Boardwalk Empire

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Новата серија на HBO која започнува со емитување вечерва во 9 часот по некое америчко време, така да кај нас ке биде достапна доцна навечер или најубаво утре.
Значи серијава е креирана од Теренс Винтер добитникот на Еми награда за легендарната The Sopranos. Прсти има замешано и Martin Scorsese што ни кажува од кој калибар ке биде серијата.
Приказната е во времето на транзиција во САД во која главен лик е Steve Buscemi како Enoch "Nucky" Thompson. Тој е политичар и поврзан со огранизираниот криминал. Во серијата се појавуваат и ликови како Ал Капоне и Лаки Лучијано.
Од мене толку за серијава, можете да погледнете на линкови и официјалната страна на HBO за повеќе инфо. И погледнете ја првата епизода и сите да видиме дали вреди серијава колку Сопранови


http://en.wikipedia.org/wiki/Boardwalk_Empire
http://www.hbo.com/boardwalk-empire

И погледнете го трејлерот:

 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
The series has received universal acclaim. Review aggregate Metacritic awarded the series a score of 90 out of 100, based on 24 reviews, indicating Universal Acclaim.

Требит да се провери. :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Мене доволно ми беше споредбата со The Sopranos. Па и Scorsesе..
Прегледав и трејлерот, засега ми е во план да ја пратам.
Инаку уште ја нема првата епизода низ торентиве..

--- надополнето ---

Доста интересен беше пилотот. Премногу е нашминкана за мене иначе, ама се гледа дека премногу труд има вложено.
Не очекува изгледа квалитетна серија.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Прва епизода

Првата епизода била емитувана вчера вечерта во Америка. Епизодата е пуштена по торенти и можете да ја најдете на Piratebay од членот EZTV. Има околу 11000 сидери и личери, симнете ја па да видиме дали ке биде ремек дело. Поздрав
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232



Steve Buscemi! OMFG! Да ми кажеше некој пред пилотов, он да глуми ваква улога, ке му речев да се врати да гледа Ангели.


Одличен пилот а би требало и старт на одлична серија. Трудот е и тоа како приметлив. Одличен избор на актери. Можности за огромни заплети. Но (секогаш има но) сепак пилот си е пилот. Ке видиме како ке се развива серијава во следните епизоди...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Добива зелено светло од мене.
Иначе најновата новост е што серијава веќе е обновена за втора сезона.

Ми се допадна многу пилотот. Цела таа музика, костимографијата и интересната приказна околу мафијата во тоа време, алкохолот, проституцијата и слично ја обожавам.

Секоја чест HBO.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
2 Епизода

Во неделата излезе и втора епизода од првата сезона под наслов "The Ivory Tower".
Понуди нешто поише од првата и почна да задава насоки кон кој правец ке се движи текот на серијата. Ветува доста серијава, сега за кој како. Кој е заинтересиран за таков стил на серии , но сепак квалитетот е и повеќе од тоа, секој би можел да ја гледа. Само кај нас после трендот со Турските серии сите останати серии не се вредни да се гледаат според народов наш македонски.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Ја симнав третата епизода, сеа ќе ја гледам... Првите две ми се допаднаа, особено првата кога
му ја разнесоа главата со шатган на оној и коа го убија Биг Џим кај грамофонот.
Брутални сцени :)
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
4 та епизода онлајн. Инаку да - најавена е и втора сезона што значи дека има гледачи оваа нова серија и да се надеваме дека ке ни понудат нешто ново и нешто што ке ја одвои оваа серија од останатите филмови за тоа време - Prohibition era. Сега за сега серијата е доста солидна - костими, глума, сценарио, замисла и слично , само сепак мислам дека треба да пројави нешто повеќе од останатите филмови за тоа време. Тоа е времето и тоа е причата- забранет алкохол, јавни куќи и убави одела , само се надевам дека нешто повеќе ке ни се прикаже со серијава.... останува да видиме а дотогаш да коментираме. Поздрав
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ја гледав првата епизода и сега ќе ја гледам втората коментар после десеттата.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Последната eпизода беше одлична. Едвај ја чекам новата сезона...
5:22 :D
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Слаба дискусија околу серијава која е инаку одлична. Приказна, глума, продукција на високо ниво. Приказната е инаку делумно вистинита но нормално заради серијата има и измислени приказни. Како и да е сенаторите, Нуки и мн други се ликови кои навистина постоеле. НВО навистина не знае да промаши.
Многу би сакал да видам некоја СиФи серија продуцирана од HBO.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom