Australian Open 2020

Кој ќе го освои Australian Open 2020?

 • Rafael Nadal

  Гласови: 10 17,5%
 • Novak Djokovic

  Гласови: 28 49,1%
 • Roger Federer

  Гласови: 9 15,8%
 • Daniil Medvedev

  Гласови: 1 1,8%
 • Dominic Thiem

  Гласови: 4 7,0%
 • Stefanos Tsitsipas

  Гласови: 4 7,0%
 • Alexander Zverev

  Гласови: 1 1,8%
 • некој друг (наведете во коментар)

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  57
Член од
11 јули 2014
Мислења
2.691
Поени од реакции
3.535
Рафа брутална статистика: 42 винери - 7 неизнудени, ниту една брејк шанса за противникот.
7 неизнудени во 3 сета :drk:
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.487
Поени од реакции
2.848
Киргиос, Тием, па Медведев. Ако го пројде ова ќе дое до финале без душа у него :D

Со Киргиос мислам лесно ќе помине, со Тием тешко
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.604
Поени од реакции
73.100
^Ја па обратно, мислам Киргиос ќе му е потежок од Тием

Медведев игра страшно, не би се изненадил и титула да земе

Би требало Новак-Федерер 1/2 финале
Надал...ќе видиме, се надевам.
Медведев исто мислам лесно до 1/2 финале ќе влезе

Во дуел Новак-Роџер ќе тепа Новак, а во дуел Медведев-Надал..не знам, искрено би му дал мала предност на Медведев

И во било кое финале Новак би бил фаворит со Медведев/Надал/било кој трет.

Мислам Новак го освојува ова објективно.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.604
Поени од реакции
73.100
Подобро делува од Надал во овие пар мечеви што видов и има подобар пат до 1/2 финалето.
Надал би требало да има тежок меч со барем еден од Киргиос и Тием, а дури и може да отпадне.

Медведев лани во УС Опен финалето докажа дека може да се носи со Надал иако беше ептен физички потрошен.
А сега, кога е одморен и 100% физички подготвен, и знае како да игра против Надал во битен натпревар со Надал...морам мала предност да му дадам на Медведев.
Надал до сега многу пати се изгуби во битни мечеви последниве години (Федерер и Новак. Против Новак нема освоено сет на не-земја од 2015 или што ти знам.. Против Федерер е во серија од 6 мечеви по ред изгубени на не-земја), очекувам и тука притисокот да допре до него, особено што тука игра со млад, спремен играч што знае како против него.
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
91
Поени од реакции
83
Овај Попичкин само на АО го гледам буквакно цела сезона е непостоечки и туку го гледаш на АО...
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.604
Поени од реакции
73.100
H2h jasno ti e kolku e taka?
Е колку е?

Една уверлива победа на Надал кога Медведвев почнуваше со јаката серија, еден меч во кој што се спасуваше после 2-0 предност во сетови и еден израмнет меч во три сета што се решаваше во тајбрејк иако Медведев тогаш беше во очајна форма и имаше изгубено од Шарди и Цицпас претходно.. (значи Шарди бе!)
И да потсетиме, Надал во тој меч губеше со два брејка и спасуваше меч топка.
Значи Надал, се мачел со тенисер што има изгубено од Шарди...и ова за тебе е знак дека Надал е апсолутен фаворит против Медведев без разлика во каква форма се двајцата, без разлика каков турнир имале, без разлика кој е поздрав,без разлика кој помалце саати ќе помине, без разлика на се..


Како го кажа ова демек ова е Надал-Ферер па се утепале од играње и цело време победувал лагано...

И јас сум за Надал, и би сакал да стигне до финале нели..

Ама прво не се ни знае дали Надал ќе стигне до дуел со Медведев, а уште помалце па дали би победил

Ако збориме за потенцијален дуел во кој што едниот би требало да стигне лесно до 1/2 финале, а другиот "не знаеме, ако стигне до 1/4 финале ќе биде интересно"...не знам зошто тенисерот што полесно сметаме дека ќе влезе во 1/2 финале не би требало да биде сметан за фаворит
 
Член од
23 август 2010
Мислења
30.002
Поени од реакции
67.878
Aj brat oladi ziti oci, treses od preeska. :D
Sea da se vratime u 2013 Nadal od Darcis izgubi, igrac van top 100, toa znaci deka sledniot protivnik na Nadal bi bil favorit protiv nego poso od Darcis izgubil?

Ti kazav mislam uste na USO lani, Nadal se uste dodeka e spremen ke ima ogromna prednost pred Medo, ednostavno mu odgovara kako protivnik. Aj eve ako igraat ke vidis so ti zboram, vaka dzabe e.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
2.691
Поени од реакции
3.535
Овај Попичкин само на АО го гледам буквакно цела сезона е непостоечки и туку го гледаш на АО...
Ко Пиронкова на Вимблдон. У први 50 не може да влезе, ќе дојде Вимблдон и полуфинале игра.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
2.691
Поени од реакции
3.535
Против Новак нема освоено сет на не-земја од 2015 или што ти знам..
Очигледно не знаеш. На Вимблдон 2018 поен одлучуваше кој ќе тепа, ама сет немал освоено против Новак на НЕ - ЗЕМЈА? И кои ти се овие анализи шо ги пишуваш, се губел во важни мечеви освен на земја. Па на тврда ли се само важните мечеви? :ROFLMAO: Шо е битна подлогата за важноста на мечот?
Едноставно му одговараат на Новак условите на тврда, тоа што нема освоено сет е стварно премногу али јбг лош меч ап му е на подлогата.
Оди сеа провери последниве 3 години (од како се врати Рафа и почна слемови да освојува), колку сета има Новак освоено против Рафа на НЕ - ТВРДА. Ај да не се мачиш, еден сет. Да не ти зборам за тоа што има сетови што ги губел во тие 3 години каде што бил буквално изметен со 6-0 6-1 6-2, итн. Тоа што Ноле не е способен на Роланд веќе 3,4 години воопшто да стигне до меч со Рафа, е посебна приказна.
Ама што ќе ти кажувам поише, битно човекот се губел у битни мечеви :ROFLMAO: Дојде до 1 слем од Федерер, веројатно и го стига годинава, ама сетови против Ноле на тврда ќе брои, многу релевантен фактор.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
30.002
Поени од реакции
67.878
Што е најтрагично таа серија од сетови неЗЕМЈА беше голем дел во период кога Рафа беше повреден, значи од крајот на 2013 па до ден денес. Ај 2014 не ја броиме, ама 2015 и 2016.... Факт е дека Ноле е доминантен на тврда против Рафа, нема збор тука, ама во последно време нема метење ко порано, еве сега во Сиднеј прв сет убедлив а вториот можеше многу лесно и Рафа да го земе, Вимблдон 2018 исто така е добар показател. А днопертизата за Медведев е друг муабет али ај ме мрзи да објаснувам. :D
 
На врв Bottom