Chernobyl

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За бизнис ти кажав незнам како функционираат, но за допинг ти се молам па имаш во бициклизам секоја година скандали каде им земаат титули и шта ја знам, значи сите тие нации имаат инфериорен комплекс, НБА играчите погледни ги, европјаните играат максимум 40 утакмици и се распаѓаат овие во НБА скоро па дупло и сега ке ми каже некој абе тие имаат боље тренинзи пази молим те.
Па ги фаќаат другиве спортисти и во велосипедизам и во атлетика де, ама во никоја држава не се случило фронтменот во веслање (како и да се вика тој со мегафонот што само бодрењето му е задача) да е напукан со коњски стероиди. Ѕирни го Icarus па ќе правиме муабет.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.443
Imaat i SAD slicen proekt kako Rusite, drzaven, za ova so dopinguvanjeto, samo Amerite do koska go imaat razraboteno toa i mnogu tesko e da fatis nivni sportist na doping test. Ne sum 100 posto siguren, ama mislam deka imaat pravilo sekoj nivni sportist prvo vo nivnata antidoping agencija da se proveri pa posle vo svetskata. Ima i za toa mnogu pisuvano niz internetov, ne deka se oni cvekje za mirisanje, ali Rusive konkretno za ova so dopingov apla balkanskata ja napravile, pa zatoa i gi fatile.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Официјалната статистика за рударите е дека секој рудар примил 20-30 рентгени радијација (реалноста е х5 повеќе) а според WHO максималната количина што може човек да ја прими без да има оштетување на ДНК е 2 рентгена годишно.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Всушност, биле 6 обвинети а не само 3ца како во серијата... Покрај бурканов фомин и диатлов имало уште 3ца што работеле у чернобил.
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
зашто на hbo go не ми ја пушта серијава ми појавува нон стоп проблем???
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.867
Поени од реакции
7.554
[DOUBLEPOST=1560246655][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1560246977][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1560264020][/DOUBLEPOST]Како можеше да не приметам дека и Васко Ефтов снимал емисија за Чернобил. Дури и таму бил.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ? ПРВИ ВЕЋИ НУКЛЕАРНИ ИНЦИДЕНТ ДОГОДИО СЕ У КОМУНИСТИЧКОЈ ЈУГОСЛАВИЈИ СКОРО 30 ГОДИНА ПРЕ ЧЕРНОБИЉА

Пише: Даниел Крстић

Серија "Чернобиљ" довела је до огромног пораста интересовања како за саму несрећу која се десила априла 1986. у тадашњем СССР-у, тако и за нуклеарну енергију уопште, и то у читавом свету.

Међутим, мало је познато чак и нама, да се први већи инцидент такве врсте догодио у тадашњој ФНРЈ, октобра 1958. године (скоро 30 година пре катастрофе у Припјату) у Институту за нуклеарне науке Винча надомак Београда, када је због неадекватног обезбеђења реактора (који у тренутку свечаног отварања маја исте године од стране председника Тита лично, још увек није имао дозволу за рад) шест оператера приликом експеримента примило прекомерно зрачење, од којих је један преминуо, а остали су срећом спасени трансплантацијом коштане сржи, првом операцијом те врсте на свету која је изведена у Паризу.

Оператер Живота Вранић, који је месец дана касније умро од последица зрачења, је најзаслужнији што је избегнута и већа катастрофа и загађење шире околине, пошто је успео да искључи реактор.

Наравно, јавност је о свему детаљно сазнала тек деценијама касније, а исто као и у Чернобиљу кривица је првобитно бачена на саме оператере, а не на фаличну конструкцију реактора.

Симптоматично за комунистичке системе је да никад нису они криви већ увек неко други, а овакви инциденти су одлична слика и опомена колико је комунистима, и свим тоталитаристима уопште, стало до људи, а још мање до истине.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Како што кажа Легасов во првичните неколку минути од прва епизода, колку и да бил Дијатлов расипано човече во трк по слава, не е ова негова вина туку е жртвено јагне. Според неговото искуство и образование во оваа сфера, командата AZ-5 го исклучувала реакторот без никакви последици и затоа и покрај сите нус појави отиде all in на тестот. Како што кажа и Хомјук, дека биле невнимателни - биле, дека избрзале - избрзале, дека не следеле протокол - не следеле, меѓутоа главниот виновник не е никој од третата смена.

И после серијава и после сите проблеми кои настанаа по хаваријата, барем јас се уште сметам дека добивањето енергија од нуклеарна електрана е најпаметно и најпродуктивно нешто што постои. Проблем е што до ваква технологија не треба да припаруваат земји како нашата (знам дека и да сакаме не може зошто Вардар нема капацитет да лади) зошто со партиски вработувања и слични пластични амбиции на раководните лица, 5 пати бетер од ова ќе биде.
Па не би сложил околу искористувањето на нуклеарната енергија.За ние да ги уживаме благодетите од евтината струја се доведуваме во ситуација да не снема заедно со планетата.Ако на едни Јапанци во 21 век им се случи хаварија во Нуклеарна централа....Да било толку едноставно немаше Германците да донесат одлука до 2022 да ги затворат сите нуклеарни централи,исплашени од хавариите во Чернобил и Фокушима.И после Чернобил уште во 1988ма Италија и Швајцарија се имаат откажано од производство на нуклеарна енергија[DOUBLEPOST=1560343229][/DOUBLEPOST]т.е. Швајцарија продолжила ама ја замрзнала изградбата на нови централи,а исто и Австрија,почнале да градат централа па до ден денес е стопирана изградбата
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
Случајот со фукушима е друг, неа ја удре цунами. Обично реактори се градат на места кај што нема тектонски движења и природни непогоди. Во Чернобил дефектот бил во дизајнот на реакторот како што и кажаа во серијата, и луѓето што работат таму следат само процедури кои им ги налагаат другите. Е сеа тестот дали бил непотребен е друга работа, али ете за да добијат унапредување некои се ќе направат.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Случајот со фукушима е друг, неа ја удре цунами. Обично реактори се градат на места кај што нема тектонски движења и природни непогоди. Во Чернобил дефектот бил во дизајнот на реакторот како што и кажаа во серијата, и луѓето што работат таму следат само процедури кои им ги налагаат другите. Е сеа тестот дали бил непотребен е друга работа, али ете за да добијат унапредување некои се ќе направат.
Тотално небитно дали е цунами,дали е грешка во конструкција,дали е саботажа.Во секој случај недолжни страдаат.Секогаш постои ризик
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
Зошто темава се спинува те со Фукушима те со Вична, те со Нуклеарниот бомбардер :)pos:) што прелетувал, не знам. Само гледам дека се релативизира, со цел омаловажување на нашиот претходен систем, нато, Америка, а со цел величење на Големио Непобедиваго Савјетски Сајуз, браштата руси. Иако врска немаат тие инциденти ако се споредат со Черноблискиот. како по јачина на центрлата, количина и површина на озрачување и број на евакуирани и починати
ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ? ПРВИ ВЕЋИ НУКЛЕАРНИ ИНЦИДЕНТ ДОГОДИО СЕ У КОМУНИСТИЧКОЈ ЈУГОСЛАВИЈИ СКОРО 30 ГОДИНА ПРЕ ЧЕРНОБИЉА
многу глупости во една колумна.
Прво, глупост е дека е прв инцидент. првиот инцидент поголем инцидент според ИНЕС (Чернобил и Фукушима се иНЕС 7, највисоко) бил токму во Совјетксаја Русија Великаја, во Мајак (Чељабинск), ИНЕС 6. Па неколку во Британија во Селафилд, па Сими Долината Калифорнија. Сиве овие до 1957ма. Абе не може да прднеш и да кажеш види го загадив цел град. Треба да имаш квалитетна храна и издув.
Се знае какви се последиците од другите инциденти, локални. Чернобиљ, за само 60 секунди што не можел да проработи генераторот, цел контитент ќе ни ја ебале мајката.
И не е точно дека за инцидентот се дознало децении подоцна. Танјуг веднаш известил за инцидентот. Ние знаевме у средно за инцидентот, кога учевме физика. Не верувај на секој текст само затоа што ја релативизира глупавоста на русите и СССР.
За второто што го спомнуваш муабетот претходно за Фукушима, прочитај компаративни анализи од институтите колку гигабибакатаљарди бекерели се исфрлени од Чернобил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom