Android корисници (проблеми, прашања, совети)

P

Princ

Гостин
Winamp, it really whips the llama's ass :D
Закон. Андроид е првиот мобилен ОС што доби винамп?

Инаку, ептен ми се виде згодно она синхронизирањето преку wi-fi со десктопот. Тестираше некој, подеси? Јас пробав ама некако не ми оди :/
 

Urban_Mover

Madridista
Член од
31 октомври 2005
Мислења
2.160
Поени од реакции
125
Благодарение на Joey го рутирав и мојот GT540...е сеа сакав да прашам...апликациите си се инсталираат по дифолт на меморијата од телефонот...дали може некако да направам или да ги префрлам на мемориска картица?
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Благодарение на Joey го рутирав и мојот GT540...е сеа сакав да прашам...апликациите си се инсталираат по дифолт на меморијата од телефонот...дали може некако да направам или да ги префрлам на мемориска картица?
Зависит од RОМ-от кој го користиш, ако немаш снимено custom RОМ (во последно време сите се со вградени apps2sd) побарај на интернет apps2sd туторијали за твојот телефон... Со самово рутирање не добиваш нишо освен superuser permisions од кој имет потреба некој програми, и нормално можност за снимање на нов софтвер...

Би ти препорачал АutoKiller, SetCPU(го немат во маркет - само на xda-developers), Cache Cleaner да снимиш и да осетиш малу придобивки од рут...
Ако ти блокират телефонот после оверклокирање значит си ги прекорачил границиве со SetCPU (внимавај и на премногу ниски фреквенции телефонот блокират)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Winamp, it really whips the llama's ass :D
Закон.
На тоа сум се помочал од смеење кога го слушнав :), а иначе не сум пробал да го поврзам со десктоп после ќе пробам па ќе видиме дали ќе имам некакви проблеми (ако има највероватно е дека сеуште во бета).

Него ајде како што оди денот и денеска да ви препорачам нешто:

За денеска имаме една ОДЛИЧНА игра, ако не и една од најдобрите. Пред скоро една недела излезе од бета фаза и досега ја имаат над 3 милиони спуштено. Играва крена огромна галама дека до сега беше експузивно само на ајфон и се наплаќаше, сега ја има и на андроид И Е ФРЕЕ (на ајфон сеуште се наплаќа)


Ајмо скенирајте (се надевам дека сите имате бар код скенер)

chart.png

angry_birds_02.jpg
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Skype (Android) 1.0.0.538 Download

http://download.famouswhy.com/skype__android_/



абе не ви треба никаков рут на мобилниот да правите, има една алтка која си ја инсталирате бесплатно од маркет и со нејзе може да инсталиратие андроди апликации.


How to install .apk files on Android





јас таак го инсталирав скупе на мојот мобилен :)


 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
HTC Deskre with Froyo, го користам appkiller али апликациите пак се палат :S Имам Root, Winamp, Skype, Home pipe, Photo fx, Market finder.
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
Јас користам Advanced Task Killer Free и сум презадоволен од неа.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
И ја, ама некои програми после пак се палат сами.
 
P

Princ

Гостин
А јас би ви препорачал да не користите воопшто таск менаџери. Повеќе штета си правите отколку да оставите потребните апликации да си се активни (а неискористени, значи без да зимаат никакви ресурси) наместо да ги убивате на секои Х минути, за истите пак да се активираат. И пак да ги убиете. И пак да се активираат.

http://droidtalk.net/should-i-install-a-task-managerkiller-on-my-android-device/
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Штотку успеав да направам апп2сд, лакше се дише :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Прво ќе го спуштиш ова ТУТОРИЈАЛ убаво ти е објаснето, па потоа ќе си го спуштиш ова ТУКА.

Кај мене работеше како што треба, ако заглавиш на нешто пиши ќе се обидам да ти помогнам.

Одговорноста си е твоја :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Имам систем андроид на мојот ЕлЏи, има некој апликации кој и не ги користам премногу и би ми требало неколку пјаснување.

На телефонот имам сд картица од 1 гиг кој одеше во пакет со него па не знам дали ќе биде доволно за тоа што го барам.

Ми треба скајп и ми треба апликација за ГПС (давајте препораки). Имам гугле мапс инсталирано но меѓутоа тие бараат поддршка на ви фи за да можам да ги читам.
Уште едно прашање телефонот кога ќе го поврзам преку компјутер не го препознава, дали треба да инсталирам некое додатно програмче за тоа или е друго во прашање.
Прашање дали за овие две апликации треба да купувам поголема сд или 1 гиг ќе ги издржи?

Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom