A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
А други HD канали ако има ќе можам да ги гледам? SomebodyUnique вика не
Зависи, ако се FTA (бесплатни) би требало, но за жал во Македонија такви нема.
А boomTV тешко дека би ставиле од неколку причини: прво ресирверите не им подржуваат, па ќе треба да менуваат а тоа повлекува низа трошоци, потоа капацитетот од фрекфенции им е мал па ќе треба за еден HD да тргнат 2 до 3 SD канали. Е сега, ако се искористи 8 мултиплекс и се додели за boomTV а не за One, па таму да пикнат 2 или 3 HD канали, но како што реков, џабе би било бидејќи ќе повлече трошоци за замена на ресирверите кои моментално ги имаат.
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
3.244
Поени од реакции
2.762
BoomTV нема HD канали! Ни со КАМ Модул ни со ресивер.
Само МТВ HD може да се гледа со Антена.
Зависи, ако се FTA (бесплатни) би требало, но за жал во Македонија такви нема.
А boomTV тешко дека би ставиле од неколку причини: прво ресирверите не им подржуваат, па ќе треба да менуваат а тоа повлекува низа трошоци, потоа капацитетот од фрекфенции им е мал па ќе треба за еден HD да тргнат 2 до 3 SD канали. Е сега, ако се искористи 8 мултиплекс и се додели за boomTV а не за One, па таму да пикнат 2 или 3 HD канали, но како што реков, џабе би било бидејќи ќе повлече трошоци за замена на ресирверите кои моментално ги имаат.
Јас кога се јавив пред недела дена во One ми кажаа дека за некое време очекуваат нови ресивери кои ќе поддржуваат HD и ќе има размена. Вчера кога се јавив па ми кажаа дека нема новости за ова, би требало во секој случај да воведат нови ресивери со HD канали.
 
Член од
11 април 2013
Мислења
355
Поени од реакции
183
Сега мерев битрејт на некои канали. Мерев на МРТ 1,2 и собранискиот што се на Boom TV, и оние другите канали што регионални и национални што One ги пушта.

Boom TV-Резолуција 556x576 (да првата бројка е помала од втората,не се чудите). Битрејтот е до 1300 kb/s. Сликата на пц изгледа канта, на ништо не личи. Претпоставувам дека и другите канали им се во оваа резолуција, бидејќи само овие се отклучени поради тоа што неможе секој да ги фаќа каналите на предеватели на МРТ па овие ги нивните отклучиле.

One национални и регионални- 720x576(нормална резолуција). Битрејтот до 2300-2400 kb/s. Сликата и на пц убава е да се гледа, многу подобра него повеќето SD стриминзи на нет што ги наоѓаме. Не го критикувам Boom TV, нормално е да битрејтот е намален бидејќи треба да стават повеќе канали, сосема нормална ствар али мислам дека резолуцијата е премала.

Инаку друго што приметив, дека секое сабалје рано станувам, на тест сликата на МРТ 2, МРТ Собраниски стои MKRTV 1080 50i. Незнам точно што значи, каналите ги примам во SD резолуција(на Blizoo сум корисник), но сепак мислам дека изворниот сигнал е HD. Али џабе и двата канала немаат добра програма, освен собранискиот со спортските преноси па мислам дека во иднина оператори како Телеком,Близу,Телекабел би требало да ги стават во HD, ако воопшто МРТ планира да ги направи достапни. Порано си пишуваше MKRTV 576i.
 
Член од
11 април 2013
Мислења
355
Поени од реакции
183

Еве ги мултиплексите. На првите три мултиплекси, одат каналите на бум тв, резолуција 544x576, битрејт до 1,5 мегабити.
Четвртиот и петиот мултиплекс се на МРД, тука не знам точно што одат. Некои фаќаат само SD канали, некои и HD. Не сум сигурен дали и SD каналите одат, ја ги фаќам само тие на Boom TV, што се пуштени за секој случај(веќе спомнато во друга тема. Е сега тука има една забуна, на википедиа стои дека се пуштени од страна на МРТ(на mux4), ама ја што увидов е дека според резолуција и битрејтот се оние на Boom. Ова мора некој подобро информиран да каже. HD каналите се на mux5 ). Бидејќи се 2 мултиплекса, имаат енормно голем простор, така да во случај да МРТ, планира и уште канал за што веќе и се зборуваше, ке има просто за HD, нема проблеми.
И последните два, се на One ама за национални и регионални, одат во резолуција 720x576 со добар битрејт до 3 мегабити.(mux6-национални, mux7-регионални)
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730

Еве ги мултиплексите. На првите три мултиплекси, одат каналите на бум тв, резолуција 544x576, битрејт до 1,5 мегабити.
Четвртиот и петиот мултиплекс се на МРД, тука не знам точно што одат. Некои фаќаат само SD канали, некои и HD. Не сум сигурен дали и SD каналите одат, ја ги фаќам само тие на Boom TV, што се пуштени за секој случај(веќе спомнато во друга тема. Е сега тука има една забуна, на википедиа стои дека се пуштени од страна на МРТ(на mux4), ама ја што увидов е дека според резолуција и битрејтот се оние на Boom. Ова мора некој подобро информиран да каже. HD каналите се на mux5 ). Бидејќи се 2 мултиплекса, имаат енормно голем простор, така да во случај да МРТ, планира и уште канал за што веќе и се зборуваше, ке има просто за HD, нема проблеми.
И последните два, се на One ама за национални и регионални, одат во резолуција 720x576 со добар битрејт до 3 мегабити.(mux6-национални, mux7-регионални)
Да не си информиран случајно за конкретна фреквенција на овие мултиплекси?
Се јавив некни во бум тв не знаеа, во радиодифузија телефонот што го имаат за контакт ставено не постои.
Те гледам се разбираш, што може да ми биде проблемот што перфектно со домашна антена ги примам мултиплексите на бум тв а овие од МТВ, МТВ 1 ХД не можам никако да го фатам?
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2013
Мислења
355
Поени од реакции
183
Искрено сите овие информации едвај ги ископав на нет, нешто од АЕК, од ЈПМРД и така. Не ги знам точните фреквенции, само едно ке ти кажам. Првпат кога скенирав со собна антена(без појачувач), едвај ги најдов оние националните и регионалните. Е потоа, позајмив од другар антена собна ама со ептен јак појачувач. Едвај ги фатив HD каналите и прилично кочеа. Се зафркавав, местев некако и накрај успеав да снимам клипче со усб со цел да ги измерам битрејтите. Дефинитивно, предавтели на МРД(МРТ исто ти), се послаби од оние на One(или наместени послабо да зрачат). Плус незнам дали таму кај тебе во регионот што живееш се пуштени. Пример речиси цел јуни кај мене на викендица имаше МРТ 1 HD, а во Куманово -немаше некое време. Којзнае што прават, ништо што работат не известуваат, се мора сам да си тражиш. Пробај со јака надворешна антена со појачувач ако најдеш(за купување е скапа) можеби ќе фатиш од сосема трет предавател што е наменет и за друг регион-ова ти е последна солуција ако не фаќаш со никаква собна.

П.С Порано кога имав бум тв, кога доаѓаат да местат ги прашував, дечките знаеja ама тоа им е работа, сега веќе не сум кај нив и нема кога да прашам за овие работи.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Искрено сите овие информации едвај ги ископав на нет, нешто од АЕК, од ЈПМРД и така. Не ги знам точните фреквенции, само едно ке ти кажам. Првпат кога скенирав со собна антена(без појачувач), едвај ги најдов оние националните и регионалните. Е потоа, позајмив од другар антена собна ама со ептен јак појачувач. Едвај ги фатив HD каналите и прилично кочеа. Се зафркавав, местев некако и накрај успеав да снимам клипче со усб со цел да ги измерам битрејтите. Дефинитивно, предавтели на МРД(МРТ исто ти), се послаби од оние на One(или наместени послабо да зрачат). Плус незнам дали таму кај тебе во регионот што живееш се пуштени. Пример речиси цел јуни кај мене на викендица имаше МРТ 1 HD, а во Куманово -немаше некое време. Којзнае што прават, ништо што работат не известуваат, се мора сам да си тражиш. Пробај со јака надворешна антена со појачувач ако најдеш(за купување е скапа) можеби ќе фатиш од сосема трет предавател што е наменет и за друг регион-ова ти е последна солуција ако не фаќаш со никаква собна.

П.С Порано кога имав бум тв, кога доаѓаат да местат ги прашував, дечките знаеja ама тоа им е работа, сега веќе не сум кај нив и нема кога да прашам за овие работи.
Од Битола сум, изгледа е така како што велиш дека се очајно слаби предавателите за разлика од постарите на пример, Пелистер е втор по јачина предавател ако не се лажам после Водно и покрива 1/4 од териотријата на МК, меѓутоа кога беше аналогната телевизија.
Не сум во можност да ја оспособам старата надворешна антетна, премногу е оштетена за жал, ми останува уште да зборнам со локалниот кабелски да ја пуштат МТВ ХД за светското пошто ми се чини не плаќаат ништо за јавниот сервис кабелските оператори.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Од Битола сум, изгледа е така како што велиш дека се очајно слаби предавателите за разлика од постарите на пример, Пелистер е втор по јачина предавател ако не се лажам после Водно и покрива 1/4 од териотријата на МК, меѓутоа кога беше аналогната телевизија.
Не сум во можност да ја оспособам старата надворешна антетна, премногу е оштетена за жал, ми останува уште да зборнам со локалниот кабелски да ја пуштат МТВ ХД за светското пошто ми се чини не плаќаат ништо за јавниот сервис кабелските оператори.[/qvo kicevo HD kanalite na MTV se na 620Mhz probaj ako gi najdes i kaj tebe a isto taka mozes i so sobna antena tie sto se na struja tie se mnogu jaki jas doma so takva antena gi fakam vo kicevo site tri kanali vo HD
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
611
Поени од реакции
493
ОНЕ ќе исклучи десетина регионални телевизии
Најмалку десет регионални телевизии во државата од 19 јуни ќе останат без програма бидејќи операторот ОНЕ ќе им ја прекине услугата дистрибуција на сигналот, стои во денешното известување до телевизиите


Известувањето доаѓа откако овие телевизии одбија да го потпишат овогодишниот Анекс договор бидејќи со ОНЕ не се договорија околу условите за плаќање. На телевизиите сегашната цена од 950.000 денари плус 40.000 за транспорт на сигналот им е прескап, а ОНЕ е категоричен дека дополнителен попуст ќе нема. Дописот на ОНЕ телевизиите не ги вознемири и сметаат дека операторот сега демонстрира сила, но за жал пред очите на АЕК. Според Законот за електронски комуникации, во случај на спор АЕК е должна да посредува помеѓу двете страни, па оттука се очекува негова реакција.
*http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=35917
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.918
Поени од реакции
7.582
Вчера видов ги вратиле HBO каналите
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Вчера видов ги вратиле HBO каналите
Другар, касниш со воз од Македонски железници. :D
Ако не се лажам некаде од Декември месец ги имаат (повторно) во понудата. :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.918
Поени од реакции
7.582
Другар, касниш со воз од Македонски железници. :D
Ако не се лажам некаде од Декември месец ги имаат (повторно) во понудата. :)
Немам Бум тв а и одамна не сум ја посетил нивната страна да видам што нудат ново и кој канали им се во понуда.

Но ме интересира дали може на DVB-T ресивери да се стави и додатни работи како што има Макс тв Видеотека ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom