Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
фала, али нема везе више завршена работа:)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Ај ве молам кажете ми зошто кога ке го отворам Фотошопот (инаку верзија cs5 64bit) и идам на New опцијата clipboard од паѓачкото мени Preset не ми ја дава, како да е заклучена, бледо сива е?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
ШТО ? Објасни убаво..каде е тоа New ...clipboard ??


Ок те сфатив сега.
Предпоставувам не знаеш "општо" што значи clipboard во оперативен систем.
Тоа clipboard е ако предходно си работел со некоја слика и ако селектираш некој слој и направиш Copy (ctrl-c, edit->copy ) во тоа clipboard се чува големината на тој слој.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
ШТО ? Објасни убаво..каде е тоа New ...clipboard ??


Ок те сфатив сега.
Предпоставувам не знаеш "општо" што значи clipboard во оперативен систем.
Тоа clipboard е ако предходно си работел со некоја слика и ако селектираш некој слој и направиш Copy (ctrl-c, edit->copy ) во тоа clipboard се чува големината на тој слој.
Да тоа е во new>preset>clipboard. Него го средив со тоа што си одбрав custom и го наместив на px наместо на cm, така да завршив работа. Фала за објаснувањето.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923

Некој на брзина да го избрише ова original television soundtrack?
Или нека ми каже, како треба.
 
M

MrzaRules

Гостин
Ај некој шо го разбира фотошопот нека ми пише ПП...ми треба нешто.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.714
Поени од реакции
6.650
Одамна немав нешто направено па еве.... ;)

 
Член од
24 јуни 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Здраво вака, ми треба некој совет како да креирам слика на фотошоп цс5-ка како оваа на форумов на кајгана шо е бекграндов, сакам да си го испишам името на неа, ми треба многу итно ако некој може да ми каже ке му бидам бескрајно благодарен :)
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Кајгана има три скинови / бекграунди плус еден мобилен. Сеа зависи кој го користиш.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Одбери шаблон за текстури и започни со работа :)
 
W

WildChild

Гостин
Ако го користиш „Кајгана - Е, неее...!“ стилот, тогаш позадината се вика pattern, прашај го чичко гугл, че видиш шо е pattern :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Здраво вака, ми треба некој совет како да креирам слика на фотошоп цс5-ка како оваа на форумов на кајгана шо е бекграндов, сакам да си го испишам името на неа, ми треба многу итно ако некој може да ми каже ке му бидам бескрајно благодарен :)
Најди било која слика или шаблон од Google што сакаш да ја употребиш, минимум 1600 х 1200 пиксели (не пиша за што ти е), отвори ја во photoshop и врз неа директно пиши си го името. За крај кликнии flatten image во layer и сними си ја сликата некаде на десктоп. Многу едноставно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom