Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Ок, може има некој прашано а вие објаснето на некоја од претходните страни на темава ама не ни знам како се вика тоа што го барам...

Па... често сум глеал вакви слики и сакам да знам како се прават. Значи, го погудуваат истиот фонт, дебелина на букви, позадината зад буквите... околината изгледа иста ама текстот си е нивни.

Последна слика што видов таква е оваа:


Линк до туторијал, или вие со ваши зборови да ми кажете како се прави ова?
http://thewallmachine.com/
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Дали оваа слика е направена во Photoshop и мала помош околу некој туторијал или нешто сл., сакам да пробам да направам со други логоа.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Дали е направена во фотошоп никој не може да ти каже.
А за да направиш сликата има многу начини. Пробај со оваа финта:
http://planetphotoshop.com/vector-mask.html

Ваќа ќе направиш за тие различни логоа. Не мора да истото да го црташ 3/4 пати можеш да го копираш и тоа e..
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
Не е за оваа тема прашањево ,ама искрено незнаев каде да го поставам , па викам тука ке го пишам, се надевам нема да ми го избришат модераторите :)

Дали знае некој добар програм - или онлајн едитор за лепење слика врз слика (вметнување слика во слика) ми треба за утре , ако некој знае нека пише .
Фала :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
Ми треба мала помош... сакам да едитирам gif во photoshop, односно да му ставам текст(2 збора). Gifот има 27-8 фрејма и сеа финтата е што сакам првиот збор да се појави од 8иот фрејм, вториот збор од 14тиот и да седат така до крај. Не знам како да го направам ова, увек ме бунат тоа лејерите.... кој врз кој, што како...

Најјако е што ова веќе го имам направено ама врска немам како :D

 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Ми треба мала помош... сакам да едитирам gif во photoshop, односно да му ставам текст(2 збора). Gifот има 27-8 фрејма и сеа финтата е што сакам првиот збор да се појави од 8иот фрејм, вториот збор од 14тиот и да седат така до крај. Не знам како да го направам ова, увек ме бунат тоа лејерите.... кој врз кој, што како...

Најјако е што ова веќе го имам направено ама врска немам како :D
Направи 2 текст леери едниот лево уклучи го окцето да се гледа на 8 фрејм, а другиот уклучи го окцето да се гледа на 14тиот :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.714
Поени од реакции
6.650
Дали оваа слика е направена во Photoshop и мала помош околу некој туторијал или нешто сл., сакам да пробам да направам со други логоа.
Па во Фотошоп е 99%, сигурно не е во Пеинт :D Инаку ова е прелесно за правење, само да имаш квалитетни логоа.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Па во Фотошоп е 99%, сигурно не е во Пеинт :D Инаку ова е прелесно за правење, само да имаш квалитетни логоа.
Дај некој совет што и како, сакав да го направам со Вардар како ги јаде останативе тимови! :D
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.714
Поени од реакции
6.650
Дај некој совет што и како, сакав да го направам со Вардар како ги јаде останативе тимови! :D
Дај јас ќе ти направам. Кои тимови сакаш да ги јаде? :D
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Дали оваа слика е направена во Photoshop и мала помош околу некој туторијал или нешто сл., сакам да пробам да направам со други логоа.
Претпоставувам во Corel Draw е правено. Иначе 1 минута работа е таму, сега пробав :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Претпоставувам во Corel Draw е правено. Иначе 1 минута работа е таму, сега пробав :)
Зашто да мора да е во корел. Башка рефлексијата у корел - каде.
Битмапски програм е. Не мора ни фотошоп да е. Али не е векторски сигурно.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Зашто да мора да е во корел. Башка рефлексијата у корел - каде.
Битмапски програм е. Не мора ни фотошоп да е. Али не е векторски сигурно.
За рефлексијата многу лесно. Го копираш, го рефлектираш да биди однопаку, и му даваш linear transparency.
Еве сакаш да го направам во корел? :)
 
Г

Гучи

Гостин
Untitled-3.jpg

Зошто буквите ми искачаат вака грди? :) со кој и да било фонт се вакви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom