Dark Souls

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.741
Поени од реакции
7.354
Не би се сложил, кај секого е различно во зависно од стилот на игра и колку пати те истепале, но генерално Секиро е потешка.
Сега дали е потешко тоа да прочиташ потег/анимација стотинки пред да примиш удар или потег претходно да знаеш што удар ќе добиеш, незнам пак ќе кажам од играч зависи вие одлучете си.
Исто така кај Секиро во зависност од удар што можеш да примиш можеш да скокнеш да направиш доџ на страна, да одбиеш удар/дефлектираш или чист блок, значи во зависност од ударот треба да изреагираш набрзина, правилно и правовремено, во дарк соулс имате блок и рол, блокот решава 90% од проблемите, еве нека не се 90 нека се 80, во Секиро немаш толкав процент на дефанзива кај било кој начин на одбрана.
Исто така кај дарк соулс можеш да фармаш да се грајндаш до бесвест, пример кај браќата принцовите можеш да им отидеш со левел 120...
Со ова другото се сложувам потполно...
Чисто информативо си пробал parrying и backstabbing во дарк соулс и дали си инвејдал .
Штитот е корисна работа во дарк соулс ако ако ја поминеш целата игра позади штит ништо не си научил.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.292
Поени од реакции
27.806
Dark Souls 3 ja izigrav 2 handed bez stit zatoa sho go koristev specijalniot poteg na mecot dosta cesto. Nekoi oruzja ja pravat igrata mnogu interesna i poinakva kako farron greatsword na primer.

Stit koristev kaj nameless king so lightning resistance bidejki e opravdano na toj boss se :D
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Го заборавив parry моја грешка, но backstab неможеш да идеш на бос барем ја колку што изиграв не видов нешто такво. Ја играв офлајн, имаше инвејд ама нели тие се генерирани од самата игра, штит единствено користев кај Гејл и кај него баш ми помогна, но да ја изиграм целата игра со штит неможам да замислам, ќе ме полуди едноставно нема шанси за нешто такво.
Играта сме ја изиграле и доживеале на различен начин како и сите други, незнам дали постои правилен или неправилен начин на игра, како ја осеќаш така се адаптираш на неа...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.509
Поени од реакции
33.674
Dark Souls 3 ja izigrav 2 handed bez stit zatoa sho go koristev specijalniot poteg na mecot dosta cesto. Nekoi oruzja ja pravat igrata mnogu interesna i poinakva kako farron greatsword na primer.

Stit koristev kaj nameless king so lightning resistance bidejki e opravdano na toj boss se :D
Kako be, ja pa samo tamu rolav, nameless king, mnogu mava jako i odi cela stamina so stit, lightningot ne mi bese problem, rolas i promasuva....

Inaku da u trojkata ima mnogu dobar weapon art, nekoe vreme od kejf gi igrav dancers swords
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Абе се добро правев кај Гејл без грешка ама штом почне и црвената наметка да се меша у комбатот одма друга приказна, ме изнервира инаку и него без штит ќе го изиграв, специјално за таа борба ги имав ставено и прстенот што дава сила +5 и прстенот ама оној надоградениот/поновиот +1 мислам дека беше што рекуперира стамина. Играв стрикно до него како и кај сите претходни босови ама наметката си го зимаше данокот :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.292
Поени од реакции
27.806
Kako be, ja pa samo tamu rolav, nameless king, mnogu mava jako i odi cela stamina so stit, lightningot ne mi bese problem, rolas i promasuva....

Inaku da u trojkata ima mnogu dobar weapon art, nekoe vreme od kejf gi igrav dancers swords
Rolanje da, moras ama za onie gromovine koga e pri kraj na sila sho gi kasta za niv pomaga stit.
Автоматски споено мислење:

Го заборавив parry моја грешка, но backstab неможеш да идеш на бос барем ја колку што изиграв не видов нешто такво.
Mozes na abyss watchers
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.338
Dark Souls 3 ja izigrav 2 handed bez stit zatoa sho go koristev specijalniot poteg na mecot dosta cesto. Nekoi oruzja ja pravat igrata mnogu interesna i poinakva kako farron greatsword na primer.

Stit koristev kaj nameless king so lightning resistance bidejki e opravdano na toj boss se :D
Kako be, ja pa samo tamu rolav, nameless king, mnogu mava jako i odi cela stamina so stit, lightningot ne mi bese problem, rolas i promasuva....

Inaku da u trojkata ima mnogu dobar weapon art, nekoe vreme od kejf gi igrav dancers swords
Wow wow wow
Истото и јас го помислив :eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Како да фак само таму користеше штит? Па баш за тој бос треба да си најагилен!!!! :ROFLMAO:

Јас тој бос 2 хендед го убив од 5-6 обиди. Беше тежок али ништо Wow.
Користеше комбо кои ти го "крши штитот" колку што паметам добро, фактички штитот ти е јузлез.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.292
Поени од реакции
27.806
Wow wow wow
Истото и јас го помислив :eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Како да фак само таму користеше штит? Па баш за тој бос треба да си најагилен!!!! :ROFLMAO:

Јас тој бос 2 хендед го убив од 5-6 обиди. Беше тежок али ништо Wow.
Користеше комбо кои ти го "крши штитот" колку што паметам добро, фактички штитот ти е јузлез.
Pa za lightning resistance :)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.338
Штит не се користи против босови на кои атакот не им е чисто физикал (кој ти блокира 100%), што ви е на вас бе? :):):)
Колку и да имаш меџикал/дарк дифенс на штитот сепак против такви босови најдобро ти е без штит.

А тој бос конкретно најмногу штета прави со лајтнинг. А со 100% лајтнинг дифенс нема ниту еден штит. Ги има со 90 али тежат ко слон.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Мене у ролањето ме фаќа наметката, незнам кај вас како било, и за да не изролам подигам штит потоа ролам кога е малку побезбедно. Инаку штитот ми беше цело време во лева рака, колку што прочитав и така дава дефанзива, во десна рака бев со Irithyll Straight Sword кај Гејл, Lothric Knight Sword го користев во поголемиот дел од играта и скоро кај сите босови (и кај Нејмлес), по ретко ги играв и FUGS и Lothric Knight Greatsword.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.338
Со ова кулминирав на двојката. За мене најдоброто оружје таму.
Red Iron Twinblade
1588882081937.png


Во тројката :
1. early game - Darksword ( raw upgrade) + го користев и во кецот

1588882260770.png
2. late game - Exile Greatsword (raw upgrade) - убица!

1588882365930.png
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.741
Поени од реакции
7.354
Јас бев со claymore скоро цела игра и немав проблем многу подценето оружије а на nameless king, medir и cinder одев со greatsword.
Инаку dragonslayer greath sheald има 100 физикал и 95 лајтнинг после него е lothric knight sheald кој е со 100 физикал и 87 лајтнинг .
Автоматски споено мислење:

Со ова кулминирав на двојката. За мене најдоброто оружје таму.
Red Iron Twinblade
Прегледај го приврзокот 250178


Во тројката :
1. early game - Darksword ( raw upgrade) + го користев и во кецот

Прегледај го приврзокот 250180
2. late game - Exile Greatsword (raw upgrade) - убица!

Прегледај го приврзокот 250181
Што билд користеше со рав инфузија
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.741
Поени од реакции
7.354
Го заборавив parry моја грешка, но backstab неможеш да идеш на бос барем ја колку што изиграв не видов нешто такво. Ја играв офлајн, имаше инвејд ама нели тие се генерирани од самата игра, штит единствено користев кај Гејл и кај него баш ми помогна, но да ја изиграм целата игра со штит неможам да замислам, ќе ме полуди едноставно нема шанси за нешто такво.
Играта сме ја изиграле и доживеале на различен начин како и сите други, незнам дали постои правилен или неправилен начин на игра, како ја осеќаш така се адаптираш на неа...
Преиграј ја онлајн ако можеш и што почесто биди киндел ќе имаш дуг поглед на играта.
Автоматски споено мислење:

Одиш со longsword +9 или 10 или lothric strait sword и штитот по гаќи ништо друго прстени фејвор хавел и двата +3 или 30 до 40 виталити
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.338
Преиграј ја онлајн ако можеш и што почесто биди киндел ќе имаш дуг поглед на играта.
Автоматски споено мислење:


Одиш со longsword +9 или 10 или lothric strait sword и штитот по гаќи ништо друго прстени фејвор хавел и двата +3 и 30 до 40 виталити
Абе во ред, практично изводливо. Но зошто да стоиш и да кркаш штета + стамина drain ненормално, кога подобро е да ролаш (кога веќе си ролал низ цела игра и го знаеш ролот)...
Е сеа зависи колку поени имаш на ваиталити ставено, али да го ностиш тој штит треба да рескираш демиџ на оружјето со тоа што ќе одиш со послабо (полесно) оружје.
Мислам дека не грешам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom