Australian Open 2021(08.02-21.02.2021

Кој ќе освои?


  • Вкупно гласачи
    34
  • Гласањето е завршено на .
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.749
Поени од реакции
3.604
Првиот Гренд Слем во годината, традиционално се игра во Мелбурн. Oва ќе биде 109то издание, а одложен беше за 3 недели поради пандемијата и сите тие карантини, изолации и тестирања.

Кај мажите титулата ја брани Ѓоковиќ, а во истата половина со него е ланскиот финалист Тим, што значи можат да играат во 1/2 финалето. Ѓоковиќ ги има Раониќ/Вавринка како можни противници во 1/8 финале, па Зверев во 1/4, пред можните дуели со Тим, па Надал или Медеведев.

Надал би требало лесно да стигне до 1/4 финале, па останува да видиме дали може Циципас, Медведев, Ѓоковиќ/Тим едно по друго. Кладилниците велат дека Медведев е втор фаворит, по Ѓоковиќ, по мое со право.

Кај жените се е можно, ако гледаме по четвртини, Барти е голем фаворит во првата четвртина, во втората се Кенин, Азаренка, па и Брејди. Во третата четвртина се Осака, Мугуруза, Андрееску и Квитова, а во четвртата Серена, Сабаленка, Халеп и Швјонтек.

Прогноза од мене Ѓоковиќ и Барти.

Ждребот:

 
Член од
5 февруари 2021
Мислења
396
Поени од реакции
1.039
Прогноза од мене Ѓоковиќ и Барти.
Не знам за Џокович, ама мали се шансите на Барти за титула. Нема играно турнирски тенис една година, не е во некоја форма, нема далеку да дотурка.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.749
Поени од реакции
3.604
Не знам за Џокович, ама мали се шансите на Барти за титула. Нема играно турнирски тенис една година, не е во некоја форма, нема далеку да дотурка.
Која ти е избор кај жените?
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.448
Поени од реакции
9.341
Има шанси некој од помладиве да земе титула, а и полека треба да се навикнуваме на тоа. Прв фаворит Ѓоковиќ, ама очекувам изненадување од Тим или Медведев. Надал мислам дека нема што да бара тука, иако сум фан.
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
253
Поени од реакции
208
Тежок фан сум на Рафа ама мислам дека време е Медведев да освои прв слем. Добар сервис, одлични ударци.. едино на мрежа треба да иде повеќе
 
Член од
26 јануари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
15
Според мене прашање е дали Тим и Циципас ќе минат четврта рунда, у нивните делови имат прилично зезнати противници.Надал ако освое тука одма треба ГОАТ да го прогласат.Моја прогноза Медведев, иако најголем фаворит е Џокович.

Кај жените, па попрво би погодил лотарија него која ќе освое.
Андреску, уште ли е жива таа?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
33.127
Поени од реакции
82.960
Не дека ќе освои Рафа ама многу го потценувате. Медведев е топ ама многу лесно може да пукне и да се извади од колосек. Плус останува фактот дека Рафа е ужасен меч ап за Медведев, мечот во Лондон апсолутно ништо не менува, и таму Рафа водеше и газеше ама се распадна пред се физички, тотално неочекувано. Друго е ГС турнир, тука левелот на топ тенисерите е највисок.

Сеедно, у евентуален дуел со Ноле нема шанси така да ако игра Ноле финале нека игра против некој друг. :D

Моја прогноза Ноле и Серена.
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
253
Поени од реакции
208
Озбилно 1 евро еуроспорт плеер??
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.171
Поени од реакции
1.867
за 18 минути Пера зема сет против Кербер, нормално 6-0 ...
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.571
Да бе си земав мераци
Јас земав годишна претплата од лани и можам да кажам дека е топ. Плус излегоа фер, за коронавирусот што немаше натпревари ми ја продолжија бесплатно претплатата. Гледам на телефон и на компјутер и нема кочење и лагирање.
Вреди да се земе годишна претплата ако се гледа уште нешто друго, како што јас гледам Тур Де Франс и ептен се исплати :D
Автоматски споено мислење:

Џокович го измете Шарди за саат ипол :D :D :D Во форма е Новак, барем така изгледа. :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom