Australian Open 2021(08.02-21.02.2021

Кој ќе освои?


  • Вкупно гласачи
    34
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.503
Поени од реакции
702
Ако си лапал пари на Ѓоковиќ на толку (не)оправдана квота, тогаш праќај ми иронични аплаузи, ако си само еден од многуте генерали после војна, рилекс малце.
Ќе заборавев и да ти со поклонам.
 

Jankoff

ATP Expert
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.226
Поени од реакции
1.736
Заслужено апсолутно, доминантен без грешки ко ѕид е.. Рафа да влезеше во финале ќе му се случеше апсолутно исто ко 2019.. неверојатен е у финалиња, секоја чест.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.920
Поени од реакции
4.012
Медведев да е рангиран втор пред РГ и некако Ѓоле со Рафа у 1/2 финале да играат повеќе шанси да има :D
Кое фајде ако у финале го чека Тим, ко во 2015 откако го доби Рафа и налета на Вавринка.

Ќе видиме годинава и олимпијадата е едно 2 недели по Вимблдон...
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.829
Поени од реакции
83.148
Надреален е србинов, сакале или нејќеле ние, многу веројатно во историјата ќе оди како GOAT.
Федерер ептен тешко да освои ГС до крај, многу веројатно нити Мастерс.
Рафа уште 1-2 РГ да освои и уште неколку Мастерси.

Новак со ова темпо на играње уште 6-7 ГС може да освои и десетина мастерси.

Надреален е, особено што не започна со успеси од млади години како Рафа и Роџер, а и сите титули му се освоени во конкуренција со двајцата во малтене нивниот пик.
Тешко е да се најде некој со ваква статистика во било кој спорт, некој во конкуренција со двајца GOATs да има GOAT статистика. Можеби Брејди во НФЛ.
Во фудбалов ете, Роналдо и Меси се...ама им фали трет човек, што сигурно да постоеше немаше да се пензионира со 3-4 златни топки повеќе од нив, сигурно пак сите би биле у слична категорија на крај.

Мора да се признае кога некој е предобар во тоа што го прави.

...а све му ебам со тенисов, цело време го гледаш си викаш "Глеј го ама се мачи" и ќе му дојде посериозен противник...и ќе го исплеска лагано.
Истиве муабети ко од почетоците на кариерата на Федерер ќе се водат и за него "Eh, sto toa, nema konkurencija", ама муабетот е дека он (како и рафа и роџер) се толку добри што прават сите под нив да делуваат како аматери.

Секоја чест :cuc: :cuc: :cuc:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.695
Поени од реакции
943
okolu GOAT trilemata...ne e veke trilema,dilema e.Trkata prodolzuva megju Rafa i Djovak.Federer e vekje arhiviran.Na nekoi forumdjii nema da im e drago ama statistikata e bezmilosna.Nema da im e draga i na golemite korporacii,sponzori,koi od Fed napravija potroshuvacki magnet,so veshtacki stvoren imidz,so cel PR tim pozadi nego,i e ok,neka e,ama toj imidz si nema vrska so natprevaruvackiot del.Nadal i oficijalno go pomina,kak sakash esapi,koi sakash tabeli vadi gi,Nadal e pred Fed.
Ako osven slemovite se smetat i mastersite,i Djovak go ima projdeno,ama aj da ne sitnicarime,koj gi ebe mastersite.No,Djovak ke se natprevaruva na visoko nivo najmalku ushte cetiri godini,Nadal ushte dve sigurno,cel fokus ke im bide na slemovite,taka da, so Federer prikaznata za GOAT trkata e zavrshena,i toa samo slemovite da se brojat.Ajo se brojat i mastersite,epten go gazat nindjive.BTW,Federer ima mislam deset slema osvoeno pred da nastapat nindjite na scena,ili 13 pred da go osvoi Djovak prviot slem.Ke bide interesna borbata megju Rafa i Djovak , ke vidime bash koj pomudro ke si go planira natprevaruvackiot kalendar,i kakva fizika i telo imat.Realno,i taka e najpravilno,rabotite si dojdoa na mesto,GOAT-ot da se bara megju niv dvajcata, plus, da ne se zamarat statisticarite so ,,weak erata,, na Fed.Slaba,ne slaba era,ne e ni vazno,nindjite go arhiviraa
 
Член од
14 април 2012
Мислења
29.270
Поени од реакции
54.667
Има некаде линк од документарецов за повредата на почетокот на турнирот?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.829
Поени од реакции
83.148
Како мислиш?

Прв Гренслем му е на 20 година, втор му е на 23. После вториот ГС влегува во битката со Рафа и Роџер.

На Рафа првиот му е на 19, вториот на 20.

На Роџер првиот и вториот на 22.

Иначе повеќе целев на тоа дека Рафа и Роџер имаа пар години без Новак како конкурент, а титулите на Новак беа со веќе етаблирани Рафа и Роџер.
Ама сепак, Новак (барем ја колку што памтам) не се сметаше за the next big thing се до втората ГС титула и се по ред.
Се до тој момент Рафа и Роџер беа сметани за лидери во битката за GOATs, а Новак беше недокажан.
Не е огромна разликата од пар години, ама сепак, мој впечаток е дека поспоро стигна до својот врв(/конзистентност) од Рафа и Роџер, што се гледа во статистикава на прва и втора ГС титула
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
12.613
Поени од реакции
27.175
Како мислиш?

Прв Гренслем му е на 20 година, втор му е на 23. После вториот ГС влегува во битката со Рафа и Роџер.

На Рафа првиот му е на 19, вториот на 20.

На Роџер првиот и вториот на 22.

Иначе повеќе целев на тоа дека Рафа и Роџер имаа пар години без Новак како конкурент, а титулите на Новак беа со веќе етаблирани Рафа и Роџер.
Ама сепак, Новак (барем ја колку што памтам) не се сметаше за the next big thing се до втората ГС титула и се по ред.
Се до тој момент Рафа и Роџер беа сметани за лидери во битката за GOATs, а Новак беше недокажан.
Не е огромна разликата од пар години, ама сепак, мој впечаток е дека поспоро стигна до својот врв(/конзистентност) од Рафа и Роџер, што се гледа во статистикава на прва и втора ГС титула
:oftopik:
FB_IMG_1613952939812.jpg
 

Jankoff

ATP Expert
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.226
Поени од реакции
1.736
Џокович на почеток на кариера знаеше многу често да предава мечови, беше без снага а за успеси имаше по Австралија 2008 зема и неколку мастерси, но во глобала само не можеше да ги победи Рафа и Роџе константно.. ако победи еднаш и тоа е тоа, но се се смени од 2011 и понатака се друго е историја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom