ATI vs Nvidia

ATI ili Nvidia

  • ATI

    Гласови: 90 33,1%
  • Nvidia

    Гласови: 182 66,9%

  • Вкупно гласачи
    272

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Па не би требало, извадено од продавница, ставено во куќиште .... и толку....
лупано, мавано не е, не е ни малтретирано со overclock, ни на процерор ни на графичка.....
Мислам да не има некоја фабричка маана зошто полно продавници од кај нас земаат фуш делови...
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Истиов процесор....
Gigabyte матична.....p35...
4x1Gb ddr2 800 mhz....
8800gt сега 8500gt ... (привремено колку да имам слика на монитор....:wink:)
Имав delux 550W напојување, што реално никој не знае колку вадеше....купено пред неколку месеци....пошо слабо стоев со кеш...
Почна да се појавува плав екран при скоро секоја игра....
Затоа и те прашав дали си имал слични проблеми.....
Може да не ти до напајањето. Имав сличен проблем ми се појавуваше плав екран ради слабо напајање, кога го сменив сега немам никакви проблеми.
Види со драјвери за графичката bsod не мора да е до хардвер само. Тие dump фајлови најди ги и види ја причината поради која ти мава bsod.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Истиов процесор....
Gigabyte матична.....p35...
4x1Gb ddr2 800 mhz....
8800gt сега 8500gt ... (привремено колку да имам слика на монитор....:wink:)
Имав delux 550W напојување, што реално никој не знае колку вадеше....купено пред неколку месеци....пошо слабо стоев со кеш...
Почна да се појавува плав екран при скоро секоја игра....
Затоа и те прашав дали си имал слични проблеми.....
Imam prvo edno prasanje sto fali na napajanje SPIRE ??
plav ekran znaci e ekran na smrt ,ako ti e pod garancija odi reklamiraj go ...
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
nVIDIA е 3 пути боље :helou:
А ако зееме за споредба ATI Radeon HD 4870 и GeForce fx 5200 па ќе биде nVidia боље или за неа гласаше зашо на Blood Money вика nVidia - meant to be played :) Сори шо ќе те разочарам но моментално води АТИ... освен новиве ГТХ 295ки шо не сум ги ѕирнал :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Зависи од намената,за игри сега за сега ати имаат подобри перфоманси,но кога ќе се уклучи anti-aliasing и поголеми резолуции nvidia тепа.За 3Д рендерирање Квадро серијата на нвидиа владее,не сум слушнал ати да има подобри перфоманси,но морам да кажам дека и за лаптопите нвидиа се подобри.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Баш АТИ поднесува големи анти-алиасинг опции и високи резолуции, а не нВидиа
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Зависи од намената,за игри сега за сега ати имаат подобри перфоманси,но кога ќе се уклучи anti-aliasing и поголеми резолуции nvidia тепа.За 3Д рендерирање Квадро серијата на нвидиа владее,не сум слушнал ати да има подобри перфоманси,но морам да кажам дека и за лаптопите нвидиа се подобри.
Да надополнам, не е проблемот архитектурата/хардверот. Драјверите на ATi се "катастрофа". :smir: Не оти на nVidia се нешто подобри, ама сепак има разлика. :)
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Сте виделе 2560х1600 бенчови АТИ vs nVidia па да кажете која се однесува подобро на повисоки резолуции?

BTW еве ви бенч АТИ vs Nvidia на Crysis Warhead се гледа дека АТИто тепа на 2560х1600
http://www.guru3d.com/article/geforce-gtx-295-preview/10
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.843
Поени од реакции
5.121
Навистина не ми е јасно од каде тоа мислење дека драјверите на Ати се катастрофа.
Тоа беше пред 5 години!!! Get back to reality!!!
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Навистина не ми е јасно од каде тоа мислење дека драјверите на Ати се катастрофа.
Тоа беше пред 5 години!!! Get back to reality!!!
Тоа ти е угушеност само со ГеФорце, што не пробале АТИ па лупаат глупости колку да се каже нешто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom