Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Имам систем андроид на мојот ЕлЏи, има некој апликации кој и не ги користам премногу и би ми требало неколку пјаснување.

На телефонот имам сд картица од 1 гиг кој одеше во пакет со него па не знам дали ќе биде доволно за тоа што го барам.

Ми треба скајп и ми треба апликација за ГПС (давајте препораки). Имам гугле мапс инсталирано но меѓутоа тие бараат поддршка на ви фи за да можам да ги читам.
Уште едно прашање телефонот кога ќе го поврзам преку компјутер не го препознава, дали треба да инсталирам некое додатно програмче за тоа или е друго во прашање.
Прашање дали за овие две апликации треба да купувам поголема сд или 1 гиг ќе ги издржи?

Фала
За џпс би ти го препорачак CoPilot го користам не побарува интерент врска, НЕНОРМАЛНО е точен штета само што ја нема детална мапа на МК. А за скајпот ако не го имаш рутирано неможеш да го исталираш преку маркетот.

За скајп имам ставено тука туторијал http://android.modaco.com/content/lg-gt540-optimus-gt540-modaco-com/319776/skype-on-2-1/ провери можеби работи и на 1.6

CoPilot е околу 10 мегабајти + картата за МК е 7 МБ, Скајп ти е 8-9 мб така да не се секирај сд картица од 1 гига ти врши одлична работа.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
За џпс би ти го препорачак CoPilot го користам не побарува интерент врска, НЕНОРМАЛНО е точен штета само што ја нема детална мапа на МК. А за скајпот ако не го имаш рутирано неможеш да го исталираш преку маркетот.

За скајп имам ставено тука туторијал http://android.modaco.com/content/lg-gt540-optimus-gt540-modaco-com/319776/skype-on-2-1/ провери можеби работи и на 1.6

CoPilot е околу 10 мегабајти + картата за МК е 7 МБ, Скајп ти е 8-9 мб така да не се секирај сд картица од 1 гига ти врши одлична работа.
Јас дури да одговорам на постов ќе излези телефонот мој од мода. За скајпот ќе се снајдам си викам со тоа што ќе го даунлоудирам директно од сајтот преку ви-фи.
Копилот програмата е бесплатна ? Каде можам да најдам карта за Македонија.

Имам LG GW620 модел, можам на него да инсталирам? овај програм е компатибилен со секој телефон што има андроид систем?

Еве не го зедов и на работа да видам која верзија на андроид ја има си викам 1,5 зошто го немам ништо чепкано.

Сега објаснете ми дали треба да го даунлоудирам директно програмот преку линк на телефонот со ви-фи или пак го симнувам на компјутер па потоа преку блутут го тргам на телефон. Немам микро есде кард ридер инаку тоа ми изгледа како најдобра варијанта, да го сметнам, копирам на картичка и потоа инсталирам.

Давајте совети пред да почнам да читам гугл и да бидам позбунет :)

Копилот програмата ми брка работа за планинарење?
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
Навигација за андроид има најразлична но заедничко за сите е што мапата на Македонија е катастрофално лоша. Програмчињата се добри ама мапите не баш. Најпознати се Navigon, Copilot, iGo итн. Navigon можеш да го тргнеш од андроид маркет,има trial верзија која трае месец дена.

Копилот програмата ми брка работа за планинарење?
За планинарење Sportypal и ништо друго не ти треба.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Не го заборавајте и MapDroid ...работи на формат micromap така да мапата на МК зафаќа некој си 2-3 МБ ,а е добро покриена!
 

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
Здраво, имам Samsung Galaxy 3 од овие у T-mobile со Андроид 2.1 па дали може да се направи upgrade и ако може некoј туторијал...а да и никако неможам да го rootiram, сигурно некаде грешам.....помош???

Фала унапред :salut::smir:
P.S

Шо мислете за телефончето,...? :)
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Не го заборавајте и MapDroid ...работи на формат micromap така да мапата на МК зафаќа некој си 2-3 МБ ,а е добро покриена!
MapDroyd е навистина добра офлајн алатка за мапи. МК мапата е 1мб. А се насе цел балкан не фака повеќе од 30 мб. Навистина корисно.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не го заборавајте и MapDroid ...работи на формат micromap така да мапата на МК зафаќа некој си 2-3 МБ ,а е добро покриена!

го симнав од нет и ми вика мапа да симнам од копјутер или директно на мобилен ја одбрав само македонија и ми вика 11 мб? кази како сто се инсталира?
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
го симнав од нет и ми вика мапа да симнам од копјутер или директно на мобилен ја одбрав само македонија и ми вика 11 мб? кази како сто се инсталира?
Незнам бе брат ако имаш таму понуда да ја инсталираш нашата мапа,инсталирај ја друга процедура нема,едино прочепкај низ програмот да не тие нешто не штиклирано или што ти ја знам...јас многу одамна ја инсталирав и не памтам како одеше процесот само знам дека нема никаква комплицираност!
 

KOKO AR.

i jas tebe
Член од
22 декември 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
E сега ај кажете како да го рутирам Т-mobile Pulse на андроид 2.1 ми е сега така го купив ама нај што ме нервира е што неможам да инсталирам апликации на мемориска картица и совет ако е комлицирано да не чепкам оти немам многу искуство со тоа.поздрав
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Незнам бе брат ако имаш таму понуда да ја инсталираш нашата мапа,инсталирај ја друга процедура нема,едино прочепкај низ програмот да не тие нешто не штиклирано или што ти ја знам...јас многу одамна ја инсталирав и не памтам како одеше процесот само знам дека нема никаква комплицираност!

а можеш да ми ја ставиш мапата од макеодниај овде да ја симнам јас?
 

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
Aj ако може некој нека постира туторијал за рутирање на Samsung GT-I5800 и туторијал за upgrade е добредојден ама поважен ми е рутот :) само не ovoj http://0.mk/8a19 oти не работеше кај мене а се правам како што треба

Фала унапред :smir:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
E сега ај кажете како да го рутирам Т-mobile Pulse на андроид 2.1 ми е сега така го купив ама нај што ме нервира е што неможам да инсталирам апликации на мемориска картица и совет ако е комлицирано да не чепкам оти немам многу искуство со тоа.поздрав
Уопште не ни пробувај...поарно дај си 200-300 ден кај Некро у мобилара нека ти го среди...ако уопште се нафати...инаку сам никако чим си почетник!


а можеш да ми ја ставиш мапата од макеодниај овде да ја симнам јас?
Брат интернетов ми е у минус...незнам што е работава одвај ми ја отвори странава за да ти пишам...а камо ли да аплоадирам...побарај на официјалната страна на мапдроид дали ги имаат мапите одделно за симнување!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Уопште не ни пробувај...поарно дај си 200-300 ден кај Некро у мобилара нека ти го среди...ако уопште се нафати...инаку сам никако чим си почетник!



Брат интернетов ми е у минус...незнам што е работава одвај ми ја отвори странава за да ти пишам...а камо ли да аплоадирам...побарај на официјалната страна на мапдроид дали ги имаат мапите одделно за симнување!

гу нема побарав, ајд екога ќе ти се седи нетот стај ми ја мапата секунда работа е 1мб е
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
а можеш да ми ја ставиш мапата од макеодниај овде да ја симнам јас?
Еве ја мапата на Македонија за Mapdroyd.
Треба да ја ископираш во мемориската картичка во \Mapdroyd\Data\
 

Kajgana Shop

На врв Bottom