ARCELOR-MITTAL, мојата борба за квалитет

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
...... Picture 1886.jpg .............. Picture 1887.jpg ............. Picture 1888.jpg ..... .... laser on crane----------Laser, Marking a burden that should raise-transfer.-Laser Marking the area of "direction" of the movement of the crane-Laser Marking the area beyond which has borne hanging.----------This idea was advanced and accepted a commission can be realized, unfortunately arrived at the familiar reasons stated above in the introductory text, but I think it will continue to be made and received as yet called Implements (maybe by name another applicant - innovator and thus there will be more chance and the idea to succeed) and will be the first time my idea to other reports (and reward).I do not know if this is somewhere in the world has or applied in practice, which would very much easier for the crane drivers and safety of workers below the surface, but would improve the quality of the material from damage and further corrections and reduce its weight.(If you let someone check this, I'm not seeking for net ... because language.)(Perhaps now the producers of cranes and have this as obligatory equipment crane)----------This idea is very small investments, how would koshtal such a laser, similar to those for keyring or children's guns, but I understood time and although some individuals were amazed, but there was no understanding and interest in time and submit these ideas, they already had another look tailored plan about my job there in the company
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Обеќав дека ќе отворам тема и за овој проблем. Крадење и не е нешто ново во нашава држава.
Тука ќе изнесам само случај за „крадење“(чуден начин на кражба со умисла за добивка) каде и
јас сум илволвиран (точно ли го напишав),иако сум слушнал и за други случаеви „потешки“,за кој
некој и добија пат кон капија без враќање, и заслужено.
Нашата (мојата)компанија пред 2-3 години,спроведе акција „дај идеја за напредок“,а од кој идеи
пак требаше да се одберат најуспешните и потоа наградат.
Јас тоа со душа го чекав,а со години наназад и го барав да се воведе а и без тоа поднесував идеи.
---------
Нашата технологија до финален производ бара тој да помине на повеќе операции и постројки.
Тоа значи секаде да се заврши таа операција квалитетно и на наредна доработка материјалот
да се предаде со добар квалитет.
Таму пак ако истиот има некој пропуст,оштетувања и грешки,значи и корекции-отпад, а со тоа
се намалува тежината на финалниот производ или пак класата на целиот,што би значело и
пониска цена и штета на работодавецот,односно компанијата.
---------
Случајов беше минатава година. На една финална-последна линија на преработка, материјалот
се оштетување при самото примање на истиот, од самата линија-постројка.
Така и се работеше подолго време со години,се мислеше дека тоа е од друго место,така дојдено.
Јас го увидов дека тоа не е од друго место туку од „нас“, т.с. од нашата финална постројка.
Тоа почнав да го пишувам во извештаи и кажувам на могумина.Давав и цртежи-скици за решение.
Но со таква работа се продолжи подолго а со тоа се фрлаше отпад од секој производ „многу“.
Велам многу, премногу зачудувачки до огромна месечна тонажа,тие таму знаат точно но и јас.
---------
Еден ден во 3 см, им покажав на вработените таму,како да не се оштетува материјалот кај „НАС“.
И почнавме така на 1-2 производи да работиме и на нив немаше воопшто фрлање отпад.
За овој резултат секако разбрале сите тамошни менаџери.
Се направи како јас што барав и тоа со изработка на идеата од надворешна фирма.
Шефот на таа постројка (кој тоа до сега го негираше) и двајца негови колеги виделе шанса,
шанса за да се дрпне-украде некој денар, со тоа што истата идеа ја пријавиле на комисија.
Идејата ја одобрил и менаџерот иако ја знае сета приказна дека е таа веќе во употреба 1-2 год.
а и лично на него сум му давал скици и текст за решенија.
---------
Јас идеата ја дадов уште порано пред тие да направат комисија или формулари за идеи.
И не само таа идеа туку уште сигурно 20-30 други.
Во април мислам беше лани, тогаш имав забрана за пристап во компанијата,имало прослава
на која и се доделиле награди за најдобри идеи. Баш тогаш и овие тројца земале награда за
идеа за која ништо не вложиле поготово не мисла или труд, ( а и како кога тоа додека јас не го
направив не им текнало ниту пак ќе им некогаш текнело) и тоа по 100 Е мислам беше.
Ете ова е невидена кражба на УМ, на мисла, на идеа, само за лична добивка на едно сретство
наречено ПАРИ, користење на туѓиот ум за да се дојде до пари.
Дали има овакво КРАДЕЊЕ на друго место во државава.
-----------
Накнадно ќе продолжам. За после ова сознание јас се пожалив во човечки ресусрси, но без
одговор останав,без резултат,мислам и надвор од компанијава се пожалив и пак ништо.
Ако ме служи живот и здравје или ако на друг начин не бидам отсранет,сите овие работи за
кој напишав ќе ви ги копирам од тамошните адреси.
со почит.......анчо
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 2011.jpg ова сигурно вие го гледате, исчашен-ушинат зглоб.
ама само не може да го види мојот менаџер за повреди,а на ренген не покажа скшеница,
иако е од пред 1-2 или 3 години,јас се уште имам проблеми со зглобот и движењето.
За повредата накнадно и за немањето никакви услови за работа таму кај што се случи таа.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Лошо од страна на компанијата што воопшто наградила за нова идеа нешто кое е пракса од поодамна, имено наградиле измислување на топла вода е муабетот. Е сега тоа што ти си го измислил искрено можеле да те наградат интерно тогаш но и без награда требало да се знае дека тоа веќе е применето и нема што за истото некој да се фали дека го измислил вчера. Мислам нема „суд“ кој би досудил дека компанијата ти кради патент затоа што колку што знам секое работно дело во некоја компанија е сопственост на компанијата а не на „измислителот“ тие можат но не мораат да го наградат изумителот но секако дека се задолжени да го именуваат. Мислам дека најмногу што можеш да добиеш е да тој процес да се знае дека е твое дело а дека останатите ќе вратат пари и дека некој ќе ти даде тебе нешто како заслуга тоа тешко. Едноставно ќе имаш само морална сатисфакција дека признале оти ти си измислил нешто но не и тоа да го валиризираш, да добиеш некоја материјална корист.
 
Т

Триптико

Гостин
@Anco искрено, БРАВО! Уште поискрено, БРАВО БУДАЛО!!! Во оваа држава напредните, креативните, досетливите...СЕ КАЗНЕТИ, а не наградени. Да речеш дека јас со 30 години сум глупав, наивен, не гледам што се случува наоколу...па да сфатам. Ама ти со дупло години и да те преебат... Жалосно е. Ова што го пишуваш верувај нема да ти ја поправи штетата, односно никој нема да ти рече фала. Пишувај на тебе да ти олесни и евентуално сите да разберат, дека технологијата на работење на таа фирма е ТВОЈА, а не нивна иновација (нели на дел од постапките, процесите... како и да се нарекуваат). Знаеш...во МКД не постои срам. Не постои лице. Од едно уво влегло, од друго излегло. Срамот кај нив трае 2 секунди. Првата кога ќе им плеснеш во лице, втората кога ќе им излезе од глава. После тоа...исто како да не си им кажал.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Koja siromastija na rakovodenje znaci vladee vo kompanijava,poradi koja duri i kradenje na tudi idei za napredok.
Ve molam da go ispitate celiot slucaj. Za ovaa ideja koja vie ja proglasuvate i ideja na godinata,jas nekolku godini kazuvam a pred 2 godini i sprovedov vo delo. So godini toa go pisuvam vo izvestaite, a kaj G-din xxxxx imam i dadeno na pismeno resenie za problemot.Imam i vo komjuter pisuvano za toa a i sliki pracano do Mittal.
Ova i ne go racunam za nekoja ideja,tuku taka ne trebalo da se dozvoli da se raboti.
Sami so godini go deklasirate materijalot na navedenata linija,a potoa pravilnoto rabotene za VAS e ideja.
Koja siromastija i na rabotenje, i na priznavanje na nerabotenjeto. Dokaz deka ovde eve kako se uspeva.
Ideja e koga VIE ce napravite i se uste pravite po 20 ili 70 toni skart posle zastoj,a jas samo so dva zbora mozam toa da go resam,subjektivni ili so drugo tehnolosko resenie.
--------------
Ова сум го веднаш пратил до компанијата,кога разбрав дека е наградена моја дамнешна-стара идеа.
(на крај во е-мајлот се извинувам што е на латиница,бидеиќи нешто се укочи компјутерот.)
@Anco искрено, БРАВО! Уште поискрено, БРАВО БУДАЛО!!! Во оваа држава напредните, креативните, досетливите...СЕ КАЗНЕТИ, а не наградени. Да речеш дека јас со 30 години сум глупав, наивен, не гледам што се случува наоколу...па да сфатам. Ама ти со дупло години и да те преебат... Жалосно е. Ова што го пишуваш верувај нема да ти ја поправи штетата, односно никој нема да ти рече фала. Пишувај на тебе да ти олесни и евентуално сите да разберат, дека технологијата на работење на таа фирма е ТВОЈА, а не нивна иновација (нели на дел од постапките, процесите... како и да се нарекуваат). Знаеш...во МКД не постои срам. Не постои лице. Од едно уво влегло, од друго излегло. Срамот кај нив трае 2 секунди. Првата кога ќе им плеснеш во лице, втората кога ќе им излезе од глава. После тоа...исто како да не си им кажал.
-
благодарам,баш е така како што пишувате,како да ја знаете сета ситуација таму.
како само не им е срам тие колеги и шефови,да пружат рака кога им се честиташе за идеата,па и ги имаше така „радосни“ по наши весници и табли насликани со дипломата за награда.АРАМ.
----------
ќе продолжам[DOUBLEPOST=1451771062][/DOUBLEPOST]Здраво „Миттал“
Зарем е тоа вистина што слушам,немајќи свој идеи и лица за идеи,ги пријавувате мојте идеи како ваши.
Ве молам ова да го проверите и ако грешам се извинувам предвремено,но така слушнав.
Сигурно 5-6 години само јас тврдев дека натисокот на 840мм е од самата линија и барав,поднесувава идеи за тоа да се реши.Со години се фрлаше од секој котур до 0,5 тони поради тоа. И „сам“покажав како треба и беа за проба поставени тие гуми со мене во 3см,претходно ги убедував со ставање котур директно од кран на количка и тогаш немаше тој натисок.
За ова сум ве повеќе пати известувал како на 11.03.2003 година, а сум давал и писмено неколку пати.
Зашто не реагирале мојте менаџери ако слушнале за ова,дека тоа е мое дело а не на некој друг.
Погледнета ја слика 30 од тој ден.Поради оваа грешка и други се фрлаше по 2 т секоја смена или до 7т на ден.
Ве молам оваа неправилност да се исправи.
-----------------
ова погоре пак сум го пратил до сите директори ( Индиец,Францизин и Шпанец)
и ништо се си остана по старо по нивно.
КРАДЦИТЕ си земаа награда за ИДЕА.....за моја идеа,
 
Последно уредено:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Анчо, а да прашам нешто, колку имаш до пензија во таа глупа фирма? Истерај си до крај и ескивирај максимално и со идеи и со залагање. Остави нека губат а еден ден можеби ќе се сегат дека губеле и на човекот кој им предложувал идеи за поголема заработка, вака само ти се нервираш а некој се фали со твој труд...
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Значи зошто така си постапил?
Еве јас се нервирам од ова што го прочитав, милион опции си имал и си одбрал опција кај што си и Е**н и тепан, извини вака постар си ама требало помудро да изреагираш..
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Значи зошто така си постапил?
Еве јас се нервирам од ова што го прочитав, милион опции си имал и си одбрал опција кај што си и Е**н и тепан, извини вака постар си ама требало помудро да изреагираш..
Да така е...требаше веднаш да пријавам и викнам обезбедување, и шефот ќе беше изнесен од погон веднаш и немаше повеќе да дојде таму,тоа го знаев(а и затоа и не викнав)а тоа не му е прв пат на тој шеф така да се однесува со вработените и да ги вреѓа со пцовки.
Но има господ...
А да и сведоците незнам како регирале-пишале,секако не ја кажале правата вистина.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Тоа твоето би се почитувало во некоја држава со поголеми вредности, во оваа вукојебина не...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
здраво
Еве ѕирнав малку ракомет(инаку не гледам Тв,бидеиќи и не слушам) и ме потсети и даде некој идеи, а вам.
Колкава борба, тегнење,буткање и паѓање на рамо и продолжување на борбата.
Сам никој не падна на рамо,исто така и во боксот и овдека,мора да си удрен-бутнат од друг.
И бутнатиот паѓа со својата тежина,што би се рекло и слично на таква сила.
Но овдека се борците со исти карактеристики или слични,годиште, спремност па и има дури и категории.
Јас еве и по (две години ли ќе бидат) во една таква ситуација по ваше „борба“не можам.
Мојот противник не беше од моја категорија,јас некоја лесна а тој од погорните тешки. Сите го знаат тоа.
Мојот противник не беше ниту од мојата возраст и тоа сите го знаат.
Мојот противник не беше предизвикан да го направи тоа,од мене,старец со раце во џебови.
Јас еве од тогаш немам ни една вечер преспиено „салам“,не можам на десна страна,а на таа спиев.
Коската на рамото,не знам како се вика (клучна) се уште не може да се врати на свое место. Надвор е.
Тоа го виде и мојот колега веднаш по настанот,но и многу повеќе,како сум бил турнат-удрен и состојбата потоа.
По ова што го гледам,јас не сум паднал само со мојата тежина,т.с. со иста толкава сила,туку со поголема.
Сила на неговата тежина помножена двојно поради тој изненаден напад и мојата неодбрана-неспремност.
Неспремност, бидеиќи и не сум мислел дека воопшто може да се деси нешто такво на работно место.
А вие, ВИЕ велите јас сум бил учесник во физичка пресметка или како беше точно, ( дали ја дознавте вистината)
Со раката и сега не може да работам,поготово не подигната во висина, па така и тешко ми оди и бричење.
Ви давав и слики ни тоа не помогна да ме пратите на подетално снимање,да се открие со точност повредата.
Бев неколку пати самоиницијативно и на рехабилитација,но без резултат, има некоја повреда невидлива за РГ.
Само погледав 2-3 минути од ракометот, но ќе го прочитам овдека резултатот.Повеќе сум тука,на Тв ич.
Секако во друга прилика за скочниот зглоб на ногата со кој имам многу големи проблеми за движење(качување)Со почит................ангел
----------------
(ova sega go prativ do tamu,(am sigurno ne im e....i sega mi treba pak za kopiranje)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Денес 09.03. се имплементира оваа идеа. Резултатите се одлични. Целата легура од внатрешноста на ваљакот истече на едната-пониска страна. Така сега припремениот ваљак ќе се излужи за многу пократко време,нема да се оштети неговата работна површина и векот на траење ќе се зголеми за многу пати.
Идеата - новите елементи за спуштање на ваљакот и чистење може да ги погледате секој ден.
Досегашната процедура со подметачи-гредички се отфрла,а кој многу ја загадуваа и работната средина.
--------------------
Почнав денес и една идеа со изработка на Ножица 68.
Идеата за покривање на отворот-дупката пред намотачот,со маса,ролетна,ми е одбиена 2012год.
Сега слушам дека ќе ја имплементирате (надворешна фирма).Кое беше тогашното образложение за тоа.
Па јас ако тоа не го барав ќе стоеше така уште 40 години,поточно до некоја фатална несреќа.
Сепак треба да се признае како идеа,а за некој„посложени“ идеи, ќе мора вака да ги спроведуваме со надворешна фирма,бидеиќи и ние немаме услови за сето тоа.
Така и идеата за „валци под одмотачот“ на Ножица 68,која е прифатена,треба припрема на местото од надворешна фирма.
Мислам дека и идеата „ огледало над јама на Ножица 68“ треба да се даде на ндворешна фирма за реализација. Таа е сепак потребна - (нели здравјето пред СЕ, ви е логото во сферата за безбедност)
Идеата (одбиена), единствена, пак за Ножица 68 не сте ја сфатиле,треба на лице место да се види.
Имам и идеа дадено(и пак ќе ја дадам за Ножица 67) еднаш ме одбивте,а ништо до сега не направивте.
-------------------
Давав и овие денови неколку идеи, сите за рамналка Тл,ќе ги дадам наскоро со образец.
Што поскоро треба и една идеа да дадам за ХЦЛ лужилница,многу фрламе материјал на понатамошните преработки на траката,поради тамошно неквалитетно работење.
Бев денес на кратко и кај менаџерот по кранови,му ги објаснив идеите,ќе почнам и нив да ги имплементирам но имам уште припремени такви за кранови,што и му ги пратив денес,т.с. некој скици од нив.
Утре како да подигнам некој материјали од магацин што ми требат за некој идеи.
-------------------
Да има и избор за идеа на деценијата и идеа на векот, би поднел и таму повеќе.
(имам неколку и применети во 20 век - некој се се уште во употреба,ете тогаш јас сум ги тие поднесувал...
за напредок...да баш за НАПРЕДОК...а некој сега се виде само за пари е не за употреба.)
Внимавајте на тоа.
Поздрав Ангел...( 3 septemvri 2015 god.)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Денес 23.о2.2015 година, 2 см на ТЛ
Од котур бр.1500401/1 направивме два котури,и отпад близу 0,5 Т, поради претходна телескопичност во него.
Но често имаме вакви 701 котури, (со оштетени намотки)кој ги потоа корегираме или ако како такви поминат нанаредна постројка се декласира финалниот производ и се оштетуват деловите од линиите и доаѓа до застој за нивна промена.Најчесто се тоа телескопични од една страна до 20-30 мм.
Почесто пак,ние сами ги враќаме телескопичните котури уште еднаш на линија со што трошиме енергија.
ИДЕА.... давав и порано слични вакви идеи за овој проблем:
- Врзување заштитно перниче со тракица на котурот над местото со грешката 701.
- Магнетни перничиња,поставени на котурот над местото со грешката 701.
Иако и некој од нив направив и пробав,не заживеава понатаму во пракса, требаше интервенција на секој таков котур,врзување,поставување,вадење и слично,а тоа значи повеќе работа,затоа еве друга ИДЕА.
ИДЕА
Заштитни перничиња на двете страни на клештата за подигање телескопични котури.
- Парничињата се зацврстени-врзани за клештата со тенка сајла или тенок ланец.
- Перничињата се дрвени или полна пластика и слично со вметнат магнет во нив.
- Перничињата се со дебелина до 50 мм,така да останува доволни 80 мм зават за забот за подигање.
- Перничињата може да се направат и со опција на самообесување-закачување на страните на клештата.
- Ќе направам од двете по еден примерок па кое се одбере за поефикасно,да се имплементира кај сите.
- Перничињата се поставуват на страните од клештата пред да се доближи клештата до котурот.
- Ако знаеме дека можеби и ласер наскоро ќе се постави на клештата,тогаш така ќе биде подигањето на телескопичните котури без оштетувања и безбедносно.
-На секој котур ќе има и маркер од која страна е 701,(и оваа дамнешна идеа е негде заврлена)
-Секој котур со ваков маркер-налепница,кранистот не смее сам да го подига.
Со почит....Ангел
Picture 1699.jpg
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Денес поминуват 90 дена по настанаот за кој можеби има потреба од повторни додатни изјави,за нешта кој не се внесени во тогашните,на пример што му претходеше на тој настан,а што е многу битно за понатамошните случувања.Поготово што мојата здравствена состојба не се подобрува. ТОЈ не беше во тек со настаните тие моменти бидеиќи беше во Х положба.Но тоа и не е толку битно,колку што е неговата реакција потоа кога се наоѓаше кај намотувачот и го напушти тоа-тамошно работно место(значи ТОЈ-напушта работно место) и се упати,брзо кон мене на десетина чекори одалечен на простор на патека за движење помеѓу линиите.
Ама се понатаму се склопува како тоа да се другачие прикаже,поточно како ТОЈ да се спаси,бидеиќи ова би било преседант во борбата за безбедност-односно повреда од напад на работно место што е недозволиво.
Затоа и така пристапувате кон решението на случајот со напад кон мене,иако и вие сте свесни за правата вистина.
Ако се одеше по таа вистина ТОЈ и да имаше Шпански пасош во џебот немаше да му помогне, помогнав јас што го знаев тој исход како ќе завршеше ако одеше се по правилен ред,а и мислев дека со лесно ќе помине повредата. Но таа на овие години останувала до крај,преостанува секојдневни лекови и терапии на 6месеци.
Незнам дали по толку изминато време имам се уште на некој права во врска со овој случај, бидеиќи тој можеби и не се води како случај на инцидент со повреда.Мислам дека го нема ни во вашите неделни-месечни известија.
Ќе биде ли многу ако барам реконструкција на настанот, а потоа за некој учесници и рехабилитација.
Кариерата ТОЈ ја почна со: затни се, не сери и копач за тебе, што и секој и вие сте го чуле,а бидеиќи тоа му се долго време дозволи, ТОЈ си дозволи и дури вакви физички пресметки(значи ТОЈ е „сам“учесник во нив),како ли понатаму ќе продолжи не знам. Тоа ли го налутило што го потсоправ во тие навредувања,па бидна ова.
Не е свесен дека само му помогнав да стане човек. Ако продолжи-продолжеше така секако Не.
Се уште не сум бил никаде во „установи“ надлежни за вакви случаи (нерешени правилно во местото).
Иако е ова само испратено до вас, молам да го доиспратите и до другите кој се надлежни по темата.Поздрав - Ангел
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Да не се лажеме, тука во оваква држава, правда нема да најдеш.
Ако си кадарен и премногу засегнат можда некој би ти предложил сам да ја дотераш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom