ARCELOR-MITTAL, мојата борба за квалитет

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Точно, ете сум спомнал и тоа,таа ладна валавница,тие машини одзедоа повеќе животи овие години. Како по „обичај“ секогаш,најмирните,а таков беше и мојот колега Томислав,и секогаш откако ќе се деси таква несреќа со загубен живот,дури потоа на тоа место ќе постават заштита или некакво предупредување или пак ќе го остранат тој дел од линијата-постројката и се разбира НИКОЈ_НИКОГАШ не одговара за загубените животи на работниците.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
денес пронајдов некој цртежи со некој идеи кој не се во оние 20 таму набројани,но една ми привлече внимание е таа не сум ја до сега ни официјално поднел како инофација таму во ладна валавница.иако сум работел на тој проблем и сум давал некој идеи за тоа место не не баш за ова. ШКРГИ - поставување шкрги на горниот дел на петата.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Jas raborev vo togashen Mittal steel 2006 ...
Znaci te poznavam
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.761
На ренген исчашено неможе да се прикажи.
Си требало одма да си одиш од работа и директно во државна болница.
За секоја повреда на работно место се дава изјава на полицаец кој доаѓа во болницата.
Потоа по службена должност твоите мораат да направат повредна листа.
Ова го знаам од лично искуство. Како дел од медицински тим за итни интервенции во Џонсон Мети сум однесол еден куп луѓе во болница. Најголем дел од нив не се имаа повредено на работно место туку имаа други маки: настинки, бубрези, притисок и слични работи тотално неповрзани со работата ама бидејќи им се слошило на работно место ние бевме должни, а моите колеги таму сеуште се должни, да ги однесеме во државна болница на преглед.
Исто така кога и јас се повредив на работно место морав да дадам изјава пред полицаец кој дојде во државна болница а беше повикан од страна на болницата.
Жално е што овие работи ги научив додека работев во Џонсон Мети, странска фирма која многу повеќе се грижи за здравјето и безбедноста од многу домашни фирми.
Таму има обуки за здравје и безбедност и секој работник си ги знае своите права.
Најбитно од се е дека се знае кој што работи и секогаш се става голем акцент на здравјето и безбедноста. Вработените се должни да дадат предлози за подобрување на безбедноста при работа.
Доколку настане некакво нарушување на безбедносните процедури тоа јавно се објавува и дискутира.
Исто доколку има некаква несреќа на ниво на ЏМ групацијата за тоа сите се известени и се врши заострување на безбедносните процедури.
Затоа најголеми повреди што настанале при работа се неколку безазлени шинувања по скали и слични смешни повреди. И покрај тоа тимот за медицински интервенции е одлично обучен, реобуки на секој 6 месеци, и квалитетно опремен. Имаме боци со кислород, сандачиња за прва помош на еден куп места и 4 дефибрилатори за кои сите членови на тимот сме обучени да ги користиме.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Jas raborev vo togashen Mittal steel 2006 ...
Znaci te poznavam
значи(НЕ) мора да ме познаваш, поточно бар си чул нешто за НЕКОЈ што бес страв ги кажува а почесто и ги црта невистините таму и неработата во погон односно недобро припремените линии за процес и недобро обучени вработени за процес.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
пред два дена им пишав таму на главните и за оваа КРАЖБА
уште 2-3 месеци треба да одам во пензија и земав листа од пензиско и таму ми извадија листа со нецели 30 години стаж а имам 40 г.стаж.Значи 10 години не ме пријавувале или ме отпишале или незнам што .
И незнам како ќе ги најдам тие 10 години и НИВ ги замолив да ми помогнат.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
На ренген исчашено неможе да се прикажи.
Си требало одма да си одиш од работа и директно во државна болница.
За секоја повреда на работно место се дава изјава на полицаец кој доаѓа во болницата.
Потоа по службена должност твоите мораат да направат повредна листа.
Ова го знаам од лично искуство. Како дел од медицински тим за итни интервенции во Џонсон Мети сум однесол еден куп луѓе во болница. Најголем дел од нив не се имаа повредено на работно место туку имаа други маки: настинки, бубрези, притисок и слични работи тотално неповрзани со работата ама бидејќи им се слошило на работно место ние бевме должни, а моите колеги таму сеуште се должни, да ги однесеме во државна болница на преглед.
Исто така кога и јас се повредив на работно место морав да дадам изјава пред полицаец кој дојде во државна болница а беше повикан од страна на болницата.
Жално е што овие работи ги научив додека работев во Џонсон Мети, странска фирма која многу повеќе се грижи за здравјето и безбедноста од многу домашни фирми.
Таму има обуки за здравје и безбедност и секој работник си ги знае своите права.
Најбитно од се е дека се знае кој што работи и секогаш се става голем акцент на здравјето и безбедноста. Вработените се должни да дадат предлози за подобрување на безбедноста при работа.
Доколку настане некакво нарушување на безбедносните процедури тоа јавно се објавува и дискутира.
Исто доколку има некаква несреќа на ниво на ЏМ групацијата за тоа сите се известени и се врши заострување на безбедносните процедури.
Затоа најголеми повреди што настанале при работа се неколку безазлени шинувања по скали и слични смешни повреди. И покрај тоа тимот за медицински интервенции е одлично обучен, реобуки на секој 6 месеци, и квалитетно опремен. Имаме боци со кислород, сандачиња за прва помош на еден куп места и 4 дефибрилатори за кои сите членови на тимот сме обучени да ги користиме.
благодарам на одговорот, така треба да е во сите фабрики и фирми а посебно во градежниството каде и најмногу има несреќи,
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Во ПИОМ мозе да ти извадат листа со периоди кога имаш стаж а кога немаш, слободно побарај, и види кои периоди ти се дупка со не платен стаж а знаеш дека си одел на работа и под кои фирми се водело тоа. Знам за примери каде пример работиш во една фирма, газдата ја ликвидира а ти си работиш без престан. После година дена газдата отвора нова фирма и тебе те вработува таму. Автоматски ти немаш пријавено никаде дека си работел таа година а ти мислиш дека се било во ред со фирмата.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.761
благодарам на одговорот, така треба да е во сите фабрики и фирми а посебно во градежниството каде и најмногу има несреќи,
Најчести причини за настанување на несреќите се:
- Необученост на луѓето за ракување со соодветната опрема.
- Немање соодветни работни процедури.
- Немање јасно определена организација на работа, секој работи што ќе стаса, тука страдаат и луѓето и опремата оти фаќа и писмено и неписмено а најчесто 99% е неписмено.
- Незапознаеност на луѓето со безбедносните правила на однесување во работниот простор независно дали тоа е фабрика, работилница и градилиште.
- Недостаток од знаци за предупредување на опасности: на пр. опасност од гасови под притисок, опасност од пареа, опасност од вилушкари и слично.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
да сефтосаме годинава нешто за Митал.
Таму за непознаниците,произвоството оди отприлика вака, во непрекинато произвоство на процесни линии,односно лента-трака се стартува и со денови се работи на пример се поцинкува или се фарба таа трака, пази ЧЕЛИЧНА трака обично со ширина 1000 и+мм.
Е ама што се случува често се кине таа ЧЕЛИЧНА трака-лента и ете ти застој и тешки загуби и отпаден материјал и изгубено време.
За ова сум давал повеќе идеи(и се уште може да давам) и се уште не ми е јасно како се кине таа ЧЕЛИЧНА трака таму (везден) а на пример и друго некое произвоство е слично на најлон или штоф ? Или на пример ако така се кине траката во печатници за новини кога ние ќе ја читаме Нова Македонија,после една недела. ??? доста за сега.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
да сефтосаме годинава нешто за Митал.
Таму за непознаниците,произвоството оди отприлика вака, во непрекинато произвоство на процесни линии,односно лента-трака се стартува и со денови се работи на пример се поцинкува или се фарба таа трака, пази ЧЕЛИЧНА трака обично со ширина 1000 и+мм.
Е ама што се случува често се кине таа ЧЕЛИЧНА трака-лента и ете ти застој и тешки загуби и отпаден материјал и изгубено време.
За ова сум давал повеќе идеи(и се уште може да давам) и се уште не ми е јасно како се кине таа ЧЕЛИЧНА трака таму (везден) а на пример и друго некое произвоство е слично на најлон или штоф ? Или на пример ако така се кине траката во печатници за новини кога ние ќе ја читаме Нова Македонија,после една недела. ??? доста за сега.
Anco ,
ARCELOR-MITTAL
ке биде продадена на некоја Италијанска компанија така да нема да имаш повеќе да се жалиш
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Vrti suchi pak ke e ladna valavnica - CRM[DOUBLEPOST=1524347894][/DOUBLEPOST]
значи(НЕ) мора да ме познаваш, поточно бар си чул нешто за НЕКОЈ што бес страв ги кажува а почесто и ги црта невистините таму и неработата во погон односно недобро припремените линии за процес и недобро обучени вработени за процес.
Da verojatno e taka kako Što veliš
a problem so Stažote blagoarejki na Stole i S S...
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Vrti suchi pak ke e ladna valavnica - CRM[DOUBLEPOST=1524347894][/DOUBLEPOST]
Da verojatno e taka kako Što veliš
a problem so Stažote blagoarejki na Stole i S S...
ако сте се уште во контакт со некој од таму,пртиму ова или кажи му да прочита...господ памти,можеби не сега на тој или оној..ама во наредните нивни генерации ќе си платат за оваа неправда.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
ако сте се уште во контакт со некој од таму,пртиму ова или кажи му да прочита...господ памти,можеби не сега на тој или оној..ама во наредните нивни генерации ќе си платат за оваа неправда.
Ne sum Anco
i slabo odam nataka
ostana nekoj momci moe godishte 1970
NOV menader - MN Luge si najdo a Care !
SE e smeneto ! Mislam dek asega ima 2 kadi za pocinkuvanje pred kada i kada :[DOUBLEPOST=1532988306][/DOUBLEPOST]
Anco ,
ARCELOR-MITTAL
ке биде продадена на некоја Италијанска компанија така да нема да имаш повеќе да се жалиш
ILI Ukrainska "!
Zalot ke ostane
sekoj remont ne vgraduvaš celik -cigli ne znam sto
vgraduvas i del od sebe,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom