CN – Народна Република Кина

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.305
Поени од реакции
27.108
Абе можи правам утки, ама за Кина не гледам, барем засега, дека сум утка.
Е добро де, не ти е ни прва ни последна :)
Еве ако ти е полесно ни јас незнам дали ти е утка ова или не ..
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
810
Поени од реакции
527
НИкој не предвидува катастрофа на кинеската економија. Повеќе се пишува за опасноста стагнација, како во Јапонија, без раст со голем долг кој може да се отплаќа но не дава развој. Далеку од катастрофа, Кина повеќе никој не може да ја тргне од светската цена.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.202
НИкој не предвидува катастрофа на кинеската економија. Повеќе се пишува за опасноста стагнација, како во Јапонија, без раст со голем долг кој може да се отплаќа но не дава развој. Далеку од катастрофа, Кина повеќе никој не може да ја тргне од светската цена.
te molam objasni kako bi izgledala stangnacija u drzava so 1,3 miljardi ziteli kade sekoja godina se gradi poveke infrastruktura nego cela EU zaedno sto bukvalno proziveduva od igla do lokomotiva...

kako zamisluvas ke dojde do stagnacija? se poveke kina se koncentrira na sopstveniot pazar i ja gradi taa sredna klasa sto ja imase zapadot. novite modeli na EV prvo i osnovno se pravat za domasniot pazar a u stranstvo najcesto izvezuvaat zastareni modeli sto se pak kako svemirski brod za bilo sto proizvedeno nadvor od kina.

nitu ke ima katastrofa nitu ke ima stagnacija, maks sto moze da napravat e da raste samo duplo pobrzo od zapad, da gi svedat na 4-8% rast, mesto 10+ i toa so miljarda zabrani i samo ako kina im kuti, a poslednite nekolku godini kako sto gledame kina na nikogo ne kuti... eve posledni se kanada koj gi ceka katastrofa vo zemjodelstvoto otkako kina im go otkaza porackite... EV ke gi skladiras, hranata sto kanada ja prodavase ke ide vo gubre... miljardi dolari...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.672
Поени од реакции
12.629
Абе можи правам утки, ама за Кина не гледам, барем засега, дека сум утка.
Па сега ова што те исцитирав не е утка? Мислам прочитај си, или земи апојте.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
810
Поени од реакции
527
te molam objasni kako bi izgledala stangnacija u drzava so 1,3 miljardi ziteli kade sekoja godina se gradi poveke infrastruktura nego cela EU zaedno sto bukvalno proziveduva od igla do lokomotiva...

kako zamisluvas ke dojde do stagnacija? se poveke kina se koncentrira na sopstveniot pazar i ja gradi taa sredna klasa sto ja imase zapadot. novite modeli na EV prvo i osnovno se pravat za domasniot pazar a u stranstvo najcesto izvezuvaat zastareni modeli sto se pak kako svemirski brod za bilo sto proizvedeno nadvor od kina.

nitu ke ima katastrofa nitu ke ima stagnacija, maks sto moze da napravat e da raste samo duplo pobrzo od zapad, da gi svedat na 4-8% rast, mesto 10+ i toa so miljarda zabrani i samo ako kina im kuti, a poslednite nekolku godini kako sto gledame kina na nikogo ne kuti... eve posledni se kanada koj gi ceka katastrofa vo zemjodelstvoto otkako kina im go otkaza porackite... EV ke gi skladiras, hranata sto kanada ja prodavase ke ide vo gubre... miljardi dolari...
Те молам читај повнимателно. Не велам дека јас дека ќе дојде до катастрофа и стагнација.
Еден член на форумов предвидува дека е можна катастрофа, јас велам дека во ниедно потенцијално сценарио не се предвидува катастрофа. ЕВЕНТУАЛНО може да дојде до стагнација. Тоа е најлошото што може да ги погоди.
Чудно реагираш ако некој не зборува апологетски за Кина. Како лично да те погодува во нервот. Немам јас никакви емоции кон Кина, ни ги сакам ни ги мразам, не им сакам ништо лошо, благодарејќи на нив имаме евтини телефони, телевизори, сега и коли (не и ЕВ, ѕа тоа немаме инфраструктура на Балканов). Ама па нема слепо ни да навивам за нив. Како и секоја светска сила они се сакаат само себеси и ги следат своите интереси.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.368
Поени од реакции
5.095
Како и секоја светска сила они се сакаат само себеси и ги следат своите интереси.
Па нормално зарем очекуваш да ги следат интересите на ЕУСА?
Кина е суверена.
Со излитени фрази се обидуваш нешто да ќариш, не е прашањето дали и колку Кина ги следи своите интереси, туку кои се ТИЕ ИНТЕРЕСИ и како се рефлектираат на меџународно поле па и на колонија како Северџганистан.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
810
Поени од реакции
527
Па нормално зарем очекуваш да ги следат интересите на ЕУСА?
Кина е суверена.
Со излитени фрази се обидуваш нешто да ќариш, не е прашањето дали и колку Кина ги следи своите интереси, туку кои се ТИЕ ИНТЕРЕСИ и како се рефлектираат на меџународно поле па и на колонија како Северџганистан.
Koi se tie interesi, prosvetli ne malku. I kako se reflektiraat?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.368
Поени од реакции
5.095
Koi se tie interesi,
Па мислам дека врвен кинески интерес е како да служат на ЕУСА!
Во 2004-та таму некаде дојде до промена на позицијата на Кина, прават стабилни врски со РФ итн итн го формираат БРИКС цело време постојано работат на редефинирање на светот (како основна е дедоларизацијата однсоно одземање на главната алатка преку која западот трти се околу) односно свет врз база на межународни закони а не на правила кои ги дефинира ЕУСА и после се ти се најде да прашуваш што е тоа што го прави Кина па уште бараш и светилка оти до сега не си можел да видиш :yid:
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
810
Поени од реакции
527
Па мислам дека врвен кинески интерес е како да служат на ЕУСА!
Во 2004-та таму некаде дојде до промена на позицијата на Кина, прават стабилни врски со РФ итн итн го формираат БРИКС цело време постојано работат на редефинирање на светот (како основна е дедоларизацијата однсоно одземање на главната алатка преку која западот трти се околу) односно свет врз база на межународни закони а не на правила кои ги дефинира ЕУСА и после се ти се најде да прашуваш што е тоа што го прави Кина па уште бараш и светилка оти до сега не си можел да видиш :yid:
Со излитени фрази се обидуваш нешто да ќариш,.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.186
Поени од реакции
7.555
Со излитени фрази се обидуваш нешто да ќариш,.
Корисен идиот како него е прелажан дека ќе ќари нешто.
Нема капацитет да сфати дека истите тие, кои со децении преку УК САД и Русија го моделираа светот, менуваа режими, сите поважни и повредни ресурси се во нивна сопственост, се истите креатори на новиот светски поредок. Кина ќе е новиот светски финансиски центар, народот пак ќе се небањатите.
Само што психолошки рајата ќе е посмирена, со надеж, дека само што не почнало и за нив мед и млеко.


Ја заборавија нивната девиза, најдобар затвореник е оној што мисли дека е слободен.

Верглаат дедоларизација, а што ќе биде алтернативата? Во која валута ќе бидат државните задолжувања или нема веќе државите да имат долгови, што со ИМФ, Светска банка, Светскиот банкарски систем (IBS) ...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.202
bafra svetot saka smena i ke ja dobie. ostaj prikaznite za globalni eliti, deka tie sto mozat ke tranzitiraat sigurno ama deka pak ke bidat elita vo kineski ili ruski svet toa malo morgen....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom