Amazon (официјална тема)

  • Креатор на темата Гоццццце
  • Време на започнување

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Јас сум слеп или никаде не пишува колку е шипинг на производот?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Јас сум слеп или никаде не пишува колку е шипинг на производот?
Мора да одиш речиси до крај со процедура за да ти го пресмета шипингот доколку го има за кај нас или ќе ти излези известување дека не праќет.
Главно еден добар дел на производи не ги испраќет за овдека.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
22
Поени од реакции
6
Дечки, јас сакам да порачам парфем од амазон и еве што ми пишува
Screenshot_1.png Ова значи дека го праќаат во МК и дека нема шипинг или отпосле може да испадне уште нешто за доплаќање?
А подолу пишува вака
Screenshot_2.png
Можам да го порачам или не? Инаку првпат порачувам нешто од Амазон, не сум баш најупатена
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Дечки, јас сакам да порачам парфем од амазон и еве што ми пишува
Прегледај го приврзокот 160776 Ова значи дека го праќаат во МК и дека нема шипинг или отпосле може да испадне уште нешто за доплаќање?
А подолу пишува вака
Прегледај го приврзокот 160777
Можам да го порачам или не? Инаку првпат порачувам нешто од Амазон, не сум баш најупатена
Screenshot_2.png
Зш немојт да стегнам Learn more на принтскринот:Dпретпоставувам дека најверојатно фри шипинг важит само за америчко тло.
За да провериш додај го во кошница и оди на следниот чекор за додавање адреса за достава па ќе видиш дали и колку $ ќе треба.
Без разлика на цената, да знајш дека законски парфемите подлежат на дополнителни давачки ко ќе стигнат тука кај нас.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
22
Поени од реакции
6
Прегледај го приврзокот 160778
Зш немојт да стегнам Learn more на принтскринот:Dпретпоставувам дека најверојатно фри шипинг важит само за америчко тло.
За да провериш додај го во кошница и оди на следниот чекор за додавање адреса за достава па ќе видиш дали и колку $ ќе треба.
Без разлика на цената, да знајш дека законски парфемите подлежат на дополнителни давачки ко ќе стигнат тука кај нас.
Аха, значи за парфеми се плаќа и после... Фала ти за инфо, ама изгледа не може да се порача сепак :/
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Аха, значи за парфеми се плаќа и после... Фала ти за инфо, ама изгледа не може да се порача сепак :/
Прати ми ако сакаш линк ќе проверам сигурно дали се праќа или не за кај нас.
 
M

Mr.T

Гостин
Сум немал никакво искуство до сеа со онлајн купување.
Сакам да нарачам стручна литеретура за факултет што ми треба па на амазон најдов доста понуди со прифатливи цени.
Е сеа неколку прашања до тие што имаат искуство со купување ствари од таму или се доста добро информирани..
1. Како оди процесот на плаќање? Може ли со наша картичка (НЛБ, Стопанска итн) да се купува или има други процеси? Има ли шанси да ти повлечат пари од сметка а да не добиеш ништо?
2. Како се рачуна шипингот? Видов на некои производи пишува (пр. +3.50$ Shipping)? Само тој шипинг се плаќа или има и нешто додатно плус (ако има, дали му е стандарна цена или варира зависно од производот) ?
3. Како се проверува дали е можно праќање до кај нас?
4. Да кажеме дека се е ок, нарачуваш и стига пратката.. Како се испорачува? Од кај се зема? Карго нешто или ?

=Ако имате некој друг извор за купување стручна литература, што е посигурен и повеќе прифатлив и достапен за нас, кажете.=
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Сум немал никакво искуство до сеа со онлајн купување.
Сакам да нарачам стручна литеретура за факултет што ми треба па на амазон најдов доста понуди со прифатливи цени.
Е сеа неколку прашања до тие што имаат искуство со купување ствари од таму или се доста добро информирани..
1. Како оди процесот на плаќање? Може ли со наша картичка (НЛБ, Стопанска итн) да се купува или има други процеси? Има ли шанси да ти повлечат пари од сметка а да не добиеш ништо?
2. Како се рачуна шипингот? Видов на некои производи пишува (пр. +3.50$ Shipping)? Само тој шипинг се плаќа или има и нешто додатно плус (ако има, дали му е стандарна цена или варира зависно од производот) ?
3. Како се проверува дали е можно праќање до кај нас?
4. Да кажеме дека се е ок, нарачуваш и стига пратката.. Како се испорачува? Од кај се зема? Карго нешто или ?

=Ако имате некој друг извор за купување стручна литература, што е посигурен и повеќе прифатлив и достапен за нас, кажете.=
1. Процесот на плаќање иде со сите кредитни и дебитни картички од која и да било банка како и со ваучери. Штом ке кликнеш confirm парите веднаш ти се повлекуваат од сметка. Доколку не добиеш ништо парите ке ти бидат вратени, но многу мала е таа веројатност.
2. 3.50$ е само за УСА, за Македонија шипингот е од 8-10$ па нагоре во зависност некогаш и од тежината на книгата. Додатни трошоци ке имаш тука ако се заинатат нашите т.е ако претераш со купувањето, да купиш да речеме книги во вредност од 200-300$
3. Ако производот е означен со This item ships to Skopje, Macedonia тогаш истиот стигнува до МКД во спротивно This item does not ship to Skopje, Macedonia. Please check other sellers who may ship internationally
4. Повторно зависи од габаритот, ако пакетот е тежок ке ти стигне потврда за подигање на пратка во најблиската пошта, ако пакетот е помал ке ти го достават на адресата која е наведена.

Други страни од каде имам порачувано книги се

www.barnesandnoble.com
www.bookdepository.com
 
M

Mr.T

Гостин
1. Процесот на плаќање иде со сите кредитни и дебитни картички од која и да било банка како и со ваучери. Штом ке кликнеш confirm парите веднаш ти се повлекуваат од сметка. Доколку не добиеш ништо парите ке ти бидат вратени, но многу мала е таа веројатност.
2. 3.50$ е само за УСА, за Македонија шипингот е од 8-10$ па нагоре во зависност некогаш и од тежината на книгата. Додатни трошоци ке имаш тука ако се заинатат нашите т.е ако претераш со купувањето, да купиш да речеме книги во вредност од 200-300$
3. Ако производот е означен со This item ships to Skopje, Macedonia тогаш истиот стигнува до МКД во спротивно This item does not ship to Skopje, Macedonia. Please check other sellers who may ship internationally
4. Повторно зависи од габаритот, ако пакетот е тежок ке ти стигне потврда за подигање на пратка во најблиската пошта, ако пакетот е помал ке ти го достават на адресата која е наведена.

Други страни од каде имам порачувано книги се

www.barnesandnoble.com
www.bookdepository.com
Фала ти другар на деталниот одговор! Ова што викаш дека доколку не добија кје ми се вратат парите ама мала е веројатноста за тоа... Мала е веројатноста дека кје ги вратат парите доколку не ти испорачаат ништо или мала е веројатноста дека нема ништо да ти испорачат, дека обично испорачуваат се?

Инаку разбркав за една книга што ми треба, најевтините цени што се на ново да ја купиш книгата, не се испорачува до тука.... Страшно! Мислев дека ќе заштедам некој денар ако побарам на амазон ама на крај испадна дека достапните книги што можат до тука да ги испорачаат се иста цена како од тука да ја купам, и едноставно не вреди.
 
M

Mr.T

Гостин
Проверив брат.. Еве која е разликата:

1. https://www.bookdepository.com/Guyton-and-Hall-Textbook-of-Medical-Physiology-John-E-Hall/9781455770052?ref=grid-view
2. http://www.akademskakniga.mk/BooksM/BookMojDetails?book=50389&kat=17&addStat=1

Мене ми беше првично да побарам од амазон зошто видов понуди кои се движеа од 70$ па нагоре за Нова книга, не користена..
И ги проверив сите понуди на амазон под 100$ што се, ништо достапно за тука (ги проверував само тие продавачи што имаа мнг позитивни гласови)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Проверив брат.. Еве која е разликата:

1. https://www.bookdepository.com/Guyton-and-Hall-Textbook-of-Medical-Physiology-John-E-Hall/9781455770052?ref=grid-view
2. http://www.akademskakniga.mk/BooksM/BookMojDetails?book=50389&kat=17&addStat=1

Мене ми беше првично да побарам од амазон зошто видов понуди кои се движеа од 70$ па нагоре за Нова книга, не користена..
И ги проверив сите понуди на амазон под 100$ што се, ништо достапно за тука (ги проверував само тие продавачи што имаа мнг позитивни гласови)
Епа торент, освен ако сакаш во библиотека да си ја имаш од мерак.

Sent from my A8 using Tapatalk
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Проверив брат.. Еве која е разликата:

1. https://www.bookdepository.com/Guyton-and-Hall-Textbook-of-Medical-Physiology-John-E-Hall/9781455770052?ref=grid-view
2. http://www.akademskakniga.mk/BooksM/BookMojDetails?book=50389&kat=17&addStat=1

Мене ми беше првично да побарам од амазон зошто видов понуди кои се движеа од 70$ па нагоре за Нова книга, не користена..
И ги проверив сите понуди на амазон под 100$ што се, ништо достапно за тука (ги проверував само тие продавачи што имаа мнг позитивни гласови)
Искрено братче во медицинска литература не се разбирам :( но од тоа што ти го понуди направив неколку споредби и ја најдов оваа книга http://www.datastatus.rs/proizvod/12591/guyton-and-hall-textbook-of-medical-physiology-international-edition-13th-editi едицијата иста, авторот, страните итн итн но корицата е различна (можеби и целата книга не знам). Ако е таа таа книга што ја бараш а имаш роднини или пријатели во Србија ке заштедиш скоро 2000 денари затоа што оваа книга таму е 9000 динари.

1 РСД е 0,5 МКД што во превод би му дошло дека 9000 динари се 4500 денари :)
 
M

Mr.T

Гостин
Искрено братче во медицинска литература не се разбирам :( но од тоа што ти го понуди направив неколку споредби и ја најдов оваа книга http://www.datastatus.rs/proizvod/12591/guyton-and-hall-textbook-of-medical-physiology-international-edition-13th-editi едицијата иста, авторот, страните итн итн но корицата е различна (можеби и целата книга не знам). Ако е таа таа книга што ја бараш а имаш роднини или пријатели во Србија ке заштедиш скоро 2000 денари затоа што оваа книга таму е 9000 динари.

1 РСД е 0,5 МКД што во превод би му дошло дека 9000 динари се 4500 денари :)
Одлично, фала ти ! Само не знаеш дали овие вршат испорака до тука во случај на онлајн нарачка? Ако не знаеш да се распрашувам.. Дури и повеќе одговара некаде од наша близина да се нарача (дали Србија, Бугарија, Словенија, Хрватска).

@Mr.T Расчепкај и тука. Има и користени книги. Различни продавачи се, сите имаат различни цени за испорака до кај нас. А со постаро издание можеш и многу поевтино да пројдеш.
Баш од првиот линк кога отворив глеам 65$ New, ама кога кликнав на она Destination, Rates and Speed излезе дека 50$ шипинг има за до тука. Али сепак фала ти на предлог страна.

Ќе остане да се побара низ нашиве комшии дали има нешто за понуда, колку кошта и дали се врши испорака до тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom