A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
147
Dali sega od kako se rebrendiraa vo A1 korisnicite na poranesen boom tv moze da ocekuvaat voveduvanje na nova DVB-T2 Platforma so mnogu pogolema dostapnost na tv kanali odnosno kade sto ne e dostapna kapelskata televizija na A1 ( poranesen vip i blizoo ) da moze preku A1 tv lite ( boom tv ) da se sledat site tv kanali sto gi ima na kabelskata na vip blizoo sega A1 ?
Не е до нив батуле,треба законска измена пошто Македонија го има прифатено ДВБ Т како платформа односно начин на пренесување на тв сигнал...Памтам уште на почетокот имаше дилема дали треба да се оди со Т или Т2 ама не знам од кои причини се прифати ДВБ Т...Би требало да има промена,ама кога ....
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Не е до нив батуле,треба законска измена пошто Македонија го има прифатено ДВБ Т како платформа односно начин на пренесување на тв сигнал...Памтам уште на почетокот имаше дилема дали треба да се оди со Т или Т2 ама не знам од кои причини се прифати ДВБ Т...Би требало да има промена,ама кога ....
Ако не грешам, поради малиот процент на терестријално гледање, а огромниот процент на кабелска и ИП телевизија, што не беше исплатливо. Но македонче ко македонче, секогаш треба да праи дупло, така што кога-тогаш ќе треба да се премине на втората генерација.
Ако не грешам, еден од ресирверите, знам уште коа беа и Бум, пред спојувањето, веќе имаше можност за Т2 стандард.
Исто така, МРТ преку ЈП МРД нуди Т2 или барем тестираше, нешо така.
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
147
Старите Боом ресивери (белите) беа само ДВБ Т,после тоа почнаа да даваат црни СТРОНГ ресивери,тие се ДВБ Т2,ама џабе,од ДВБ-Т2 само канали од Албанија фаќам...
З
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
147
А еве гледам и 1ТВ прекина со работа па може ќе пуштат уште некој канал...Незнам дали имате приметено како ги менуваат каналите така ставаат нови и си прават нов пакет за кој треба да доплатиш,значи кратат од основниот пакет а создаваат нови и за нив треба да доплатиш... Пинк пакет од два канали 49 денари,Клан и Топ канал друг пакет....Не може така другари,уште малку ќе речете во тие 1500 денари претплата само МРТ и македонските национални канали ти следуваат... :) Ајде уште малку има од договорот....
 
Член од
19 април 2014
Мислења
409
Поени од реакции
1.146
Друштво знае ли некој како да ги управам каналите, на тв со ресивер ги дава а на другиот поврзан со картичка без ресивер не ги дава само scrambled program ima хаха има некој што знае ?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.538
Поени од реакции
696
Друштво знае ли некој како да ги управам каналите, на тв со ресивер ги дава а на другиот поврзан со картичка без ресивер не ги дава само scrambled program ima хаха има некој што знае ?
Дали имаш поврзано антена на телевизорот?
 
Член од
19 април 2014
Мислења
409
Поени од реакции
1.146
Поврзана е старата антена, се мислев дали да земам собна?
 
D

Deleted member 107909

Гостин
Дечки колку е претплата за хбо и синестар премиерите на а1?
На нивната веб страна не можев да најдам.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Дечки колку е претплата за хбо и синестар премиерите на а1?
На нивната веб страна не можев да најдам.
Мислам дека ХБО беше 249 или 299 а и синестар за два канали е тука некаде 199 или 249 не ме држи за збор.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Зошто го укинаа AXN!?
Даваа добри серии и филмови.. Нови.. Исто и со Da Vinci Learning... Доста ги немаат Discovery каналите па ги укинуваат и сличните...
Се надевам дека ќе понудат нешто ново и подобро како новогодишен подарок..
 
Ф

Флеш

Гостин
Зошто го укинаа AXN!?
Даваа добри серии и филмови.. Нови.. Исто и со Da Vinci Learning... Доста ги немаат Discovery каналите па ги укинуваат и сличните...
Се надевам дека ќе понудат нешто ново и подобро како новогодишен подарок..
Зошто за кур не ги бива :boksix: Кажи ми,ставиле нови македонски канали како Тера итн,ги заклучиле ретардиве за доплата :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::pos: 4 телевизори на кабелска со сите канали,интернет сум од скапиот со брзина,5 телефона сме на кретениве од оператор .... Уште гасат канали:pos: Спорт клуб им фали еден канал, СпортКлуб ХД .... Им се јавувам на оператор,викаат,мислите ХД 1,2 и 3 ? :vozbud: Не брее,СК ХД каде еее,Телеком имаат ... Не знам господине :cuc::cuc: Вистинска случка е :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Cinestar Premiere 1 и 2 ги пуштија free, отклучени се.
А Fox Movies нема сигнал?!
Како е кај вас?
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
147
Cinestar Premiere 1 и 2 ги пуштија free, отклучени се.
А Fox Movies нема сигнал?!
Како е кај вас?
Можи новогодишен подарок,кај мене се вклучени во пакетот така да не можам да кажам...А за ДаВинчи не ме ни чуди,ке стават некој нов канал со доплата,или како шо ја исклучија 1ТВ таман ке имаат 2 канала за нов пакет...Пошо сите пакети им се со по 2 канала...:D :D :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.925
Поени од реакции
7.584
Телеком еднаш имаа најава за гасење на Da Vinci и тоа во сметка го пишуваше заедно со уште некој канали на кој не се се сеќавам кој беа ама изгледа тогаш се откажаа од гасење на Da Vinci па го оставија тој канал. Еве од тогаш до сега си го имаат.

Da Vinci е убав канал, преку ден програма за деца а навечер и за повозрасни цела програма едукативна. Штета ако овие од A1 не им најдат на корисниците добра замена за тој канал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom