Boardwalk Empire

Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Јака новава епизода,наидува на војна нешто налик на минатата сезона но се надевам сепак ке биде доста различно војнава оваа сезона.
Само не ми се допадна нападот на Чалки,зошто се свртеа да си одат а не се осигура дека ја заврши работата и да го финишира Нарцис,тоа ми беше малце апсурдно.
Наки знаев дека нема да го шитне Чалки,едноставно човекот поштуе лојалност.
Нападот на Ал Капоне изглеа го нарача Торио,стариот се фура дека Капоне сака да ја превземе организацијата предвреме и во Чикаго ке има интересни моменти,јакото е што моментите во Чикаго и Атлантик Сити се случуваат паралелно независни едни од други.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Јака новава епизода,наидува на војна нешто налик на минатата сезона но се надевам сепак ке биде доста различно војнава оваа сезона.
Само не ми се допадна нападот на Чалки,зошто се свртеа да си одат а не се осигура дека ја заврши работата и да го финишира Нарцис,тоа ми беше малце апсурдно.
Наки знаев дека нема да го шитне Чалки,едноставно човекот поштуе лојалност.
Нападот на Ал Капоне изглеа го нарача Торио,стариот се фура дека Капоне сака да ја превземе организацијата предвреме и во Чикаго ке има интересни моменти,јакото е што моментите во Чикаго и Атлантик Сити се случуваат паралелно независни едни од други.
Редно е да напраат една спин-оф серија за Ал Капоне и една за дешавките во Њу Јорк со Ротстин, Масерија, Лучијано и Ленски. Едноставно прејаки ликови се и прејаки приказни следат за нив за да бидат толку малку екранизирани. Греота е. :)
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Редно е да напраат една спин-оф серија за Ал Капоне и една за дешавките во Њу Јорк со Ротстин, Масерија, Лучијано и Ленски. Едноставно прејаки ликови се и прејаки приказни следат за нив за да бидат толку малку екранизирани. Греота е. :)
Ma каква спин-оф серија,треба нова посебна серија за момциве,сите се легенди кој од кој што нивната историја содржи перфектен материјал за една посебна серија :)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Ma каква спин-оф серија,треба нова посебна серија за момциве,сите се легенди кој од кој што нивната историја содржи перфектен материјал за една посебна серија :)
Па на тоа мислев, не ме сфати добро изгледа. :) Спин-оф серија, посебна засебна серија која нема да има допирна точка со Наки туку ќе си ги гледа стриктно Чикаго/Њу Јорк и дешавките кои следат таму кои се каде-каде појаки од Атлантик Сити.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Па на тоа мислев, не ме сфати добро изгледа. :) Спин-оф серија, посебна засебна серија која нема да има допирна точка со Наки туку ќе си ги гледа стриктно Чикаго/Њу Јорк и дешавките кои следат таму кои се каде-каде појаки од Атлантик Сити.
Мислам дека те сфатив ОК,поентата ми беше да не се прави спин-оф серија на Boardwalk empire туку посебна серија која ке нема никаква допирна точка со Boardwalk empire освен ете тематиката,башка spin off сериите се кратки по 1-2 сезони,како и да се сложуваме дека треба посебна серија каде што ке се ориентира стриктно Чикаго/Њу јорк :)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.863
Оваа епизода вредеше за цело тапанење и бексрајно слушање на настапи во клубот.
Ќе биде интересно да видиме како ќе реагира Чалки на ова и дали ќе тргне на Наки пошто Нарцис многу паметно ја изигра да изгледа како ликвидацијата да е нарачана од Наки. Исто така ќе биде интересно да се види како ќе го решат Бејдер, тука можам да замислам колку крв ќе има коа ќе му дојде редот на него.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Може ќе се извадат на крај ама сепак оваа е најслабата сезона до сега. За мене колку повеќе ја има Маргарет толку подобро.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Супер епизода, ама имам замерка за атентатот на Narcisse. Chalky има над десет луѓе во сценaта со Richard, а го напаѓа Narcisse со...клку беа? Тројца или четворица.

Плус, се изнапукаја сите и на никој не му текна да провери дали го убија докторот или дали има некој друг преживеан.

Последно: Го имаш Richard, човек кој цел живот убива луѓе за пари, а не го користиш во нападот кој можеше да ја заврши војната и пред да почни.

Сепак, едвај чекам да ја гледам следната. Nucky направи се шо можеше за да го спаси Chalky, а тој ќе мисли дека го предаде. Talk about drama.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Толку од Џулијан,да си ибе векот нема срека милфкава.
Моментите со Чалки кај Оскар стариот беа помалце досадни,само муабети од излуден старец кој порано бил нешто и го скинаа на крај,ништо повеке но сепак ке биде интересно следните епизоди да видиме што ке се случува со Чалки и на Оскар лугето.
Илај го спрема состанокот за Нокс да им прави бастед но Наки истовремено крои стратегија за надвор од играта па тука ке има интересни расплети.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Толку од Џулијан,да си ибе векот нема срека милфкава.
знаев дека нешто не е во ред со човекот, премногу совршена беше приказната ама не очекував дека е џандар.

Жена му го закопа Илај, од следната сезона веројатно син му ќе го заземе неговото место.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Илај го спрема состанокот за Нокс да им прави бастед но Наки истовремено крои стратегија за надвор од играта па тука ке има интересни расплети.

Ништо од тој план, Nucky веќе на вечерата сфати дека Eli е стаорецот за кој Means го предупредуваше. Инаку, мислам Eli сам си го ископа гробот, а тоа шо жена му го спомна Knox не беше важно. Се осигурал, голема работа. Мислам Nucky ја сфати цела работа после испадот, Eli претера со реакцијата за мала глупост.

Се надевам дека грешам, оти актерот што го глуми Eli е многу добар, ама мислам дека нема да го преживее крајот. Nucky веќе му даде втора шанса, а овој пак го плукна и направи уште полошо. Не вервам дека ќе добие и трета шанса.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Ништо од тој план, Nucky веќе на вечерата сфати дека Eli е стаорецот за кој Means го предупредуваше. Инаку, мислам Eli сам си го ископа гробот, а тоа шо жена му го спомна Knox не беше важно. Се осигурал, голема работа. Мислам Nucky ја сфати цела работа после испадот, Eli претера со реакцијата за мала глупост.

Се надевам дека грешам, оти актерот што го глуми Eli е многу добар, ама мислам дека нема да го преживее крајот. Nucky веќе му даде втора шанса, а овој пак го плукна и направи уште полошо. Не вервам дека ќе добие и трета шанса.
Да сфати,но сепак Наки му кажа да го договори состанокот е сеа не знам зошто ризикува да прави бизнис со Илај и покрај тоа што крајно се сомнева дека он е тастерот,останува да видиме:)
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Шо напрајвте бе?

Најдепресивна серија во историјата. И едно од најдобрите финалиња што ги имам гледано. Е, за ваквата непредвидливост ја сакам серијава. Никогаш на крај памет немаше да ми текни дека сите овие глупости можат да се случат.

Сцената во клубот на Chalky беше за плачење. И Richard и Chalky изгубија, а Narcisse уште слободно ќе шета по улиците. Michael K. Williams пак се покажа како феноменален актер, се надевам ако ништо повеќе, барем една Еми номинација до добие.

Тепачката меѓу Eli и Knox беше една од најдобро кореографирантие сцени што ги имам гледано, а и ептен брутална беше. Knox конечно го доби тоа шо го заслужи. Жал ми е дека Eli мораше да бега, ама сепак поарно отколку да биде убиен, како што мислев дека ќе се случи. Плус, ќе се дружи со Al Capone и Van Alden. После цели три сезони, пак ќе се поврзат сите приказни.

А инаку, Al ептен јако друштво си собра, полно со расипани цајкани. Мислам следната сезона ќе биде најдобра досега за приказните во Чикаго откако Al ќе ги превземе уздите на цела операција. Уште не сум сигурен кој сакаше да го убие Johnny Torrio. Многу очигледно би било ако Al ги прати убијците, исто како во претходната епизода кога него сакаа да го убијат.

Генерално многу ми се допадна сезоната, особено последните две епизоди. Едвај чекам петтата да почни.

PS:


PPS:

'Dat cinematography!
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Еиии крајот ме столчи, па и кој кур бе, лешот на Џими го покажаа, озбилно најфакинг брутална и тажна серија е, знаеш дека нешто срањесто ќе се деси and you can't stop watching. :eek:
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Eбано предобро финале,многу јако финишираа,највеке жал ми е за Ричард,ептен јако осмислен лик,да направат spin off за него нешто во стилот патешествиата на Ричард Хароу и тоа како ке пратам :D
Но и снајперист како Ричард знае да погреши и ја рокна ќерка му на Чалки,многу страшно јаки емоции тука од Michael K.Williams.
Чалки е изгубен моментално ке се среди и наредната сезона ке направи сигурно јаки потези.
Илај со помош на Наки отиде во Чикаго,а во Chicago Outfit почнува нова ера,Ал Капоне ера,и ке се дешаваат многу јаки ствари,само да не се разбере дека Илај пробал да таста,едноставно не се почитуваат тастери :)
А со тоа што Лучијано и Ленски се во подем и во Њу Јорк ке има јаки дешавки.

Многу очигледно би било ако Al ги прати убијците, исто како во претходната епизода кога него сакаа да го убијат.
Не ги пратил Ал убијците ниту па Торио пробал да го убие Ал,ке се разјасни тоа наредната сезона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom