Chernobyl

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Nisto ne moze da go smeni energetskiot output i kapacitet na nuklearkite. Samo treba usovrsuvanje na tehnologijata (toriumski reaktori), pravilen izbor na lokacii i kadar so ke raboti. Cernobil e spomenik na coveckata glupoka, fukusima pa potsetnik deka i prirodata to est zemjata ne spie i sekojpat moze da si gi pokaze zabite.
Едното е споменик а другото потсетник дека човекот греши.За жал некои грешки скапо се плаќаат.За да не грешиме треба да се стекнеме со искуство,а искуство стекнуваме учејки од грешките
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Ја изгледав и јас серијата. Крајно информативна и емотивна, совршен баланс направиле од двеве работи според мене. Сега ме заинтригира серијата да истражувам повеќе за трагедијата и ликовите кои се спомнвуаат. Ова што го најдов ме дамлоса тотално. Да не се повтори никогаш, никаде, никому.


"He asked me to give him a mirror. He begged and begged and finally I gave up. He screamed. I cried, looking at the horror on his face.

"My husband's face was a mess of peeling skin. A doctor said: 'Don't worry. You might want to go shopping for milk, he is likely to be a bit poisoned after inhaling too much smoke. A nice cup of milk should help'.

"The doctor was trying to get the message through that his central nervous system was 100 per cent affected by radiation, along with all of his bone marrow. But I was 22, madly in love with my husband. With every cell of my body I wanted to believe this was fume poisoning."


:place:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Во ова карантинско-пандемично лудило, најдов конечно време да ја изгледам пред 2 недели, перфектна серија, застрашувачки настан, толку многу „што би можело да се случи“ моменти што морници те лазат како лесно можел да се заебе цел континент.

Јас сум генерација 86-та, роден кратко по хаваријата, секогаш у школо не викаа „чернобил генерација“, ваљда и децата што ќе се родат оваа 2020 година ќе ги викаат „корона генерација“.
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Серијата Чернобил како што и се очекуваше излезе феноменална. Баш како што треба да се доловат најбитните настани од најголемата нуклеарна катастрофа. И покрај тоа што некои од ликовите се измислени, ликот на Легасов (глумецот одигра маестрално) е доловен баш како што треба. Човекот кој всушност го спаси светот. Е сега можеме да дискутираме за кажувањата дел од Русија и Украина дека не е баш како што треба прикажано дека е фрлена дамка на КГБ во однос на прикривањето за тоа како функционирале реакторите итн.. па од друга страна HBO дека баш така е претставена реалната слика. Во секој случај епизодите ги изгледав по два пати. Феноменална серија која едвај чекав да дојде. И книгата ја зедов и ја читам.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.643
Ke pravi hbo prodolzenie? :icon_mrgr:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom