Air fryer

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.085
Поени од реакции
8.133
generalno bi bile poskapi pomoderni rerni - osven greackiot element imas i ventilator/fan, da napravi poednakva temperatura vo rernata
so pobrza cirkulacija na vozduhot. (na angliski mislam se fan driven, induced fan oven, ili taka nesto)
Автоматски споено мислење:


pomalo, pokompaktno, poeftino, pomalku struja trosi, pobrzo,
posoodvetno za odreden tip na obroci, valjda polesno za odrzavanje

po princip na rabota bi bile ovie
(nemam koristeno jas, samo sporedba pravam na dva uredi)
вентиларот на рерната со овој на аир фрејерот скроз се различни, и да помало подобро и побрзо иде печење, еве гледам сега у мода се тостер air fryer toaster oven али кај нас гледам нема, сигурно кај тебе у Шведска веке имаат
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
вентиларот на рерната со овој на аир фрејерот скроз се различни, и да помало подобро и побрзо иде печење, еве гледам сега у мода се тостер air fryer toaster oven али кај нас гледам нема, сигурно кај тебе у Шведска веке имаат
vekje ne mozis krajot da im go najdis, koe so e :ROFLMAO:

od toa toaster, imam obicen toster toaster, ama epten namaliv leb, pa ne si gi izvadi parite.
zemav posle panini-grill nesto, kao skara za meso, losos, ama i da stavis nekoj sendvic na nego. ne go koristam mnogu, ama zadovolen sum so vadi.
e sega za povekje namenski, i na slow cooker-ite, poskapite imaat bake, valjda i fry mode.
a ovie toster fryer prvpat slusam sega. mada generalno ne gotvam nisto periodov, a i minimalno jadam przena hrana
#swedification hhh :D
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
вентиларот на рерната со овој на аир фрејерот скроз се различни, и да помало подобро и побрзо иде печење, еве гледам сега у мода се тостер air fryer toaster oven али кај нас гледам нема, сигурно кај тебе у Шведска веке имаат
Convection oven на англиски му иде. Имаш вентилатор и врти и со топлиот воздух со печат работите. Ист принцип како air fryer само што тој е помал капацитет.
Успут, air fryer е misnomer. Ништо не се пржи на крај краева. Се пече со топол воздух. Пржење подразбира храната да биде во загреано масло.

pomalo, pokompaktno, poeftino, pomalku struja trosi, pobrzo,
posoodvetno za odreden tip na obroci, valjda polesno za odrzavanje

po princip na rabota bi bile ovie
(nemam koristeno jas, samo sporedba pravam na dva uredi)
Не е покомпактно од вградената рерна, баш напротив стрчи и ми одзема место од работната површина во кујната. И главна работа што се спомнува стално е да има асален капацитет зашто ова што се продава на топ шоп е за сам човек или макс двајца.
Јас го разгледував за себе и не најдов некоја добра причина зашто да го купам, односно, зашто е подобро од стандардна конвекциона рерна што веќе ја имам. Ако е за еден или двајца ќе ја наполнам цела и ќе направам јадење за два-три дена ако треба (за да се искористи поголемиот капацитет). Вака со air fryer мораш секој ден да готвиш и ако имаш поголема фамилија немаш доволен капацитет.

Дајте ми добар контра аргумент ако има.
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Convection oven на англиски му иде. Имаш вентилатор и врти и со топлиот воздух со печат работите. Ист принцип како air fryer само што тој е помал капацитет.
Успут, air fryer е misnomer. Ништо не се пржи на крај краева. Се пече со топол воздух. Пржење подразбира храната да биде во загреано масло.


Не е покомпактно од вградената рерна, баш напротив стрчи и ми одзема место од работната површина во кујната. И главна работа што се спомнува стално е да има асален капацитет зашто ова што се продава на топ шоп е за сам човек или макс двајца.
Јас го разгледував за себе и не најдов некоја добра причина зашто да го купам, односно, зашто е подобро од стандардна конвекциона рерна што веќе ја имам. Ако е за еден или двајца ќе ја наполнам цела и ќе направам јадење за два-три дена ако треба (за да се искористи поголемиот капацитет). Вака со air fryer мораш секој ден да готвиш и ако имаш поголема фамилија немаш доволен капацитет.

Дајте ми добар контра аргумент ако има.
na mesto ti e analizata. kako so pisav i vo prviot post, go nemam uredov (iako me zainteresira i dolgo vreme gi gledam)
valjda los izraz upotrebiv za pokompakten. mislam se ti e vo eden ured, nema potreba od dopolnitelni sadovi kako za vo rerna.
manje vise kje dojde na krajot modificirana rerna, prodadena pod drugo ime. sekoj si koristi so mu odgovara.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.085
Поени од реакции
8.133
Convection oven на англиски му иде. Имаш вентилатор и врти и со топлиот воздух со печат работите. Ист принцип како air fryer само што тој е помал капацитет.
Успут, air fryer е misnomer. Ништо не се пржи на крај краева. Се пече со топол воздух. Пржење подразбира храната да биде во загреано масло.


Не е покомпактно од вградената рерна, баш напротив стрчи и ми одзема место од работната површина во кујната. И главна работа што се спомнува стално е да има асален капацитет зашто ова што се продава на топ шоп е за сам човек или макс двајца.
Јас го разгледував за себе и не најдов некоја добра причина зашто да го купам, односно, зашто е подобро од стандардна конвекциона рерна што веќе ја имам. Ако е за еден или двајца ќе ја наполнам цела и ќе направам јадење за два-три дена ако треба (за да се искористи поголемиот капацитет). Вака со air fryer мораш секој ден да готвиш и ако имаш поголема фамилија немаш доволен капацитет.

Дајте ми добар контра аргумент ако има.
Ти немаш аир фрејер џабе ми попуваш тука аргументи драпај сии мевот за 36мин 1.9кг пиле
Лесен е за користење све се прави во него и дете од 5г побрзо ке се навикне него да уклучи рерна и остали работи.


1638818341327.png
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
џабе ми попуваш тука аргументи драпај сии мевот
Почнуваш со „џабе ми попуваш“, а продолжуваш со аргументација.
Зашто се правиш прост со сила?

Фала ти на видувањата и искуствата. Позз
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Едноставно не се исплати да се пали рерна ако правиш помали оброци. Трошат тон струја. Плус тие рерни коштаат еден тон пари. Ер фраерот е 4000 ден отприлика. Пали вози.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.356
generalno bi bile poskapi pomoderni rerni - osven greackiot element imas i ventilator/fan, da napravi poednakva temperatura vo rernata
so pobrza cirkulacija na vozduhot. (na angliski mislam se fan driven, induced fan oven, ili taka nesto)
Автоматски споено мислење:


pomalo, pokompaktno, poeftino, pomalku struja trosi, pobrzo,
posoodvetno za odreden tip na obroci, valjda polesno za odrzavanje

po princip na rabota bi bile ovie
(nemam koristeno jas, samo sporedba pravam na dva uredi)
Фала ти, немав појма како се користи опцијата со вентилатор.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
царска работа е ер фраеров. И тоа оној на топ шоп, ме изненади колку добро спрема јадење и тоа све меко фино. Само треба помали парчиња и да не се полни, едно на друго да не ставате унатре. Така ништо нема да биде од готвењето. Што помалце содржина внатре тоа боље испаѓа.
ке си купиш решетка од топ шоп околу 300ден е и ке си редиш над
ова е голем пропуст ако не ви било преопрачано од вработените


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
ке си купиш решетка од топ шоп околу 300ден е и ке си редиш над
ова е голем пропуст ако не ви било преопрачано од вработените


Sent from my iPhone using Tapatalk
Решетката е 700 денари, каде ја виде дека е 300 ?
Screenshot_2021-12-07-06-42-54-759_com.android.chrome.jpg
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Ти немаш аир фрејер џабе ми попуваш тука аргументи драпај сии мевот за 36мин 1.9кг пиле
Лесен е за користење све се прави во него и дете од 5г побрзо ке се навикне него да уклучи рерна и остали работи.


Прегледај го приврзокот 315735
Буквално на самото упатство пишува дека деца над 5 (или 6) години може да управуваат со апаратот :D
I shit you not, ако го најдам упатството ќе ти го сликнам.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.000
Поени од реакции
4.149
Денеска се подновив со Филипс XL варијанта.



Некој што користи Филипс да ми каже дали имавте брошура со рецепти?
Во моето немаше никакви рецепти, само показател како да ја симнеш една апликација за Филипс со рецепти. Апликацијата не е достапна за наш пазар ама нема врска си ја симнав на друг начин. Муабетот ми е дали да им се жалам или тоа е тоа брошура што викаат, апликацијата?

Го употребив денеска за да направам похован модар патлиџан. Нормално има огормна разлика ама мислам за очекување е тоа кога веќе се отарасуваш од зејтин. Кога ги пржев на зејтин ми испаѓаа меки, нормално зошто упиваат од тоа зејтинот дур ги правиш. Сега ми искочија како чипс.
И некако приметив дека не беа солени, а ги насолив пред да ги ставам. Дали тоа ја испарува солта некако, не знам. Но секако можеш да ги насолиш отпосле.

И сакав да земам решетка за него, ама братче 3000 ден решетката, не се нормални.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom