A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми

Член од
24 април 2008
Мислења
8.078
Поени од реакции
7.026
Пред 15 години ќе се кладев на Сони на се` или ништо.

Преценет бренд се - од гледна точка на телевизиската индустрија, во многу други области се одлични.

Но да го тргнеме тоа настрана, Vip TV Lite е дигитална терестријална телевизија и треба да дава добра слика и со и без рисивер, бидејќи пред се` е дигитална.

Единствен фактор кој може да придонесе за лоша слика е компресијата на сликата, но тоа се разликува од телевизор до телевизор и од рисивер до рисивер, во зависност од техничките спецификации. Но македонските телевизии воопшто не планираат да даваат пари за подобра опрема со цел да емитуваат програма во подобра резолуција, па затоа сликата би требала да биде иста и со рисивер и без рисивер.

Можеби треба да се направат некои дополнителни конфигурирања на телевизорот - на пример во менито да се одбере држава, за да знае телевизорот каква компресија да користи. За кабелските оператори вообичаено се бираат Германија и Полска, но тоа нема никакви допирни точки со Vip TV Lite.

Доколку можеш да најдеш во рисиверот на која држава е конфигуриран, ќе можеш да го конфигурираш и телевизорот на истата таа држава, па можеби ќе добиеш подобра слика.
 
Член од
11 декември 2012
Мислења
1.063
Поени од реакции
586
Ako ne ti e resiverot povrzan preku Hdmi badijala ti e markata na Tv.Ako ti e preku pinovi se znae kakva ke bide slikata.Inaku slikata e perfekt- imam i jas Dvb-t momentalno ima 72programi.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
194
Поени од реакции
53
Ako ne ti e resiverot povrzan preku Hdmi badijala ti e markata na Tv.Ako ti e preku pinovi se znae kakva ke bide slikata.Inaku slikata e perfekt- imam i jas Dvb-t momentalno ima 72programi.
Не зборвам за ресиверот, тој на истиот тв беше поврзан преку хдми, зборвам кога го заменив ресиверот со ка модул , квалитетот на сликата се намали,.
И ова 72 канали како ги доби?
Кај мене после скенирање има 59 канали вкупно, од кои мтв 1, 2 и собраниски по 3 пати.
 
Член од
11 декември 2012
Мислења
1.063
Поени од реакции
586
Kaj mene vo Skopje so vnatresna antena se 72kanali.Skenirano na Dreambox 525hd combo.Koga skeniras skeniraj so avtomatsko skeniranje.Nema vrska kam modulot,i jas imam kam modul od Vip.ista e slikata.Antenata e sobna jas ja pravev,site frekvencii kaj sto ima signal e nad 80% signalot.
Vaka izgleda 15santimetri e sekoja strana,se pravi od kabel od struja,dalecinata od resetkata do bikvadratot e 10santimi.
Eve pogledni go videovo i napravi si sam super antena
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.864
interesna rabota, nekolku mk kanali se otkluceni fta, npr sitel, kanal5, alfa, mtv se otkluceni preku dvb-t, a 1tv, 24vesti se zakluceni.
 
Член од
11 декември 2012
Мислења
1.063
Поени од реакции
586
Da zakluceni se drugite treba od Vip karticka,i MTM Skopska i Edo se fakaat slobodni.
Da Telma e slobodna i drugite nacionalni televizii,no hostaplerite od Vip gi pustaat so pretplata samo Sport Klub 1 i 2,a 3,4,5 sport klub treba da se doplaka.Na kabelska site sport klub vlagaat vo pretplatata.
 
Последно уредено:

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
97
Поени од реакции
54
Da Vinci е дел од претплатата на Vip TV Lite М.
Ме интересира, дали ТВ операторите ќе ни го овозможат пристапот до овој дел од претплатата :
https://www.davincikids.tv/get-da-vinci-kids/
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.611
Поени од реакции
1.215
Da Vinci е дел од претплатата на Vip TV Lite М.
Ме интересира, дали ТВ операторите ќе ни го овозможат пристапот до овој дел од претплатата :
https://www.davincikids.tv/get-da-vinci-kids/
Го имаш. Од сабајле до не знам колку часот попладне е Da Vinci Kids, а потоа е Da Vinci Learning, нема разлика... Кидс е со програма за помалата публика, додека во вечерните часови е со посериозна тематика од образовен карактер.
 

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
97
Поени од реакции
54
Da Vinci video-on-demand содршината не е достапна . Сум ја спуштил апликацијата и цврц, видео интернет содржината што е достапна за цел свет , кај нас е недостапна.
Треба да е како ХБО video-on-demand, да се гледаат документарните кога сакам . Кој е слободен секогаш во 3:00 часот после полноќ?
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.042
Поени од реакции
4.417
На Da Vinci навечер има интересни документарни филмови.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.611
Поени од реакции
1.215
Da Vinci video-on-demand содршината не е достапна . Сум ја спуштил апликацијата и цврц, видео интернет содржината што е достапна за цел свет , кај нас е недостапна.
Треба да е како ХБО video-on-demand, да се гледаат документарните кога сакам . Кој е слободен секогаш во 3:00 часот после полноќ?
А за VOD услугата збориме..: Е тоа не знам, прашај кај операторот, ма да не верувам да се воведува такво нешто, бидејќи за многу канали во регионот има такви видеотеки, ама во Македонија не.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
261
Поени од реакции
254
Ako imas dopolnitelen resiver so 99 mkd plus, dali istiot moze da go ukines koga sakas, ili i toj ti vazi do koga ti e dogovorot?
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
206
Поени од реакции
86
Гледам вовеле нови канали,Топ и Клан и одма си направиле Тринг пакет со доплата од 99 денари месечно...Абе зрели за менвење се ....Кога го потпишуваш договорот во него стои до 60 канали(шо не е далеку од вистината,и 45 спаѓаат ДО 60 канали,ама интересна финта прават,ги укинуват слободните канали,и воведуваат нови со доплата....Не дека ми недостигат и Клан и Топ и Пинк,ама сепак не е во ред...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
359
Поени од реакции
137
Dali sega od kako se rebrendiraa vo A1 korisnicite na poranesen boom tv moze da ocekuvaat voveduvanje na nova DVB-T2 Platforma so mnogu pogolema dostapnost na tv kanali odnosno kade sto ne e dostapna kapelskata televizija na A1 ( poranesen vip i blizoo ) da moze preku A1 tv lite ( boom tv ) da se sledat site tv kanali sto gi ima na kabelskata na vip blizoo sega A1 ?
 
На врв Bottom