Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
види во подесувањата, дали ти е вака?
photo.JPG
 
L

Löwe

Гостин
Ај ако е расположен некој нека направи една слика од стилот на оние на пр. како питу гули му објавува на ѕидот нешто на гоце делчев
Најдете слика од Баба како профил пикчр, и како и објавува на друга Баба и на ѕид песнава а во дескрпшн
Skijanje se brzo uchi, ko je blesav da sedi kuchi.
И во пп пратетемија или ставетеја во темата Фото Хумор и интересни работи. Ќе биде добра.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.762
Поени од реакции
20.475
Ај ако е расположен некој нека направи една слика од стилот на оние на пр. како питу гули му објавува на ѕидот нешто на гоце делчев
Најдете слика од Баба како профил пикчр, и како и објавува на друга Баба и на ѕид песнава а во дескрпшн
Skijanje se brzo uchi, ko je blesav da sedi kuchi.
И во пп пратетемија или ставетеја во темата Фото Хумор и интересни работи. Ќе биде добра.
http://thewallmachine.com/
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.762
Поени од реакции
20.475
Направи го како мислиш без линкот стави ја тука сликата и ќе ја досредиме.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.730
Поени од реакции
11.565
Итно ми треба помош за една слика, некој што се разбира нека ми пише ПП.
Не е тешко, нешто да се скрати-додаде... Фала однапред. :)
 
G

garthok

Гостин
Го вежбам туториалов http://www.coolpicturegallery.net/2010/06/how-to-make-beautiful-planet-terror.html и заглавив на почеток, кај што пишува filters>blur>surface филтер не ми го покажува како на сликата во surface имам radious и treshold нема нигде color overlay. Исто така неможам да го најдам color overlay кога ќе кликнам на properties на леерот, не знам што верзија користи типов јас има цс5. Или пак ако знае некој сличен туториал за планет терор постер да ми даде линк, овдека све е измешано.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Го вежбам туториалов http://www.coolpicturegallery.net/2010/06/how-to-make-beautiful-planet-terror.html и заглавив на почеток, кај што пишува filters>blur>surface филтер не ми го покажува како на сликата во surface имам radious и treshold нема нигде color overlay. Исто така неможам да го најдам color overlay кога ќе кликнам на properties на леерот, не знам што верзија користи типов јас има цс5. Или пак ако знае некој сличен туториал за планет терор постер да ми даде линк, овдека све е измешано.
Сигурно користи постар фотошоп, и на cs6 ги нема истите финкции. Можеби попаметно би ти било да користиш видео туторијали, конкретно за cs5 (ја не ти го препорачуваам воопшто, често крашнува, cs6 е каде каде посреден).
 
G

garthok

Гостин
Сигурно користи постар фотошоп, и на cs6 ги нема истите финкции. Можеби попаметно би ти било да користиш видео туторијали, конкретно за cs5 (ја не ти го препорачуваам воопшто, често крашнува, cs6 е каде каде посреден).
Да но нема видеа за овој конкретно, еден најдов само но ептен катастрофа беше
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Го вежбам туториалов http://www.coolpicturegallery.net/2010/06/how-to-make-beautiful-planet-terror.html и заглавив на почеток, кај што пишува filters>blur>surface филтер не ми го покажува како на сликата во surface имам radious и treshold нема нигде color overlay. Исто така неможам да го најдам color overlay кога ќе кликнам на properties на леерот, не знам што верзија користи типов јас има цс5. Или пак ако знае некој сличен туториал за планет терор постер да ми даде линк, овдека све е измешано.
Ако немаш на CS5 surface користи некој друг, пример Smart Blur. Е ако немаш ни smart blur зашто заборавив на cs5 што имаше од блур, немора ни да ставиш филтер блур на сликата, него продолжи со туторијалот.
 
G

garthok

Гостин
Ако немаш на CS5 surface користи некој друг, пример Smart Blur. Е ако немаш ни smart blur зашто заборавив на cs5 што имаше од блур, немора ни да ставиш филтер блур на сликата, него продолжи со туторијалот.
Го средив прилично добро до последната слика,тука сега на крај не го разбрав вика there is no easy way to explane this just play with the brush strokes on a new layer делов не ми е јасен. Има ли пократок пат со попрости ефекти да дојдам од претпоследната слика до последната? Значи ми треба оној old rough image effect пример да ја сејфувам до пред крај и после да ја отворам како нов документ и да го додадам тој rough ефект.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom