Android корисници (проблеми, прашања, совети)

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Дечки, како да ставам слики на телефоното од компјутерот ?

Alcatel one touch
 
Член од
8 септември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
1
Имам една мака, не знам дали да се смеам дали да плачам. :D

Сабајле почнувам да го користам таблетот (Самсунг Гелакси Теб 2 7.0) и гледам едно ко влакно на екранот. Такво мало, ситно, на десната страна некаде кај половината, на крајот од таблетот. Ко влакно од веѓата да паднало, толку кратко, мало ептен. Пробав да го тргнам, не биваше. Си помислив оти чудни мртви пиксели имам. Прееска читав ствари, гледав и пустев на таблетов, си работи најнормално, само кога се светли бои некои се покажува влакното, кога се некои сложени форми, не го покажува како дупче внатре. До шо може да е работата?
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Имам една мака, не знам дали да се смеам дали да плачам. :D

Сабајле почнувам да го користам таблетот (Самсунг Гелакси Теб 2 7.0) и гледам едно ко влакно на екранот. Такво мало, ситно, на десната страна некаде кај половината, на крајот од таблетот. Ко влакно од веѓата да паднало, толку кратко, мало ептен. Пробав да го тргнам, не биваше. Си помислив оти чудни мртви пиксели имам. Прееска читав ствари, гледав и пустев на таблетов, си работи најнормално, само кога се светли бои некои се покажува влакното, кога се некои сложени форми, не го покажува како дупче внатре. До шо може да е работата?
Дај слика да видиме.
 
Член од
8 септември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
1
Дај слика да видиме.
На скриншат не ми извади ништо, очигледно пошто скриншатот фаќа тоа шо се процесира у графичката, а не тоа шо е на екранот ... ваљда. :)

Е сега, пробав со телефон да сликам нешто, ама има слаба камера, и ми го даде ова:



Ситно, ептен ситно е, дури и не знам колку реално се познава. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: AL.

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Јас не гледам ништо.
Сепак нема потреба од паника,ситна гребнатинка,ништо страшно.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Not a dead pixel after all? :D
Истото го имам и јас. Не е dead pixel, туку ситна гребнатинка. Ако имаш заштита на екранот и ако ја тргнеш заштитата ќе воочиш дека ќе исчезне. Јас еднаш по грешка ставив клуч во истиот џеб со течефонот и истото ми се случи. Немаш причина за паника :D
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Имам HTC One x и пробелем со интернетот , односно кога е причлучен на вифи интернетот е бавен иако е одма до рутерот.
Му направив и ресет на мобилниот ( мислев да не има вирус , па за тоа дека е бавен) но павторно исто .
Не е до рутерот бидиќи компјутерот и друг мобилен си работаат без проблем.

Решение ?

 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.762
Поени од реакции
20.480
Имам HTC One x и пробелем со интернетот , односно кога е причлучен на вифи интернетот е бавен иако е одма до рутерот.
Му направив и ресет на мобилниот ( мислев да не има вирус , па за тоа дека е бавен) но павторно исто .
Не е до рутерот бидиќи компјутерот и друг мобилен си работаат без проблем.

Решение ?
Settings > WiFi > Advanced > Tick best WiFi performance или Best WiFi може да пишува.
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Имам HTC One x и пробелем со интернетот , односно кога е причлучен на вифи интернетот е бавен иако е одма до рутерот.
Му направив и ресет на мобилниот ( мислев да не има вирус , па за тоа дека е бавен) но павторно исто .
Не е до рутерот бидиќи компјутерот и друг мобилен си работаат без проблем.

Решение ?
Колку што успеав да прочитам низ интернетов многу луѓе го имаат истиот проблем како тебе.. Пробај да го приснеш десниот горен дел од екранот (види линк) и види дали ќе се среди.. Ако е тоа обрати кај операторот, во некои земји им ги менуваат телефоните, а на youtube има многу туторијали како да го средиш тоа ама бара отварање на целиот телефон.. Како и да е, ако ти е рутиран телефонот ти останува да пробаш со апликацијата WiFix..
Едит: Не мора да ти е рутиран телефонот за да ја користиш апликацијава..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom