ATP тенис - општа дискусија

Дискусија во форумот 'Тенис' започната од Anonymus1, 1 јуни 2005.

 1. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  27.196
  Допаѓања:
  57.360
  Еве замисли ситуација петти сет, четири саати игра, тенисерите исцрпени до максимум, се дешава епски поен од 30+ размени кој завршува со дроп шот кој тенисерот што го губи поенот пробува да го стигне но не успева. Дали е нормално за 25 секунди да се врати до сервис поле, да побара пешкир, да се избрише, да добие топчиња, да одбере кои му се океј и да се намести да сервира и притоа да земе “душа“ што би се рекло на нашки? Ова е само роботизирање на спортот кое се случува се повеќе и повеќе и тоа не само во тенисот, него во сите спортови. Да, ограничување треба да има како и сега што има, ама тоа да го доделуваат судиите со тоа што ќе имаат осет и толеранција према тенисерите. Не може Надал да не добие опомена ако во прв сет зима по 30+ секунди меѓу поените, ама па исто така греота е било кој тенисер да добие опомена кога има некој напорен поен.
   
  На The King of Clay и MacedoniaTimeless им се допаѓа ова.
 2. KikoMontana

  KikoMontana

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  730
  Допаѓања:
  552
  Ова е најглупото правило што постои во тенис и воопшто не се суди ферски. Се опоменуваат и одземаат поени на некои лошо рангирани тенисери а на Надал речиси и не памтам кога бил опоменат а е еден од тенисерите кој највеќе манипулира меѓу поени.
  Треба регулатива и прецизно да се знае, не може да глеаш меч на Надал, одиш да пиеш вода после поен, се враќаш, уште се чеша у муда.
   
  Последно уредено: 22 јули 2018
 3. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.250
  Допаѓања:
  3.959
  Потполно од прва до последна буква се сложувам со ова што го пиша. Стварно е безвезе ограничувањето минутажа одма сервис да се изврши. Ќе има доста сервис грешки од брзање.

  Тотално сум против ова.
   
 4. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  27.196
  Допаѓања:
  57.360
  :facepalm::facepalm:
  Надал е најопоменуваниот тенисер но добро, друго е кога гледаш тенис еднаш годишно и носиш вакви заклучоци. И никој не го правда Надал, кога ќе си заслужи опомена треба да ја добие, муабетот е за оправданоста на овие 25 секунди после некој долг поен во завршната фаза од некој долг меч. Не е човечки да дадеш 25 секунди после 4-5 саати игра и после некој поен од 30+ размени.
   
 5. The King of Clay

  The King of Clay Модератор

  Член од:
  28 јануари 2012
  Мислења:
  4.726
  Допаѓања:
  3.025
  Во 23:30 по наше време е закажан дуелот помеѓу браќата Звереви, да видиме на што ќе личи тоа. :D
   
 6. the_kop

  the_kop Модератор

  Член од:
  14 јануари 2011
  Мислења:
  10.384
  Допаѓања:
  13.542
   
  На Stefan-kobe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. KikoMontana

  KikoMontana

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  730
  Допаѓања:
  552
  Ќе биде покол на US Open. Фали уште Стен да збесне и да го стави прстот на чело :D
   
 8. Feisty

  Feisty

  Член од:
  1 декември 2014
  Мислења:
  1.388
  Допаѓања:
  2.578
  А шо е форава Мареј-Де Минаур 1.8 квота за Мареј? Гледам играл три меча по 3 саата, али пак ваљда нема да изгуби од некое детиште сеа :D
   
 9. The King of Clay

  The King of Clay Модератор

  Член од:
  28 јануари 2012
  Мислења:
  4.726
  Допаѓања:
  3.025
  Само што се направи жребот за турнирот во Торонто :

  FIRST ROUND MATCHES TO WATCH:
  (WC) Wawrinka vs (16) Kyrgios
  Shapovalov vs Chardy
  Raonic vs (10) Goffin
  Auger-Aliassime vs Pouille
  Chung vs (10) Djokovic

  PROJECTED QUARTERFINALS
  TOP HALF ⬆️
  (1) Nadal vs (6) Cilic
  (3) Del Portro vs (8) Isner
  BOTTOM HALF ⬇️
  (5) Dimitrov vs (4) Anderson
  (7) Thiem vs (2) A. Zverev
   
  На Stefan-kobe и MacedoniaTimeless им се допаѓа ова.
 10. Chazzspaz

  Chazzspaz

  Член од:
  16 јули 2013
  Мислења:
  2.559
  Допаѓања:
  1.993
  Djokovic ako ja drzi formata od Wimb ke stigne do finale,posto Chung ne e na toj level kako na AO a i Nole ne e na toa nivo.Posle toa mu sledat polansky/ebden pa valjda thiem ili tsitsipas,ne gleam nekoj problem na tvrda za nole so ovie protivnici e posle doaga zverev(znaejki go na mastersi nema da bide lesen matchup) pa posle vo polufinale grigor ili anderson.A vo finale ke vidime.
  Dodeka Nadal prvi tri rundi so Paire,Wawa i Kyrgios(osven ako ne e fit,a ne e) ne bi trebalo da ima problem,pa i vo 4ta so mrtvite coric i cilic ako stignat do tamu spored seed.A vo polufinale so Isner,Delpo ili Nishikori se e mozno.Da vidime dali ke gledame pak Djodal ama ovoj pat na tvrda :D
   
 11. KikoMontana

  KikoMontana

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  730
  Допаѓања:
  552
  Знае некој зошто Мареј го предал мечот?
   
  Последно уредено: 4 август 2018
 12. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  27.196
  Допаѓања:
  57.360
  Umor valjda, ne e spremen Endi za top level seuste.
   
 13. The King of Clay

  The King of Clay Модератор

  Член од:
  28 јануари 2012
  Мислења:
  4.726
  Допаѓања:
  3.025
  Денеска на програмот доста интересни дуели :

  Wawrinka - Kyrgios
  Chung - Djokovic
  Dimitrov - Verdasco
  Coric - Cilic
  Chardy - Shapovalov
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kazioX

  kazioX Примерен форумџија

  Член од:
  28 април 2011
  Мислења:
  2.962
  Допаѓања:
  7.441
  Стен изигра солиден натпревар против Надал, се надевам дека полека ќе почне да игра на високо ниво, фалеше неговиот бекхенд. Ако ја врати формата до УС Опен, уште во првите кола ќе им прави проблеми на високо рангирани тенисери.
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 15. The King of Clay

  The King of Clay Модератор

  Член од:
  28 јануари 2012
  Мислења:
  4.726
  Допаѓања:
  3.025
  Дел Потро за прв пат во кариерата, од понеделник ќе биде трет играч на светот.

  Циципас со победата над Зверев и камбекот од 3-6 2-5, има обезбедено позиција број 18. Доколку го освои турнирот може да скокне и до 12. место на ранг листата.
   
  На Kasabian и MacedoniaTimeless им се допаѓа ова.

Сподели преку: