ATI vs Nvidia

ATI ili Nvidia

  • ATI

    Гласови: 90 33,1%
  • Nvidia

    Гласови: 182 66,9%

  • Вкупно гласачи
    272
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Го чекаме дечкото да одговори, некако многу нереална испадна конфигурацијава
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Кај мене работи со 400W па супер е сега за сега сум немал проблеми(додуша 1 недела е стар) инаку 9800гт 1гб иам
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Кај мене работи со 400W па супер е сега за сега сум немал проблеми(додуша 1 недела е стар) инаку 9800гт 1гб иам
Си требал минимум 500W да си ставиш напојување, битен дел е тоа од компјутерот...

И вака не е лошо, ама не е ни многу добро...
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Кај мене работи со 400W па супер е сега за сега сум немал проблеми(додуша 1 недела е стар) инаку 9800гт 1гб иам
Е додека сме кај тоа.
Да ти кажам мене што ми се случи. Имав јас 7600 ГТ од пред две години и напајање 420W. Тогаш такво напајање беше сосема солидно. Се решив да мењам графичка и земав иста како твојата 1гб ДДР3 од производител MSI. Напајањето се мислев дали да го мењам но сепак решив да оставам.
И ми почнаа проблеми. Прво со GTA IV кога ја палев, ми брчеше напајањето ненормално и неколку пати добивав bsod и некои ерори. Заклучив дека е до напајањето и се плашев да не ми се зезне рамот па скенирав али за среќа се е ок. И сменив напајање 620W сега веќе не се осеќа играта. Исто да знаеш дека графичката и е потребно некаде околу 350W кога работи нормално, и ако имаш други силни делови пожелно е да имаш секогаш подобро напојување.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Зависи какво напајанје, ако ставис Делукс,ако графицката бара
300 рацунај дека ти треба 600.Ако е кулер мастер ке сиба со
многу помалце.Не ги гледај спецификациите на ефтините напојуванја!
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Ајдеее јас со 350 вати реална моќ возам q6600 и 9800gtx+ superclocked графичка и + уште ја оверклокувам и се перфектно си работи без проблем.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.843
Поени од реакции
5.121
Има разлика од 350 до 350.Едно е кулер мастер, а друго е нонејмка некоја.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Ајдеее јас со 350 вати реална моќ возам q6600 и 9800gtx+ superclocked графичка и + уште ја оверклокувам и се перфектно си работи без проблем.
Би ти рекол дека си на граница....некоја...
Ај ако не е проблем пиши што машина имаш подетално, баш ме интересира....пошо планирам да зимам напојување....
па да имам некоја ориентација....

Има разлика од 350 до 350.Едно е кулер мастер, а друго е нонејмка некоја.
Delux=опасно по здравје.....:wink:
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Би ти рекол дека си на граница....некоја...
Ај ако не е проблем пиши што машина имаш подетално, баш ме интересира....пошо планирам да зимам напојување....
па да имам некоја ориентација....



Delux=опасно по здравје.....:wink:
Така на граница сум, еднаш го дигнав клокот на процесорот на 3ghz (stock @2.4ghz) те. го наместив FSB на 333 и дигнав малце поголема волтажа (не ми текнува точно знам дека беше или помала од 1.35V) и се мачеше напојувањето, кога ќе го ресетирам (дека во биос дигав клокот) не секаше да се уклучи компјутерот воошто, па после го гасев од позади од копче (прекидач за дали да има довод на струја до напојувањето) и пак го уклучував и се подигаше али се осеќаше дека се мачи, ко да компензираа струја со графичката :)
Затоа во скоро време планирам да си земам едно добро напојување со 450-550 вати реална моќ и еден добар кулер за процесорот.
Инаку мојата машина е:

CPU: Intel Core2Quad Q6600 @2.4ghz со Deepcool просечен кулер
MB: Abit IP35P
GPU: EVGA NVidia 9800gtx+ Superclocked
RAM: 2x2gb Kingmax @800mhz
HDD: WD Caviar 450gb 16MB Cache
PSU: InWin 350W real power (мислам дека е InWin зошто и куќиштето е InWin)

Ако нешто вака слична машина земи нешто појако напојување ако сакаш да го оверклокаш, ако не и ова ти е доволно.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Така на граница сум, еднаш го дигнав клокот на процесорот на 3ghz (stock @2.4ghz) те. го наместив FSB на 333 и дигнав малце поголема волтажа (не ми текнува точно знам дека беше или помала од 1.35V) и се мачеше напојувањето, кога ќе го ресетирам (дека во биос дигав клокот) не секаше да се уклучи компјутерот воошто, па после го гасев од позади од копче (прекидач за дали да има довод на струја до напојувањето) и пак го уклучував и се подигаше али се осеќаше дека се мачи, ко да компензираа струја со графичката :)
Затоа во скоро време планирам да си земам едно добро напојување со 450-550 вати реална моќ и еден добар кулер за процесорот.
Инаку мојата машина е:

CPU: Intel Core2Quad Q6600 @2.4ghz со Deepcool просечен кулер
MB: Abit IP35P
GPU: EVGA NVidia 9800gtx+ Superclocked
RAM: 2x2gb Kingmax @800mhz
HDD: WD Caviar 450gb 16MB Cache
PSU: InWin 350W real power (мислам дека е InWin зошто и куќиштето е InWin)

Ако нешто вака слична машина земи нешто појако напојување ако сакаш да го оверклокаш, ако не и ова ти е доволно.
Па би требало на 1,2625V (default напон на 2.4Ghz) да постигнеш 3.0GHz, пробај со овој напон.....тестирај со Prime95...
Плав екран не ти се појавуваше, или замрзнување на PC-то при играње игрици на 2.4GHz....?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Па би требало на 1,2625V (default напон на 2.4Ghz) да постигнеш 3.0GHz, пробај со овој напон.....тестирај со Prime95...
Плав екран не ти се појавуваше, или замрзнување на PC-то при играње игрици на 2.4GHz....?
Читав на нет дека треба малце да се зголеми напонот за да вози и мене тоа ми беше прв и последен обид за оверклок на процесор, али не го тестирав асално зошто малце ми беше страв се гледаа малце како точкички на екранот онака како снегче од време на време. Додека беше на 3гига отворив нормални операции и го оставив 15 минути да работи и го вратив после тоа на 2.4ghz ама го вратив и напонот на default така да не ми прави никакви проблеми.
Кога ќе земам појако напојување ќе експериментирам повеќе сега само графичката ја клокам и ме изненади со новите драјвери на NVidia овозможуваат стабилност на поголем клок него со претходните драјвери.

Ти што машина имаш?
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Читав на нет дека треба малце да се зголеми напонот за да вози и мене тоа ми беше прв и последен обид за оверклок на процесор, али не го тестирав асално зошто малце ми беше страв се гледаа малце како точкички на екранот онака како снегче од време на време. Додека беше на 3гига отворив нормални операции и го оставив 15 минути да работи и го вратив после тоа на 2.4ghz ама го вратив и напонот на default така да не ми прави никакви проблеми.
Кога ќе земам појако напојување ќе експериментирам повеќе сега само графичката ја клокам и ме изненади со новите драјвери на NVidia овозможуваат стабилност на поголем клок него со претходните драјвери.

Ти што машина имаш?
Истиов процесор....
Gigabyte матична.....p35...
4x1Gb ddr2 800 mhz....
8800gt сега 8500gt ... (привремено колку да имам слика на монитор....:wink:)
Имав delux 550W напојување, што реално никој не знае колку вадеше....купено пред неколку месеци....пошо слабо стоев со кеш...
Почна да се појавува плав екран при скоро секоја игра....
Затоа и те прашав дали си имал слични проблеми.....
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Истиов процесор....
Gigabyte матична.....p35...
4x1Gb ddr2 800 mhz....
8800gt сега 8500gt ... (привремено колку да имам слика на монитор....:wink:)
Имав delux 550W напојување, што реално никој не знае колку вадеше....купено пред неколку месеци....пошо слабо стоев со кеш...
Почна да се појавува плав екран при скоро секоја игра....
Затоа и те прашав дали си имал слични проблеми.....
Да не е па нешто оштетено напојувањето?
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Да не е па нешто оштетено напојувањето?
Па не би требало, извадено од продавница, ставено во куќиште .... и толку....
лупано, мавано не е, не е ни малтретирано со overclock, ни на процерор ни на графичка.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom