Air fryer

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.944
Поени од реакции
10.948
Има ли некој од вас ваков апарат? Демек, готви се со воздух, притоа вкусот и изгледот е како да е пржено. Дајте тука некој искуство. Гледам не е ни многу скапо.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.133
Поени од реакции
894
Nie imame tefal actifry ali go koristime pretezno za pomfrit lol. Epten retko za pileski i kopani i slicno go koristime. Ne stavame uopste zejtin i e super za jadenje. U princip mozes se zivo da gotvis na nego, hranata e vkusna, bar ona nie sto go pravime na nego ni e dobro.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
87
Поени од реакции
51
Nie imame tefal actifry ali go koristime pretezno za pomfrit lol. Epten retko za pileski i kopani i slicno go koristime. Ne stavame uopste zejtin i e super za jadenje. U princip mozes se zivo da gotvis na nego, hranata e vkusna, bar ona nie sto go pravime na nego ni e dobro.
Дали при готвењето мора да се отвара неколку пати и меша/превртува она што се готви за да се "испече" добро од сите страни или еднаш кога ке се стави не се отвара се до завршување на готвењето?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.237
Поени од реакции
9.052
Баш и јас деновиве се заинтересирав за ваква играчка. Маана што ја приметив е дека малце храна собира во овие, не можеш одеднаш да направиш повеќе од оброк за двајца. Ова од јутјуб што гледав нешто, али еве подобро луѓе со искуство да пишат што е како е за месо.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.133
Поени од реакции
894
Дали при готвењето мора да се отвара неколку пати и меша/превртува она што се готви за да се "испече" добро од сите страни или еднаш кога ке се стави не се отвара се до завршување на готвењето?
Ja ova shto go imam ne treba nisto da otvaras ni da mesas. Si ima vnatre ko mesalka koja postojano vrte ali poleka, i samo si vrte i si mesa primer kompir, kopani, itn. Pomfrit e gotov za okolu 30minuti, koa zavrsuva ima ko alarm sho titka da ti kaze deka e gotovo, za toj pola saat ne mora uopste da se zamaras so nego.
Автоматски споено мислење:

Баш и јас деновиве се заинтересирав за ваква играчка. Маана што ја приметив е дека малце храна собира во овие, не можеш одеднаш да направиш повеќе од оброк за двајца. Ова од јутјуб што гледав нешто, али еве подобро луѓе со искуство да пишат што е како е за месо.
Ne znam vie po kolku jadete :D, ali konkretno za tefal actifry, imas 1kg(4 porcii), 1.2kg(6 porcii), 1.7kg (8 porcii)
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.635
Поени од реакции
5.079
Ја имам два комада, првиот ми е од делимано,кога го тестирав што се може да се прави со него,се решив после 5-6месеци да купиме далеку поголем од делиманото и тоа е Филипсот ХХЛ беше на попуст 18.000,презадволен све правиме на него и е лесен за употреба.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.121
Поени од реакции
1.819
jas gi gledav ovie pred nekoe vreme.

realno, sto e razlikata na air fryer vo sporedba so rerna, koja bi imala fen/ventilator za vozduhot?
 
Член од
13 март 2015
Мислења
87
Поени од реакции
51
@galaxys Инфо за миризба? Дали предизвикува големи миризби како што се случува со фритезите со зејтин(што во моментот јас имам и е тоа што највеке ми пречи кај нив) или и кај рерните. Мора ли при готвењето да е поставан под аспиратор или со отворени прозорци. Се осека ли силна миризба во просторијата за време на готвењето?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.133
Поени од реакции
894
jas gi gledav ovie pred nekoe vreme.

realno, sto e razlikata na air fryer vo sporedba so rerna, koja bi imala fen/ventilator za vozduhot?
Rernata e 60litri, povekje vreme da zagree, povekje trosi, treba da proveruvas koga e gotovo i u najgolem slucaj ke se prepece ako e bez zejtin. Air frier obicno imaat program za se so odreden tajmer i ne mora da stois nad nego i da proveruvas.
Автоматски споено мислење:

@galaxys Инфо за миризба? Дали предизвикува големи миризби како што се случува со фритезите со зејтин(што во моментот јас имам и е тоа што највеке ми пречи кај нив) или и кај рерните. Мора ли при готвењето да е поставан под аспиратор или со отворени прозорци. Се осека ли силна миризба во просторијата за време на готвењето?
Valjda ke zavisi od sto ke gotvis. Konkretno za pomfrit ili kopani razlikata megju friteza i ova e ogromna, nema nikakva mirizba na zagoren zejtin :D , samo se osekja mirizba na kompir. Isto ti e i so meso, ke nemas mirizba ili jaka mirizba. Nie ne koristime aspirator koga koristime air frier bidejki nema potreba. Prozor otvarame skoro sekogas koga gotvime taka da iskreno ne sum primetil dali nekad bil zatvoren koa sne koristele air frier.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
87
Поени од реакции
51
@galaxys Кој точно модел имаш и од каде може да се купи? Воедно да прашам и дали може тие одредени делови што се користат да се стават во машина за перење на садови и на тој начин да се мијат?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.591
Поени од реакции
10.320
овој од топ шоп, мора да го прекинуваш и размешуваш , посебно кога се компирчиња и слично...
Во принцип треба или да имаш заби добри како џеки, па да јадеш крцкаво, или да голташ како варан па да немаш проблем со жилаво...
има опција и тоа го практикуваме, да се намачка по некоја капка маслиново и е подобро...
сме праеле и риби филети , добро е...
мене ми е дискутабилно кришки плав патлиџан, а и компир е деликатно бидејќи има многу различни по квалитет, па и во рерна некој компири не се печат никако...
Е за бамија е интересно, крвкава е ама не е тврда
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.877
Поени од реакции
13.406
Ако некој има и на пареа и на топол воздух, би било добро да дадете споредба.

Јас го гледав на Топ Шоп тој на воздух и вака на прв поглед ми се виде многу мал садот, а втора негативна страна ми е тоа што не ми изгледа многу изводливо готвење на повеќе типови храна одеднаш.

Од друга страна лани еден колега ми направи филм и сакав да земам од Филипс апарат на пареа со повеќе садови, ама се откажав само и само поради што бил досаден за миење (со соковниците така се имам изгорено, никој не ги користи оти се pain in the ass за миење).
Е сега овие на пареа се добри со тоа што може да зготвите одеднаш неколку типови на храна: месо, компир, зеленчук, риба...
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.121
Поени од реакции
1.819
od tie fensi uredi, samo slow cooker imam, crock pot. carska rabota, mu ja izvadiv dushata, si gi vrati parite x100.
od steamer i jas se otkazav zaradi mienjeto. go gledav i ova air fryer, ama zasega dosta e rerna, skara i slow cooker, da ne preteruvame :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.068
Поени од реакции
17.359
Најлесен начин да се избегне најопасната намирница во исхраната на човекот, масло загреано на високи температури е сериозно лоша работа.

Истото важи и за путер и се што е наводно со "поголема резистентност" на деградација при високи температури.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom