголем број на босови и избор на оружја и други ајтеми, и најинтересни билдови.
Не бара да бидам баниран оти ја бранам двојката, туку за начинот на изразување ми реагира, осетлилво е девојчето ... :icon_mrgr:
 
Член од
2 април 2015
Мислења
7
Поени од реакции
6
Супер си е двојката, посебно Scholar of the first sin, ги имам преиграно двете, првата на пц, втората на сони, има подобра механика и некои багови се решени. Еве, од позиција на помината една година од изигрување на 3ката, би можел да кажам дека баш одат по редослед, 1 > 2 > 3. Има повеќе фактори претпоставувам зошто е тоа така, но сакам да кажам дека двојката никогаш не би ја хејтал, иако е праена од сосема друга екипа, сепак си го заслужува своето место во ДС универзумот, има мислам најголем број на босови и избор на оружја и други ајтеми, и најинтересни билдови.
Здраво момци, ви се убацувам од никаде, не ни знаев дека постои темава.

Никогаш не го разбрав хејтот за двојката, прекрасна атносфера има. Механики кои се извадени во 3ката еден куп, далеку побогата во содржина, само bonfire aesthetic да го земам како пример. Имам чувство дека егото на Мијазаки било пресудно се тоа да се исфрли понатака во серијалот. Lockstones итн.. ги нема.

2 - 1 - 3 би било мој редослед.

Не негирам дека 3ката е технички најдобра, абсолутно.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Пред да ја почнам Секиро си реков...
Не коментирам апсолутно ништо и не давам никакви критики сѐ дури не ја завршам, али не можам да се воздржам и ќе кажам нешто.

Или, ајде вака... сепак нема да кажам ништо, али ќе стаам еден гиф

 
Член од
2 април 2015
Мислења
7
Поени од реакции
6
Малце е клаустрофобична во смисол нема мрдање лево-десно, доаѓаш до boss и тој ти станува целосна пречка, во другиве можеш да се зезаш на некое друго место или да му чистиш пред двор на boss-от па да му влезеш малце набилдан.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom