Dark Souls

Дискусија во форумот 'Гејминг' започната од wot, 1 декември 2012.

1. Solaire of Astora

Solaire of Astora

Член од:
    30 јули 2014
    Мислења:
    2.548
    Допаѓања:
    5.641
    На 25. Мај излегува remastered за PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch.

Мене ова уопште не ми значи, али вредно е да се спомне.

Prepare to die AGAIN, Chosen Undead.

Последно уредено: 12 јануари 2018
    На bleys, _BerzerkeR_ и wot им се допаѓа ова.
  2. _BerzerkeR_

_BerzerkeR_

Член од:
    29 март 2013
    Мислења:
    2.320
    Допаѓања:
    2.042
    Сеа ви текна, кај бевте досега, темава од гроб ја вадиш, знаеш?:cool:

А да, и така сум тука...

ДС2 > ДС3 генерално земено.

Почнав од двојката бе бате јбг, и се уште ми е на срце.
    Не дека во тројката немаше прогрес, напротив, некои сегменти беа драстично подобрени што стварно изненадија (графика, а особено комбото).
    Но двојата ме плени повеќе со други работи, како на пример приказна, графичкиот дизајн на областите, босовите, целото патешествие генерално и целата таа поврзаност помеѓу себе.

Можеби и кај тројката го имаше сето тоа но некако ко пластично да беше.

Како е да е, ДС фан до гроП! :icon_lol:
    И неповторлив за ниедна друга игра. Шугиебам.

На Deadly Beladona му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bleys

bleys

Член од:
    5 декември 2014
    Мислења:
    300
    Допаѓања:
    293
    Ех ова од коа го бараше комјунитито, али добро во првиот слободен период ете се нафатија да го реализираат пред да го впрегнат и остатокот од дивизијата на изработка на Тенчу.
    највеќе се прави ради свичот(е тоа па ќе биде скрос забегано искуство), се надевам ќе доживее комплетен графички и визуелен оверхоул, само тоа ја дели да се израмни со Bloodborne како најбоље соулсборн игри.

4. Smert

Smert

Член од:
    13 февруари 2007
    Мислења:
    4.931
    Допаѓања:
    5.147
    Едвај чекам да ме гледаат луѓе у воз како умирам :icon_lol: Иако ми е изиграна на PC, за неа платив само 5 евра, а сметам дека вреди многу повеќе пошто е една од најдобрите игри што сум ги играл, така да немам проблем со тоа да платам фул прајс за Switch верзија. Се надевам само дека ќе ја средат добро и портот ќе биде како што треба.

На wot му/ѝ се допаѓа ова.
  5. wot

wot њ

Член од:
    20 мај 2008
    Мислења:
    16.745
    Допаѓања:
    25.135
    Dark Souls 3 + ariendel dlc za 12 dolari na humble bundle
    ne e ni peevce dolaro

ds1 > ds 3 > ds 2

:p

ali bitno e so koja ke pocnes, toa prvo cuvstvo e nezamenlivo...

На _BerzerkeR_ и Smert им се допаѓа ова.
  6. _BerzerkeR_

_BerzerkeR_

Член од:
    29 март 2013
    Мислења:
    2.320
    Допаѓања:
    2.042
    Тројката пред двојката само поради графиката и иновациите во комбатот и другите ствари (иако кај мене со gt 630 изгледаше понеквалитетна него двојката :D)
    Но делуваше и некохерентна некако за разлика од двојката...

И многу сум среќен што ќе имам можност да ја докомплетирам со кецот! :love:

На wot му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Deadly Beladona

Deadly Beladona

Член од:
    5 март 2018
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    4
    Соулџии за Bloodborne шо ке кажете??? Јес да DS си е DS али и оваа не е за фрлање .Btw многу ми е кејф за Ремастерот

8. _BerzerkeR_

_BerzerkeR_

Член од:
    29 март 2013
    Мислења:
    2.320
    Допаѓања:
    2.042
    Не сум ја играл али од овие што ја имаат играно знам дека била подобра дури и од Соулс серијалот.

Имам изгледано неколку патешествија од јутјубери и стварно е добра. И знам дека е со повисок дификалити левел него ДС. :)

9. Deadly Beladona

Deadly Beladona

Член од:
    5 март 2018
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    4
    Па добра е ја ја играв прв пат тешка е стварно ја се намачив на почетокот.Али Gothic time мн кејф прави плус има и добра приказна.За подобра незнам али на ист левел со DS може да кажам дека во некои сегменти е подобра.

Ако имаш шанса некогаш пробај ја.Ќе ти направи голем кејф.

10. _BerzerkeR_

_BerzerkeR_

Член од:
    29 март 2013
    Мислења:
    2.320
    Допаѓања:
    2.042
    Не можам бате.
    PC гејмер сум, неам Плеј :(:rolleyes::P

11. bleys

bleys

Член од:
    5 декември 2014
    Мислења:
    300
    Допаѓања:
    293
    Не е потешка(ако се иземат длцињата), така ти делува ради агресивниот и брзо темприран комбат систем што нуди повеќе акција од Соулс игрите отколку стратегија. Други сетменти што ја дистанцираат од соулсот се Готско-Викторијански сетинг, Ловкрафт инспирирани енписиња, врвен левел дизајн(само кецот може да парира до негде), подобро реализирана приказна и прогресија на светот.
    Дарк Соулс е боље чисто како сувопарно rpg ради разновидноста во оружја и левелинг, али ББ има survival-horror адаптабилност вбризгана благодарејќи на гејм дизајнот.

12. Deadly Beladona

Deadly Beladona

Член од:
    5 март 2018
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    4

Она што фали многу во BB е неможеш да направиш различни билдови на карактерот.Пробав али тешко иде така да DS во тој сегмент е далеку подобра.Земено да може да се каже дека Дарк Соулс серијалот е подобра али како што прочитав најново е дека се спрема BB2 така да да видиме може ке излезе може и никогаш да нема.
    --- Споено дупло мислење, 6 март 2018 ---

Почекај до нивни Easter комплет ке ја имаш за 35 еур на стеам.Ја ја земав за нивни Cristmas беше намалена од 85 на 35 еур.. со е баајги.Секогаш намалуваат во тие периоди.
    --- Споено дупло мислење, 6 март 2018 ---

Последно уредено: 6 март 2018
  13. bleys

bleys

Член од:
    5 декември 2014
    Мислења:
    300
    Допаѓања:
    293
    Можеш, али да, не се браншира така ефективно како во ДС игрите, затоа кога реков дека е боље(подобро функционира) како сувопарно рпџ мислев на техничките аспекти од едно рпџ и како ги применува, а не севкупно како игра бидејќи BB е супериорна во скоро се од останатите карактеристики како оние кои ги наведов.
    Мање више rpg елементите не се најпривлечното нешто кај овој серијал и тоа по што се претпознатливи бидејќи други франшизи тоа го прават подобро, туку таа криптичност на визуелно раскажување и тајт комбат, хенсе и жанровскиот назив соулсборн игри.
    Не се спрема BB2 туку најверојатно според тој тизер што го прикажаа Тенчу ќе е следниот нивни проект, подзаборавено ајпи во кое фокусот е на стелт. Ете овде е можно целосно да ги баталат rpg елементите и да одат фул он стелт и акција, а и паметен потег би било со оглед дека се поретко излагаат вистински добри стелт игри, а веќе и Nioh го пополни местото на нинџарско рпџ.

14. Deadly Beladona

Deadly Beladona

Член од:
    5 март 2018
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    4

Знам за Тенчу али и ја не верувам дека би имало ББ2 како и да е во право си нема салам стелт гејм во последниве години незнам која година беше последната Splinter cell али и таа ја расипаа после Pandora box мене лично не ми направија кејф наредните а за оваа па Metal gear да не зборам... ни С од стелт нема.Е оваа Styx е стелт ја пробав али 3.5 од 5 сум задоволен не е нешто wow..

15. bleys

bleys

Член од:
    5 декември 2014
    Мислења:
    300
    Допаѓања:
    293
    Се гаѓа у просек по една годишно добра, порано тоа беше позачестена појава, највеќе ете ко шо спомна со повлекувањето на Splinter Cell, а и Thief исто, но се појавија новиве Deus Ex иако двојката сумњива малце испадна, а и секако DIshonored.
    За MGS петката многу грешиш, стелтот беше рок-солид таму и комбинациите безлимитни скоро, други фрки имаше таа игра, највеќе ради Конами шо го брзаа Коџима да ја заврши и испадна крајот ко шо испадна... али па врх игра.
    Styx е просек споредбено со овие горе... последнава Hitman има добар стелт механизам, али па доаѓа со многу други недостатоци.
    Од Тенчуво очекувам да напраат партали игра, поволен сетинг им е тоа за да ги вежбаат нивните способности.

Сподели преку: