Albafone - Нов мобилен оператор само за македонските албанци во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Што се орките криви што им дозволуваме све и свашта? Дефакто поделена држава, ова се само плодовите....
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Како што појасни во понеделникот Хоџа, опсежна анализа на компанијата на пазарот покажала „дека албанската популација, на која како корисник отпаѓа поголемиот дел од постоечките услуги на актуелните оператори, ни оддалеку не го има ниту третманот, ниту, пак, го добива потребното ниво на услуги“

:facepalm:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Јас добро соработувам со албанци и не гледам пречка и понатака тоа да го правам.
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
За тие што се прашуваат зошто не е во ред ваква компанија насочена само за Албанци, ќе се обидам сликовито да ви објаснам.

Постои еден интересен феномен. Ако фрлите жаба во вода што врие, таа веднаш ќе скокне надвор.
Но доколку жабата ја ставите во вода, а потоа постепено ја загревате водата, таа ќе си остане внатре не мрдајќи и жива ќе биде сварена.

Па така е и со компанијава.. секоја година ни се случуваат еден куп нови моменти поврзани со малцинството, ама бидејќи се случуваат постепено ние се однесуваме како жабата во вода што се загрева.. не ни текнува да скокнеме.

А водата ни станува прилично топла ..
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
А што тебе ќе ти смени ако има уште еден мобилен оператор ?
мене ми смета прво почнаа војна добија војна добија на секое место албанец после добија да се збори албански во собрание па градоначаници па министри па албански во општни и населени места над 20 и нешто посто па двојазични табли па школи па пола западна Македонија па еве мобилна виртуелна компанија па ајде и Македонија така да ја дадеме како босна на федерација да функционира рани куче да те лае дади му прст оно рука бара е тоа ми смета
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Читам по интернетов и не можам да сватам што толку се вознемируваат луѓево. Ова не е проект на Владата на Контрабанда Република Македонија. Ова си е приватен капитал. Што сакаат нека си прават со своите приватни пари.
--- надополнето: 1 јули 2013 во 18:29 ---
Мислам дека е противзаконски да се направи ваков дискриминаторски оператор. Противуставно е.
Па тие нема да одбиваат да услужуваат македонци. Само се таргетирани кон албанците. Таргетирање демографија не е нелегално.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Стара вест е ова ...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
мене ми смета прво почнаа војна добија војна добија на секое место албанец после добија да се збори албански во собрание па градоначаници па министри па албански во општни и населени места над 20 и нешто посто па двојазични табли па школи па пола западна Македонија па еве мобилна виртуелна компанија па ајде и Македонија така да ја дадеме како босна на федерација да функционира рани куче да те лае дади му прст оно рука бара е тоа ми смета
Затоа требаше порано да си се мисли......Кога прекинаа македонците деца да прават и кога не дадоа шут карта на сите албанци доселени од Косово за време на Југославија одма по осамостојувањето.
Сега веќе нема бегање,не можеш ти толкаво население да имаш Албанци,а да ги држиш ко да ги нема воопшто.

Македонија нема иднина,бар не ваква.Не може да биде и национална држава на македонците и мултиетничка држава со за 10-15 години 45-50% малцинства.Или ќе се сфикнеш на нивни оператори, албански секаде или ќе гледаш начин да им го смалиш уделот некако.
Уделот ќе им го смалиш или со еден огромен бејби бум,тотално нереална опција, со војна што е уште понереална опција или преку едноставна ампутација.Изборот е дали ќе имаш голема Албанија до Групчин или до границата со Бугарија.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Ја предлагам да си се викаме Голема Албанија, шо ќе се маткаме со Горна / Долна / Северна... Македонија... најубоо така. Голема Албанија.

Нека не спојат со нив, нека не стаат да си учеме нов јазик... ко веќе им дадовме секакви права, нека земат се.

У пи *чку матер, да ти е *бам државата!
 

SS Divizion Totencof

Александар Невски
Член од
2 јуни 2013
Мислења
121
Поени од реакции
102
Читам по интернетов и не можам да сватам што толку се вознемируваат луѓево. Ова не е проект на Владата на Контрабанда Република Македонија. Ова си е приватен капитал. Што сакаат нека си прават со своите приватни пари.
--- надополнето: 1 јули 2013 во 18:29 ---


Па тие нема да одбиваат да услужуваат македонци. Само се таргетирани кон албанците. Таргетирање демографија не е нелегално.

paralelni institucii, zapadna stopanska komora ,..... sledno 1998
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Ја предлагам да си се викаме Голема Албанија, шо ќе се маткаме со Горна / Долна / Северна... Македонија... најубоо така. Голема Албанија.

Нека не спојат со нив, нека не стаат да си учеме нов јазик... ко веќе им дадовме секакви права, нека земат се.

У пи *чку матер, да ти е *бам државата!
Бетер работи се случија во државава, тебе ова толку те разочара? Терористите станаа министри, ги амнеситравме, не одговараа за ништо што го направија за време на војната, постои можност и пензии да им дадеме....
Тебе ова те натера да ја пцуеш државата?

Смешен си ми искрено.


Башка муабет, утре да се отвореше оператор што ќе се фокусираше исклучиво на жените, вака ќе реагиравте: “Кај отиде светов, жениве добиваат оператор, што се замислуваат тие бе подобри од нас“?:icon_lol:
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Читам по интернетов и не можам да сватам што толку се вознемируваат луѓево. Ова не е проект на Владата на Контрабанда Република Македонија. Ова си е приватен капитал. Што сакаат нека си прават со своите приватни пари.
--- надополнето: 1 јули 2013 во 18:29 ---


Па тие нема да одбиваат да услужуваат македонци. Само се таргетирани кон албанците. Таргетирање демографија не е нелегално.
Најдобронамерно, не глумете лудило и легализам. Иако веројатно потегот е од финансиски причини и со намера овие да се ољуштат на „патриотска база„ ваквото влегување на пазар и одобрението од АЕК се крајно идиотски. И опасни.

П.С. Ако утре отворам кафуле со кое ќе „таргетирам„ Македонци, до него детско игралиште кое ќе „таргетира„ Македончиња, а приватниот автобус до нив да „таргетира„ овие Македонци со Македончињата„ не ќе да се збори баш за приватен капитал и приватни пари. Поверојатно е да се збори за сегрегации и САД и ЈАР од 60-тите.

И да ја искористам приликава на бизМисмениве да им посакам (легално :D ) што побрзо пропаѓање, а на АЕК-овци долги редови во аптеки со профитот во рака.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
paralelni institucii, zapadna stopanska komora ,..... sledno 1998
Значи паралелни институции и паралелен бизнис се две многу различни работи.
Бизнисот и сега е паралелен. Дојди во Гостивар да видиш. Имаш кафичи за македонци и имаш кафичи за албанци. Јас да влезам во кафичот за албанци, не ни знае да ми врати на македонски, а и да знае, нема. Што значи иста ствар како операторов.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom