C# Книга/CD на македонски јазик

Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Како што гледам повеќето луѓе изразуваат желба за учење на програмскиот јазик C# па затоа решив (ако има заинтересирани) да ја објавам мојата книга/CD која e ЗБИР на сите мои познавања за јазикот. Книгата несомнено ја "работам" во моето слободно време.
Во план ми е книгата да ја претставам во 4 units (до сега ги имам завршено само 2) во кои на прост начин, но многу детално ќе бидат објаснети ОСНОВНИТЕ делови на програмирањето во C#. Па подоцна ако ја имам вашата подршка ќе продолжам со издавање и на други книги со ПОКОМПЛИЦИРАНИТЕ делови на C# јазикот (За издавање на други книги ќе ми биде потребно повеќе време земајќи го фактот дека имам само 16 години...)


Ви благодарам за подршката и очекувам ваши мислења.

Поздрав,
Виктор
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Скокни па речи „Оооооп“ ;) Заврши ја книгата па сподели ја со нас, па ако е добра ќе се спружиме и некој денар да ја имаме :)
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Првата книга ќе биде набрзо завршена....
Во неа ќе бидат објаснети ОСНОВНИТЕ делови од C# јазикот:
Прва лекција: Пишување во конзола
Лекција два: Употреба на променливи и читање од конзолата[FONT=&quot]
[/FONT]Лекција три: INT и Двојни променливи

и така натаму и така натаму...


@|Volkswagen| Се разбира дека прво ќе скокнам па ќе кажам "Oooп" :) . Само сакам да видам дали ќе имам подршка од ваша страна...


--- надополнето ---

@hebocig Да...
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Издади ја книгава, мене ми звучи како одлична идеја, и плус тоа и ја би сакала да научам нешто од програмирање ама тешко да почнам :vozbud:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.106
Поени од реакции
5.771
На 16 години издаваш книга за C#? Или си некој тежок генијалец, или обичен трол. :toe:
 
C

cige

Гостин
А што на пример ќе имаш во книгата? Делегати, интерфејси, класи, објекти, конструктори, методи, својства, настани, оператори, циклуси, наследување, полиморфизам, низи, апстрактни класи?
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Убав потег, само напред. Сигурен сум на многу ќе им се најде потребна таква книга.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Како што веќе реков еве еден мал дел од 1 unit
Download

P.S. Во план ми е насловната на 1 издание да биде во овој стил:
Прегледај го приврзокот 39747
немам време да ја симнам пошо одам на полагање.. али ке ја расчепкам штом ке можам

П.С ако толку сакате на македонски книги од факултет можам да земам одредени предавања како и примери решени задачи вежби и слично - се на македонски... материјалот е опширен т.е можам да најдам за c++ java интернет програмирање бази во SQL 2000 и 2005 оперативни системи мрежи архитектура на мрежи архитектура и дизајн на системски софтвери делфи и друго.
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Како што веќе реков еве еден мал дел од 1 unit
Download

P.S. Во план ми е насловната на 1 издание да биде во овој стил:
12.JPG
 

stru4nak

Лек за се ти e FORMAT C:
Член од
31 октомври 2008
Мислења
40
Поени од реакции
1
Да не знае некој од каде да ја најдам оваа книга да ја купам C# Моќ на објектното програмирање & Web програмирање од Славко Горчески.
Како што веќе реков еве еден мал дел од 1 unit
Download

P.S. Во план ми е насловната на 1 издание да биде во овој стил:
Прегледај го приврзокот 39748
Ајде чекаме и второ издание 2
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Втората лекција од книгата можете да ја симнете тука:
Download
Очекувам ваши мислења...
 
Член од
19 јануари 2011
Мислења
87
Поени од реакции
3
Супер се и двете лекции, Хакеристика. Ќе почнам да ги учам сеа. Фала.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Како што веќе реков еве еден мал дел од 1 unit
Download

P.S. Во план ми е насловната на 1 издание да биде во овој стил:
Прегледај го приврзокот 39748
Втората лекција од книгата можете да ја симнете тука:
Download
Очекувам ваши мислења...
OK, супер обид, знам дека имаш ептееееен голема желба ова да го направиш и ти посакувам истрајност и да го завршиш проектов до крај.

Сепак ќе ти кажам дека не си тргнал по најсоодветниот пат. Јас еве го читав текстот од првиот дел и се трудев да го прочитам како почетник. Тоа што го видов беше обичен збир од текстуални наредби итн. Ќе речеш „понатаму детално е објаснето“. Сепак ако тебе ти е цел почетници да го учат ова сигурно дека ќе треба да дадеш соодветен вовед во твојата книга.

Еве некој малку подобар туторијал! од твојот http://www.csharp-station.com/Tutorials/Lesson01.aspx

Ти правиш ТУТОРИЈАЛ...не е ова книга ;) ОК?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom